REKLAMA

Wulkan na La Palmie zniszczył już 700 budynków. Nietypowa erupcja

2021-09-28 12:51
publikacja
2021-09-28 12:51
Wulkan na La Palmie zniszczył już 700 budynków. Nietypowa erupcja
Wulkan na La Palmie zniszczył już 700 budynków. Nietypowa erupcja
fot. MARCO TRUJILLO / / Reuters

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, zniszczył do wtorkowego popołudnia blisko 700 budynków. Eksperci wskazują, że jego erupcja jest coraz bardziej nietypowa.

Wulkanolodzy odnotowali, że od niedzieli do poniedziałkowego popołudnia Cumbre Vieja kilkakrotnie wstrzymywał emisję gazów oraz pyłów. Łączną liczbę wydalanych z niego popiołów oszacowali na 46,3 mln m3, czyli o 3 mln m3 więcej wobec ostatniej eksplozji wulkanu z 1971 r.

Kanaryjscy eksperci odnotowali, że od poniedziałkowego popołudnia erupcja Cumbre Vieja stała się nietypowa, gdyż wulkan emituje fale grawitacyjne.

Dodatkowo wydostająca się z niego magma stała się bardziej płynna i przypomina lawę z wulkanów na Hawajach.

Hiszpańska obrona cywilna spodziewa się, że wraz ze wznowieniem erupcji i bardziej płynną formą lawy, w niedługim czasie zetknie się ona z wodami Oceanu Atlantyckiego.

Szacuje się, że do wtorkowego popołudnia lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów terenów oraz blisko 700 budynków.

Władze wyspy potwierdziły, że w jednym z opuszczonych z powodu ewakuacji ludności domów doszło do grabieży mienia. Podkreśliły we wtorkowym komunikacie, że chodzi o odosobniony przypadek włamania.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Czym są "fale grawitacyjne"? Od kiedy siła grawitacji jest wyrażana falą? Bankier wie o jakims przelomie naukowym odrzucajacym model grawitacji Einsteina?
ameba1
Woda też faluje, ale jej siła wyrażana jest ciśnieniem. Pewnie chodzi o fale atmosferyczne https://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_wave

Trochę miesza się z faktycznymi falami grawitacyjnymi, które generują masywne obiekty w kosmosie, a które uchwyciło jakiś czas temu obserwatorium LIGO.
franekxy
Pewnie chodzi o to, że lawa wypływa falami. Czasami jednak google translate nie wystarczy.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki