REKLAMA

Wybory parlamentarne w Irlandii odbędą się 8 lutego

2020-01-14 14:34
publikacja
2020-01-14 14:34

Premier Irlandii Leo Varadkar zwróci się we wtorek do prezydenta Michaela D. Higginsa o rozwiązanie parlamentu w celu przeprowadzenia wyborów parlamentarnych 8 lutego - poinformował w oświadczeniu urząd prezydenta.

fot. 1000 Words / / Shutterstock

"Zawsze mówiłem, że wybory powinny odbywać się w najlepszym czasie dla kraju. Teraz jest ten czas" - oświadczył 40-letni Varadkar na konferencji prasowej.

Varadkar objął urząd premiera w czerwcu 2017 roku, gdy zrezygnował z niego Enda Kenny. Od tego czasu stoi na czele rządu mniejszościowego.

Jak wskazują sondaże, kierowana przez Varadkara partia Fine Gael oraz opozycyjna Fianna Fail cieszą się bardzo podobnym poparciem - w grudniu chęć głosowania na obie deklarowało po 27 proc. badanych - a zarazem mają sporą przewagę nad pozostałymi, co oznacza duże prawdopodobieństwo, że żadne z ugrupowań nie uzyska samodzielnej większości, a tym samym powstanie kolejny rząd mniejszościowy.

Według przewidywań kampania wyborcza będzie się koncentrować wokół dokonań rządu w kwestiach gospodarczych (Irlandia jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE), ograniczeniu negatywnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oraz rosnących cen nieruchomości. Różnice programowe między Fianna Fail a Fine Gael w tych kwestiach nie są jednak duże.

Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki