Wybór Tuska szansą dla PO i rządu

Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej może wzmocnić PO i poprawić notowania rządu; dla samego Tuska nowa funkcja jest nagrodą za wprowadzanie Polski do europejskiego mainstreamu - uważa dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych.

Źródło: FORUM

W sobotę podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli Donalda Tuska wybrano na szefa Rady Europejskiej, czyli tzw. prezydenta UE. Na stanowisku zastąpi Hermana Van Rompuya.

Wybór Tuska to przede wszystkim wzmocnienie roli Polski. To gest, który przypieczętowuje fakt, że 10 lat po rozszerzeniu UE to już nie jest stara czy nowa Unia, tylko po prostu Unia Europejska. To jest w pewnym sensie głos dla całego regionu, ale jednak przede wszystkim sukces Polski - powiedział PAP socjolog i prezes Instytutu Spraw Publicznych (ISP) dr Jacek Kucharczyk.

Jego zdaniem na wyborze Tuska zyska Platforma Obywatelska. Może liczyć na coś, co bym nawał efektem Jerzego Buzka. Kiedy odchodził z urzędu, większość opinii publicznej źle oceniała jego rząd. Gdy objął istotne stanowisko w Brukseli, nagle nabrał innego wymiaru i stał się dla swojej partii jednym z bardzo ważnych atutów. Bardzo prawdopodobne, że podobnie stanie się z Tuskiem - ocenił dr Kucharczyk.

Dzięki temu - mówił socjolog - Platforma Obywatelska będzie mogła wykorzystać wybór Tuska na szefa Rady Europejskiej w przyszłorocznej kampanii wyborczej i poprawić swoje notowania.

Kto nowym premierem?

Dla PO ogromnie istotne jest teraz, aby zmiana przywództwa odbyła się w sposób kontrolowany i ciągły. Nowy przywódca i nowy premier powinien być osobą, która będzie się cieszyła poparciem samego Tuska. Namaszczenie Tuska będzie istotne. Bez niego nie będzie wzmocnienia partii i odpowiedniego efektu wizerunkowego - podkreślił rozmówca PAP.

Dlatego - mówił prezes ISP - naturalną kandydatką na objęcie przywództwa po Tusku jest Ewa Kopacz. Ma duży potencjał, ale i pewne słabe punkty, za które będzie atakowana. Była przecież odpowiedzialna za resort zdrowia w poprzedniej kadencji, a to, co się dzieje w służbie zdrowia, jest jednym z głównych powodów niezadowolenia z rządów Platformy. Będzie atakowana też pewnie za +kwestie smoleńskie+. To pewnie będzie wyciągnięte przeciwko niej, ale są to problemy do przezwyciężenia - ocenił socjolog.

Zdaniem dr. Kucharczyka następca Donalda Tuska ma szanse na silne przywództwo, o ile sam Tusk udzieli mu swojego poparcia, a proces zmiany odbędzie się w sposób cywilizowany, demokratyczny i nie spowoduje ujawnienia wewnątrzpartyjnych konfliktów. Tylko wtedy - podkreśla - nie zaszkodzi PO wizerunkowo.

Taka zmiana na pewno sprawi, że rząd dostanie jakiś kredyt zaufania. Wyzwaniem będzie dla niego utrzymanie tego kredytu i odbudowanie poparcia dla Platformy - powiedział rozmówca PAP.

Głos Polski w sprawach polityki UE

Szef ISP podkreślił, że wybór Tuska ma przede wszystkim znaczenie polityczne. Z polskiej perspektywy, w sytuacji zagrożenia ze Wschodu, które tak bardzo odczuwamy, taka pozycja Polaka w UE jest dodatkowo istotna. W tych okolicznościach jest to zagwarantowanie Polsce, że nasz głos w najważniejszych sprawach dotyczących polityki UE będzie słyszalny - ocenił dr Kucharczyk.

Jak powiedział, po Traktacie Lizbońskim Rada Europejska jest najważniejszym ciałem decyzyjnym w Unii. Wiemy, jak trudno jest w UE wypracować wspólne stanowisko w kwestiach polityki zagranicznej, ale kierowanie Radą Europejską wzmacnia naszą pozycję. Oczywiście nie gwarantuje, że każda decyzja będzie taka, jak sobie życzy Polska, ale ten układ sił jest z naszej perspektywy już całkiem inny - zaznaczył prezes ISP.

W ocenie dr. Kucharczyka dla Donalda Tuska nowe stanowisko jest nagrodą za politykę, jaką prowadził. Politykę wprowadzania Polski do europejskiego mainstreamu i umacniania naszej pozycji jako kraju, który nie jest na marginesie, ale aspiruje do bycia jednym z głównych rozgrywających i prowadzi do tego odpowiednią, konstruktywną politykę. Po 2007 roku zwrócono naszą politykę na inne tory. Z kraju awanturującego się Polska została krajem współpracującym, ale tak aby uwzględniano jej interesy - ocenił socjolog. (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Sroczka

Szczury zaczynają się ewakuować...

! Odpowiedz
3 0 pakito

Za rok PO ma wygraną w wyborach gwarantowaną. Polska rządzona przez PIS była w Europie pośmiewiskiem. Polska rządzona przez Tuska stała się w Europie wiarygodnym i cenionym partnerem czego dowodem jest awans Tuska do UE

! Odpowiedz
0 2 ~ŁukaszP

Chyba tylko medialnie oraz w ustach polityków zagranicznych, ponieważ działania ani unijnych dyplomatów, ani nawet naszego rządu tego nie potwierdzają. Jest to czysta opinia społeczna, nie przekładająca się na realne korzyści.

! Odpowiedz
0 4 ~bag

PO przegrywa w sondażach, on spada, żeby jeszcze 2,5 roku się nachapać (w Euro), a wy widzicie szanse na poprawienie wyników? Serio?

! Odpowiedz
0 9 ~ŁukaszP

Już od pierwszych linijek wypowiedzi Pana dr Jacka Kucharczyka, widzimy, że jest całkowicie proPO. Ten Artykuł ma więcej wspólnego z reklamą niż komentarzem socjologa :/

! Odpowiedz
0 8 ~kubas

Wszyscy emigrują z zielonej wyspy. Z Tuskiem na czele :)

! Odpowiedz
1 15 ~Marta

Kolejny raz klamie, mial nie jechac a tymczasem pierwszy stołek w brukseli i juz zmywa sie, sila pieniadza jest niesamowita, kłamca wyborczy kłamie juz we wszystkich sprawach"Nie wyjedzie pan do Brukseli"? - dopytywała prowadząca program. "Nie, nie jestem tym zainteresowany. Warto byłoby w ogóle przeciąć te spekulacje, bo trochę mi jest głupio, że muszę raz na trzy tygodnie tłumaczyć, że nawet jeśli komuś w Europie zależy na tym, albo ktoś uważa, że do czegoś się nadaję, ale ja już bardzo wyraźnie powiedziałem, że jestem zainteresowany tym, aby zajmować się sprawami polskimi".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ~wwff

"Efekt Buzka" to ponad 2 mln młodych ludzi poza Polską. W takim razie na czym będzie polegał "Efekt Tuska"? Czy aby nie na emerytach oddających mieszkanie w odwróconą hipotekę.

! Odpowiedz
0 3 ~Marta

Efekt Buzka - z jakiej on byl w ogole partii? Efekt Donalda bedzie taki, ze "genialna" inaczej Kopacz pograzy PO.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil