Przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie odbędą się 9 czerwca

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił we wtorek, że 9 czerwca odbędą się w kraju przedterminowe wybory prezydenckie. W marcu swoją dymisję po 30 latach rządów niespodziewanie ogłosił poprzednik Tokajewa Nursułtan Nazarbajew.

(YAY Foto)

"Drodzy rodacy, podjąłem decyzję o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów 9 czerwca 2019 roku" - oświadczył Tokajew w przemówieniu do narodu transmitowanym w telewizji publicznej.

Decyzję argumentował koniecznością zlikwidowania w kraju politycznej niepewności.

Wybory szefa państwa wcześniej planowane były na kwiecień 2020 roku.

65-letni Tokajew został zaprzysiężony na prezydenta Kazachstanu 20 marca. Dzień wcześniej swą dymisję ogłosił 78-letni Nazarbajew, nie podając powodów decyzji. Nazarbajew pozostaje jednak na czele Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu, dzięki czemu - zdaniem ekspertów - zachowa kontrolę nad resortami siłowymi, i wciąż będzie szefem rządzącej partii Nur Otan, co daje mu kontrolę nad aparatem urzędniczym.

Tokajew zapowiadał już, że opinie byłego prezydenta będą kluczowe w procesie podejmowania decyzji politycznych. Jednym z jego pierwszych postanowień była propozycja zmiana nazwy stolicy kraju Astany na Nursułtan - dla uczczenia poprzednika. (PAP)

ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil