Wybory parlamentarne w Irlandii odbędą się 8 lutego

Premier Irlandii Leo Varadkar zwróci się we wtorek do prezydenta Michaela D. Higginsa o rozwiązanie parlamentu w celu przeprowadzenia wyborów parlamentarnych 8 lutego - poinformował w oświadczeniu urząd prezydenta.

(fot. 1000 Words / Shutterstock)

"Zawsze mówiłem, że wybory powinny odbywać się w najlepszym czasie dla kraju. Teraz jest ten czas" - oświadczył 40-letni Varadkar na konferencji prasowej.

Varadkar objął urząd premiera w czerwcu 2017 roku, gdy zrezygnował z niego Enda Kenny. Od tego czasu stoi na czele rządu mniejszościowego.

Jak wskazują sondaże, kierowana przez Varadkara partia Fine Gael oraz opozycyjna Fianna Fail cieszą się bardzo podobnym poparciem - w grudniu chęć głosowania na obie deklarowało po 27 proc. badanych - a zarazem mają sporą przewagę nad pozostałymi, co oznacza duże prawdopodobieństwo, że żadne z ugrupowań nie uzyska samodzielnej większości, a tym samym powstanie kolejny rząd mniejszościowy.

Według przewidywań kampania wyborcza będzie się koncentrować wokół dokonań rządu w kwestiach gospodarczych (Irlandia jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE), ograniczeniu negatywnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oraz rosnących cen nieruchomości. Różnice programowe między Fianna Fail a Fine Gael w tych kwestiach nie są jednak duże.

Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil