REKLAMA

Wszystko o zniesieniu obowiązku meldunkowego

2009-01-05 10:24
publikacja
2009-01-05 10:24
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy, który zakłada zastąpienie meldunku przez rejestrację miejsca pobytu. Najprawdopodobniej już w tym roku będziemy mogli zgłosić swój adres przez e-mail. Zobacz, co jeszcze ulegnie zmianie.

Spocznijcie, Obywatelu

Obowiązek meldunkowy to relikt państwa totalitarnego, które chciało wszystko kontrolować. Dlatego każdy człowiek, który przebywał w jakimś miejscu dłużej niż trzy dni, miał obowiązek się zameldować. Meldunek, zwłaszcza na pobyt stały, to czasochłonna i skomplikowana procedura. Dlatego od wielu lat te przepisy są martwe, co mogą potwierdzić tysiące studentów, którzy oficjalnie mieszkają kilkaset kilometrów od miasta, w którym studiują.

Według szykowanych przepisów zniknie obowiązek meldunkowy. Zostanie zastąpiony rejestracją stałego lub czasowego miejsca zamieszkania. Co to zmienia? Przede wszystkim nowy adres to tylko adres korespondencyjny. Podanie fałszywych danych będzie karane, ale niezarejestrowanie się już nie.

Ponadto będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela, co obecnie jest niemożliwe. Rejestrujący się będzie musiał jednak podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd.

Znacznie uproszczona zostanie sama procedura. Na formularzu rejestracyjnym znajdą się tylko podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, poprzedni i nowy adres zamieszkania). Zgłoszenie będzie następować w urzędzie gminy, który automatycznie wyrejestruje ze starego miejsca zamieszkania.

Formularz powędruje do rejestru PESEL. Stamtąd rozejdzie się po wszystkich urzędach, w tym także Urzędzie Skarbowym.

Dokumenty

Zmiany wiążą się z wprowadzeniem nowych dokumentów tożsamości. Obecnie niemal na każdym znajduje się adres zameldowania. Wymienianie dowodu za każdym razem, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, byłoby bardzo uciążliwe. Na nowych „plastikach" znajdzie się chip, w którym dane zostaną zapisane w formie elektronicznej. Tam znajdzie się informacja o miejscu rejestracji, a w razie zmiany urzędnik jedynie przeprogramuje chip.

Nowe dowody osobiste mają być wprowadzone w połowie 2009 r. Wymiana będzie przebiegać stopniowo, wraz z utratą ważności przez stare dokumenty.

Nowy adres stanie się adresem do doręczeń. Jest to o tyle istotne, że pisma i dokumenty z wielu urzędów wywołują skutki prawne. Dotyczy to zwłaszcza korespondencji z Urzędu Skarbowego.

Nie jest do końca jasne, jak będzie wyglądała procedura rejestracji miejsca zamieszkania przez internet. Być może, podobnie jak w przypadku zeznań podatkowych, zostanie wprowadzony wymóg bezpiecznego podpisu elektronicznego. Niestety, jego koszty spowodują najprawdopodobniej, że e-mailowa rejestracja podzieli los e-mailowych deklaracji podatkowych, z których skorzystało jedynie kilkaset osób.

Kontrowersje

Projekt ustawy jest krytykowany za kilka rozwiązań. Przede wszystkim umożliwia oszustom podanie fałszywego adresu. To właściciel mieszkania będzie musiał dbać o wyprostowanie sprawy, a w międzyczasie w miejsce rejestracji oszusta może zawitać policja czy prokuratura.

Już w tej chwili rodzice przemeldowują dzieci, byle tylko te mogły pójść do lepszej podstawówki czy gimnazjum niż wynika to z ich rejonizacji. Teraz stanie się to jeszcze łatwiejsze i może być nadużywane.

Ze zmian na pewno nie ucieszą się właściciele mieszkań, którzy wynajmują swoje lokale na czarno. Informacja o nowym lokatorze trafi bowiem do fiskusa, który może zechcieć skontrolować, dlaczego właściciel nie odprowadza podatków od wynajmu. Jeśli jednak właściciele zaczną płacić podatki, można się spodziewać wzrostu czynszów.

Krzysztof Krzemień
Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~endi
tylko z lepszym systemem kontroli obywatela.......
~Richard 1960
Obowiazek meldunkowy i dowody osobiste istnieja bo sa potrzebne. Lecza syfa i AIDS, zapobiegaja zbrodniom, bo zaden bandzior zameldowany i zadowodowany nie podejmie ryzyka, zapobiega dzumie i powodziom, nie dopuszcza do gradobicia i likwiduje patologie spoleczna. Powstrzymuje 14 latki od sexu i niechcianej ciazy, lagodzi obyczaje.Obowiazek meldunkowy i dowody osobiste istnieja bo sa potrzebne. Lecza syfa i AIDS, zapobiegaja zbrodniom, bo zaden bandzior zameldowany i zadowodowany nie podejmie ryzyka, zapobiega dzumie i powodziom, nie dopuszcza do gradobicia i likwiduje patologie spoleczna. Powstrzymuje 14 latki od sexu i niechcianej ciazy, lagodzi obyczaje... To dowodzi wyzszosci systemow stworzonych przez bandziorow Hitlera i Stalina nad amerykanska i kanadyjska demokracja ktore nie maja meldunku i dowodu osobistego- zaden obowiazek tam nie istnieje- tylko na prawie jazdy ma sie tydzien czy 2 do powiadomienia urzedu, no i ubezpieczenia medyczne zeby wiedzieli gdzie i kogo kasowac- ale to nie jest przymusowe- lekarz zawsze pyta o adres i automatycznie go koryguje w systemie.
~Obywatel
Panie Krzemień!
Jakie kontrowersje?
Policja niech łapie oszustów, a nie miejsce rejstracji oszustów.
Jaka rejonizacja?
To już obywatel nie ma prawa posłać dziecka do dobrej szkoły!?
Donald I Wielki Liberał i jego ludzie nie mogą sobie poradzić z haniebnym, stalinowskim
prawem. Ewidentnie opóźniają zniesienie obowiązku
Panie Krzemień!
Jakie kontrowersje?
Policja niech łapie oszustów, a nie miejsce rejstracji oszustów.
Jaka rejonizacja?
To już obywatel nie ma prawa posłać dziecka do dobrej szkoły!?
Donald I Wielki Liberał i jego ludzie nie mogą sobie poradzić z haniebnym, stalinowskim
prawem. Ewidentnie opóźniają zniesienie obowiązku meldunkowego, bo władzy tak wygodnie, jak jest.
Ustawa niezgodna z Konstytucją, z unijnymi przepisami, ze zdrowym rozsądkiem,
z duchem czasu, upokarzająca obywateli i My, Naród ,mamy czekać jeszcze trzy lata?
Na co?
Podaj dalej!
~rem
Tylko tak nie mozesz wynajmowac mlodziezy bo Cie oskarza o pedofilie :-)
~endi
Niby mamy demokrację a mimo to państwo nadal chce wiedzieć o nas wszystko , jakby mogli to by nam do garków zaglądali ...A tak przy okazji czy ten dzielnicowy nie ma nic lepszego do roboty tylko sprawdza kto z kim śpi ? Zgłoszenie wynajmu do urzędu skarbowego wiąże się z podatkiem a to zawyża koszty wynajmu - skutek jest taki Niby mamy demokrację a mimo to państwo nadal chce wiedzieć o nas wszystko , jakby mogli to by nam do garków zaglądali ...A tak przy okazji czy ten dzielnicowy nie ma nic lepszego do roboty tylko sprawdza kto z kim śpi ? Zgłoszenie wynajmu do urzędu skarbowego wiąże się z podatkiem a to zawyża koszty wynajmu - skutek jest taki że biednych studentów nie stać na wynajem pokoju i mają ograniczoną możliwość zdobycia dobrego zawodu ...
~wies58
Nie ma obowiązku meldunkowego,a wygląda to tak -przy wyrobieniu nowego dowodu osobistego składsamy zaswiadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania ,a w kwestionariuszu w rubryce zameldowania NIC nie wpisujemy.W nowym dowodzie jest w miejscu zameldowania jest wpis-BRAK,posiadam taki dowód bez Nie ma obowiązku meldunkowego,a wygląda to tak -przy wyrobieniu nowego dowodu osobistego składsamy zaswiadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania ,a w kwestionariuszu w rubryce zameldowania NIC nie wpisujemy.W nowym dowodzie jest w miejscu zameldowania jest wpis-BRAK,posiadam taki dowód bez zameldowania.
~Agnieszka
hm to za co dostalam mandat?
wynajmuje mieszkanie, zameldowanie w dowodzie mam na inny adres.
najwyrazniej powinnam zglosic sie do urzedu z zameldowaniem tymczasowym
~właściciel lokalu odpowiada ~Agnieszka
Wynajmuje moje mieszkanie kobiecie, o czym uczynny i zazdrosny sąsiad doniósł policji - dzielnicowemu. W trakcie wizyty tegoż dzielnicowego odpowiedziałem, że pani ta czasowo umila mi pobyt. Na pytanie: odkąd i jak długo jeszcze (?) stwierdziłem że pytanie to narusza moją i jej prywatność ! Stwierdziłem, że dzisiaj "ta",Wynajmuje moje mieszkanie kobiecie, o czym uczynny i zazdrosny sąsiad doniósł policji - dzielnicowemu. W trakcie wizyty tegoż dzielnicowego odpowiedziałem, że pani ta czasowo umila mi pobyt. Na pytanie: odkąd i jak długo jeszcze (?) stwierdziłem że pytanie to narusza moją i jej prywatność ! Stwierdziłem, że dzisiaj "ta", a jutro "inna" osoba i na przyszłość nie życzę sobie takich PRL-owskich metod bezpodstawnej inwigilacji ( wywiadów u sąsiadów i ingerencji) ! Pan dzielnicowy przyznał mi rację, uprzejmie przeprosił i już więcej takich ingerencji nie miałem.
~Agnieszka
I obowiazek jak istnial tak istnieje
~xyz
"Ponadto będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela, co obecnie jest niemożliwe. Rejestrujący się będzie musiał jednak podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd. "

Znając życie to pewnie z tego powodu zaczną być robione jakieś wałki...

Takie
"Ponadto będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela, co obecnie jest niemożliwe. Rejestrujący się będzie musiał jednak podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd. "

Znając życie to pewnie z tego powodu zaczną być robione jakieś wałki...

Takie rzeczy to tylko w Polsce.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki