REKLAMA

Wybory kopertowe wracają. PiS chce zabezpieczyć urzędników

2022-10-20 16:42, akt.2022-10-20 18:37
publikacja
2022-10-20 16:42
aktualizacja
2022-10-20 18:37

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r. nie popełnił przestępstwa; trwające postępowania w takich sprawach mają być umorzone, a zapadłe wyroki zatarte - zakłada projekt ustawy autorstwa PiS.

Wybory kopertowe wracają. PiS chce zabezpieczyć urzędników
Wybory kopertowe wracają. PiS chce zabezpieczyć urzędników
fot. Robert Woźniak / / FORUM

Projekt ustawy autorstwa grupy posłów PiS o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 r. w czwartek wpłynął do Sejmu.

Przepisy projektu poprzedza preambuła: Uznając, że podstawowym obowiązkiem organów władzy publicznej w państwie demokratycznym jest zachowanie ciągłości działalności państwa, mając na względzie, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje organy władzy publicznej do przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnie zakreślonym terminie, a organy władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz organy jednostek samorządu terytorialnego znalazły się w 2020 r. w nieznanej wcześniej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym ich konstytucyjnym obowiązkiem jest troska o życie i zdrowie obywateli, uchwala się niniejszą ustawę".

Pięcioartykułowy projekt dotyczy legalności działań organów samorządowych - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - podczas przygotowywanych wiosną 2020 roku, w trakcie lockdownu związanego z pandemią COVID-19, wyborów prezydenckich. Chodzi o przekazywanie sporządzanych przez władze lokalne spisów wyborców Poczcie Polskiej, która miała być wtedy odpowiedzialna za zorganizowanie głosowania w wyborach korespondencyjnych.

Według projektu, "nie popełnił przestępstwa wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał operatorowi wyznaczonemu (Poczcie Polskiej - PAP) spis wyborców w związku z wyborami powszechnymi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi w 2020 r.". Projekt przewiduje też umorzenie trwających w tej kwestii spraw sądowych, a także zatarcie z mocy prawa wyroków, które już zapadły.

W uzasadnieniu zaznaczono, że "konieczność podejmowania legitymizowanych i prawnie wiążących decyzji, tak bardzo nagląca w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i w okresie stanu epidemii, tym bardziej zobowiązywała do sprawnego przeprowadzenia wyborów".

"Nadrzędnym obowiązkiem państwa było umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych. Głosowanie tradycyjne w lokalach obwodowych komisji wyborczych, wydawało się z tym etapie rozwoju epidemii zbyt ryzykowne. Niezbędne zatem stało się stworzenie odpowiedniego mechanizmu uwzględniającego panujące warunki światowej pandemii oraz ograniczeń w przemieszczaniu się. Ustanowienie trybu korespondencyjnego prezentowało się wtedy jako jedyna akceptowalna forma udziału w wyborach" - czytamy.

Autorzy projektu wskazali, że tylko niektórzy wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast zdecydowali się na przekazanie spisów wyborców Poczcie Polskiej, której decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostało zlecone przygotowanie głosowania korespondencyjnego.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że jest on odpowiedzią na "kształtowanie się linii orzeczniczych, które opierają się na redukcyjnej i formalistycznej wykładni dokonywanej przez wojewódzkie sądy administracyjne oraz niektóre sądy powszechne", które uznawały, że przedstawiciele władz lokalnych przekraczali uprawnienia przekazując spisy wyborców wyznaczonemu operatorowi - Poczcie Polskiej. (PAP)

Sasin: Nie można karać samorządowców uczestniczących w obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich

Nie można karać samorządowców, którzy uczestniczyli w obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich - powiedział w czwartek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin pytany w Sejmie o projekt ustawy PiS ws. legalności działań organów gmin w organizacji wyborów w 2020 roku.

Chodzi o projekt ustawy autorstwa PiS o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 roku, który w czwartek wpłynął do Sejmu. Zakłada on, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r. nie popełnił przestępstwa i trwające postępowania w takich sprawach mają być umorzone, a zapadłe wyroki zatarte.

Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przyznał, że nie zna tego projektu. Dopytywany, czy jeśli sądy potwierdzają, że wójtowie, burmistrzowie, którzy przekazali spisy wyborców, popełnili przestępstwa, to dlaczego tym projektem chce się im zagwarantować bezkarność.

"Nie znam przepisów ustawy, bo dowiaduje się od państwa, że taka ustawa została przygotowana" - zastrzegł Sasin. "Co do tych wyroków mam daleko idący krytycyzm, bo ci samorządowcy wykonywali konstytucyjny obowiązek, uczestniczyli w wykonywaniu konstytucyjnego obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich w terminie, który jest przewidziany konstytucją, więc nie można za to karać" - dodał wicepremier.

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

autor: Mikołaj Małecki

mml/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jerzy.kopinski
Takiej arogancji, prostactwa i chamstwa to nawet komuniści za Stalina się nie dopuszczali. PiS-aki w tym zakresie biją ich o głowę. I co ich za to spotka w państwie Ukropolin? Ano nic!
pikawka
idac dalej ich wlasna logika to dzisiaj moze byc abolicja, a jutro czapa. oczywiscie w bialych rekawiczkach.
anty12
Chcieliście Rosji w Polin. Proszę bardzo i nie jęczeć.
go_ral
przestepcy uniewinnieni ustawa. panstwo teoretyczne
polonu
Zablokować granice bo pouciekają i trybunał stanu myślę że Tusk doprowadzi do tego , niech wreszcie ten Tusk zajmie jasne stanowisko w tej sprawie , bo jakoś się wywija , lista przestępstw i osoby które się dopuściły czynów przestępczych niech wystąpi prze kamerami czekamy społeczeństwo widzi że osoby sprawujące władzę są bezkarne Zablokować granice bo pouciekają i trybunał stanu myślę że Tusk doprowadzi do tego , niech wreszcie ten Tusk zajmie jasne stanowisko w tej sprawie , bo jakoś się wywija , lista przestępstw i osoby które się dopuściły czynów przestępczych niech wystąpi prze kamerami czekamy społeczeństwo widzi że osoby sprawujące władzę są bezkarne i dopuszczają się czynów zabronionych prawem . Panuje przekonanie pies psu ogona nie ugryzie Panie Tusk ,osoby lista przestępstw , a jest tego cała masa .łącznie z łamaniem konstytucji RP .będziecie się dzielić korytem po wyborach cwaniak .
ministerprawdy
Kolejna bezkarność plus.
kaczyslaw_
Co za kraj.... ustawami będą umarzać przestępstwa. :((((( polska patologia ***owska.

Jaka następna ustawa? Nie popełnia przestępstwa ksiądz, który obcuje z niepełnoletnim?
polityka_to_nie_ekonomia
Brakuje by wymienili tam z imienia i nazwiska Sasina i Morawieckiego by ich nie pociągnąć do odpowiedzialności. Tylko jest jeden problem - rozważcie to tytani intelektu z Nowogrodzkej - skoro ustawą zapewniacie sobie bezkarność (prawo co działa wstecz - brawo) to czemu ktoś za jakiś czas nie wprowadzi kolejnej ustawy zmieniającej Brakuje by wymienili tam z imienia i nazwiska Sasina i Morawieckiego by ich nie pociągnąć do odpowiedzialności. Tylko jest jeden problem - rozważcie to tytani intelektu z Nowogrodzkej - skoro ustawą zapewniacie sobie bezkarność (prawo co działa wstecz - brawo) to czemu ktoś za jakiś czas nie wprowadzi kolejnej ustawy zmieniającej tę? Co wtedy?
Nadzieją jest to, że wygląda jakby jednak się obawiali, że będą musieli oddać władzę. Szkoda, że nie ma komu, bo jedni drugich są warci...
newsman
tlumaczac to na jezyk ludzki PIS mowi tak; NIE BUJCIE SIE ZE PRZEGRAMY wybory i nic nie moze wam sie stac ,nie musicie sie bac ! bo my tych wyborow nie przegramy , a jak przegramy to je sfalszujemy albo przesuniemy ,,,, panie i panowie urzednicy czas sie bac nie bedzie litosci......!
grzegorzkubik
Zwycięstwo PIS-u w 2023 roku załatwi Donald Tusk.

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki