Ponad 80 tys. Polaków będzie głosować w Wielkiej Brytanii

Ponad 80 tys. obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się dotychczas, aby wziąć udział w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu - podała Ambasada RP w Londynie. To rekord, jeśli chodzi o polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Na terenie Zjednoczonego Królestwa (wliczając w to nienależącą do niego, lecz podległą bezpośrednio brytyjskiej koronie wyspę Jersey) utworzono 54 obwody głosowania - 36 w Anglii, z czego 11 w samym Londynie, 12 w Szkocji, 3 w Irlandii Północnej, 2 w Walii i 1 na Jersey. Łącznie jest to nieco ponad jedna szósta wszystkich zagranicznych obwodów głosowania.

Najwięcej osób zarejestrowało się w obwodzie nr 268 przy polskiej parafii w londyńskiej dzielnicy Ealing - według stanu ze środy wieczorem było to 5140 osób, ale w trzech obwodach w ambasadzie RP łącznie jest zarejestrowanych ponad 5700 osób.

Ogółem jest na razie 35 obwodów, w których liczba wyborców przekracza 1 tys. Z kolei najmniej osób zarejestrowało się w obwodzie nr 314 w północnoirlandzkim Londonderry - na razie 130.

W związku z rekordowo dużym zainteresowaniem wyborami ambasada apeluje, żeby w celu uniknięcia długiego oczekiwania przyjść do lokali wyborczych możliwie jak najwcześniej. Dotyczy to zwłaszcza tych obwodów, w których zarejestrowało się najwięcej osób.

Rejestracja osób przebywających za granicą, które chcą wziąć udział w wyborach, jest otwarta do czwartku do godz. 17 czasu polskiego, zaś same wybory odbędą się w niedzielę w godz. 7-21.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, pod koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 905 tys. Polaków.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 7 cowabunga

1. A płacą tu podatki ? NIE
2. A chodzą tu do pracy ? NIE
3. A mieszkają tu ? NIE

To dlaczego wybierają za mnie ?

Co to q....va ma być ?

! Odpowiedz
10 5 sztos1

nie płacą nie pracują , nie mieszkają , nie podlegają prawom tu obowiązującym ale chcą wpływać na los i życie tu mieszkających . To się nazywa skur....ństwo . Nie odbieram im jednak prawa głosowania ale jak tak kochają POLSKĘ to niech głosują tu w POLSCE a nie generują jeszcze koszty [ m.in. komisje ] i obciążają nimi mieszkających w POLSCE .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 3 kutasikaczor

nie to zebym cos miał naprzeciwko ukejowskim emigrantom ale powinni głosowac w wyborach do tamtejszego parlamentu a tutejsze sprawy zostawic naszym polskim jaskinowcom

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil