Wybory prezydenckie 2020 – poszukiwania polskiego Zełenskiego trwają

2019-12-03 06:30
publikacja
2019-12-03 06:30

Niezależny kandydat w wyborach prezydenckich może zamieszać w stawce, ale – jak pokazują liczne przykłady – raczej bez szans na zwycięstwo – informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Filip Błażejowski / FORUM
Niemal 60 proc. ankietowanych kojarzy postać Szymona Hołowni, który rozważa start w wyborach prezydenckich – wynika z sondażu zrobionego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Ibris dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. To dla niego dobra wiadomość. Gorsza, że skojarzenie jest oparte jednak na dotychczasowej działalności, czyli byciu prezenterem TVN, dziennikarzem, publicystą i autorem książek. Ponad 36 proc. badanych twierdzi, że nie zna Szymona Hołowni, a tylko 5 proc. kojarzy go z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Sondaż został przeprowadzony w poprzedni weekend, zanim informacje o starcie Hołowni zaczęły się szerzej pokazywać w mediach.

"Sama popularność i sympatia dla danej osoby nie musi się przekładać na poparcie w wyborach prezydenckich, o czym przekonał się kiedyś Jacek Kuroń" – przypomina na łamach "DGP" dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej. "Historycznie wiele przypadków wskazuje na to, że gdy rusza jakiś ruch polityczny czy wystawiany jest jakiś kandydat, pierwszy sondaż odzwierciedla rolę pewnego kredytu zaufania. Z tego powodu nie jest do końca miarodajny" – zaznacza Trzeciak.

Gazeta zauważa, że w spodziewanym starcie Hołowni niektórzy upatrują analogii z prezydenturą ukraińskiego aktora i biznesmena z branży rozrywkowej Wołodymyra Zełenskiego. Zdaniem Trzeciaka trudno jednak wprost porównywać obie sytuacje. "W Polsce nie ma tak dużej chęci odrzucenia elit politycznych. Zełenski trafił na podatny grunt, postrzegany był jako kandydat antysystemowy" – wskazał.

ktl/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zenonn
Jaki naród tacy wybrańcy. Do polityki nikt przyzwoity nie idzie, a jak już tam trafi szybko rezygnuje.
Połowa uprawnionych nie idzie głosować, nie interesuje się polityką. Pretensje za to do wszystkich, tylko nie do siebie. Pan Hołownia jest sympatyczny, lubiany, ale nie ma zaplecza politycznego, zatem jeśli wygra ,
Jaki naród tacy wybrańcy. Do polityki nikt przyzwoity nie idzie, a jak już tam trafi szybko rezygnuje.
Połowa uprawnionych nie idzie głosować, nie interesuje się polityką. Pretensje za to do wszystkich, tylko nie do siebie. Pan Hołownia jest sympatyczny, lubiany, ale nie ma zaplecza politycznego, zatem jeśli wygra , tabuny szumowin będą koło niego.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki