REKLAMA
DZIEŃ UE

Wybory drogie jak nigdy. Potrzeba kilka tysięcy nowych lokali wyborczych

2023-05-22 10:04
publikacja
2023-05-22 10:04

O około 4 tys. nowych lokali wyborczych powiększy się ich dotychczasowa liczba. Do tego konieczne będzie zatrudnienie około 20 tys. osób. Wszystko to w związku ze zmienionymi przez PiS przepisami dotyczącymi wyborów parlamentarnych.

Wybory drogie jak nigdy. Potrzeba kilka tysięcy nowych lokali wyborczych
Wybory drogie jak nigdy. Potrzeba kilka tysięcy nowych lokali wyborczych
fot. Dziurek / / Shutterstock

Według Krajowego Biura Wyborczego, liczba lokali przygotowywanych na tegoroczne wybory parlamentarne wzrośnie o około 15 proc., czyli o blisko 4 tys. – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Aktualnie jest ich 27 tys. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, nowe lokale powstaną przede wszystkim poza miastami, w obwodach obejmujących minimum 200 mieszkańców.

Najwięcej nowych lokali wyborczych na północy i zachodzie Polski

Partii rządzącej zależało na takich zmianach głownie dlatego, że w miejscach, gdzie mają powstać nowe lokale wyborcze to przede wszystkim partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na silne poparcie. PiS liczy, że dzięki temu zyska nawet kilkaset tysięcy głosów.

Jak twierdzi, cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną, Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, najwięcej nowych lokali powstanie w północnej i zachodniej części kraju. Obecnie weryfikowane są informacje na ten temat nadesłane przez wójtów.

Nowe lokale mają powstać w szkołach, remizach, a nawet w domach pomocy społecznej. Jednak jak deklaruje szefowa KBW, nie ma planów, by głosowania odbywały się np. w pomieszczeniach parafii.

Potrzeba o 20 tys. osób więcej do komisji wyborczych

Wprowadzenie koniecznych zmian sprawi, że nadchodzące wybory będą kosztowały rekordowo dużo. Jednym z powodów jest to, że do pracy w nowopowstałych 4 tys. lokali trzeba będzie zatrudnić dodatkowo ponad 20 tys. osób. W każdym z obwodów musi bowiem działać minimum pięcioosobowa komisja. Środki na ten cel będą pochodziły m.in. z tegorocznej rezerwy przeznaczonej na wybory samorządowe, które zostały przesunięte na wiosnę przyszłego roku.

KW

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
simonsoft8
ktoś te wybór musi sfinansować, pewnio NBP niższem kursem
talmudd
nigdzie na bankierze nie ma info o ....bahmucie.....czy sługa narodu..."strategicznie wycofał się"......to musi być preludium do .....kontrofensywy
kaczyslaw_
Dlaczego bakłażany nie zrobią głosowania on-line?
samsza
boją się ruskiej cyberarmii ?
zoomek odpowiada samsza
A trzymać w żydomajkrosofcie w chmurze wszystkie faktury to koszer?

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki