Wstrzymane przelewy. Chcesz wydać pieniądze, a bank mówi „sprawdzam”

analityk Bankier.pl

Marek, klient banku X, zlecił przelew na 2500 zł, żeby spłacić dług na karcie kredytowej. Przelew nie dotarł jednak na czas – tkwił w bankowej „zamrażarce” przez 36 godzin. Na transakcję nałożono blokadę, tłumacząc się względami bezpieczeństwa.

Przyzwyczailiśmy się do szybkich płatności i ekspresowych przelewów. Nawet standardowa dyspozycja zlecana przez system Elixir dochodzi zazwyczaj w ciągu doby, a czasami nawet jeszcze tego samego dnia. Nasz czytelnik, nazwijmy go Markiem, „puścił” standardowy przelew, by spłacić swoją kartę w drugim banku. Termin spłaty mijał następnego dnia, więc liczył, że dyspozycja zostanie zaksięgowana na czas. Tak się jednak nie stało – przelew trafił do bankowej zamrażarki. Nikt nie powiadomił go o blokadzie, więc zorientował się po terminie, że pieniądze nie trafiły na rachunek karty. Napisał do banku reklamację. Pokazał nam otrzymaną odpowiedź.

Stop! Sprawdzamy pana przelew

„W sierpniu 2018 bank wdrożył wzmożony system monitorowania transakcji pod kątem ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz przepisów przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone Ameryki. Zgodnie z powyższym, transakcja oraz jej szczegóły zostały poddane analizie pod kątem zgodności z przepisami ww. ustawy, z regulaminem rachunków bankowych oraz przepisami przyjętymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone Ameryki w zakresie sankcji. Przeprowadzone badanie nie wykazało naruszeń i płatność została niezwłocznie przekazana do realizacji na rzecz  beneficjenta. (…) Pragnę serdecznie przeprosić za wszelkie niedogodności związane z powyższym działaniem Banku opartym na przytoczonych przepisach prawa” – podsumowuje całą sytuację bank.

Jak wynika z doniesień naszych czytelników, ten klient nie jest odosobnionym przypadkiem - takie blokady trafiają się częściej.

Zapytaliśmy banki, w jakich sytuacjach dochodzi do blokady dyspozycji. Z odpowiedzi wynika, że pod uwagę najczęściej brane są dwa czynniki. Po pierwsze chodzi o względy bezpieczeństwa środków klienta. Bank sprawdza, czy dyspozycja jest typowa dla danego profilu. Jeśli klient na co dzień dokonuje drobnych przelewów i nagle na jego rachunku pojawia się dyspozycja na dużą kwotę, może to zaalarmować systemy bezpieczeństwa. Po drugie, duże przelewy mogą być analizowane pod kątem zapisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

„Chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy klienta”

– Monitorujemy transakcje wykonywane przez klientów i w przypadku stwierdzenia, że przelew mógł zostać zlecony przez osobę nieupoważnioną (np. w wyniku przejęcia bankowości internetowej), kontaktujemy się z klientem – tłumaczy Joanna Majer z biura prasowego ING Banku Śląskiego. – Jeśli klient potwierdzi, że zlecił przelew, to jest on realizowany. Jeżeli zaprzeczy, to przelew jest odrzucany. Kontaktujemy się z klientami także po wykonaniu przelewu. W przypadku przejęcia bankowości internetowej użytkownik jest blokowany i sugerujemy klientowi zmianę użytkownika (dane zostały skompromitowane i sama zamiana hasła może nie wystarczyć) – dodaje.

Wtórują jej przedstawiciele PKO BP. – Nasze zespoły stale monitorują sieć w poszukiwaniu nowych zagrożeń, reagują na wszystkie zdarzenia oraz monitorują przeprowadzane operacje. Dzięki tym działaniom systemy bankowe i środki klientów są bezpieczne. Wstrzymanie realizacji przelewu może wynikać z konieczności dodatkowego potwierdzenia dyspozycji przez klienta. Może tak się stać np. przy przelewach wysokokwotowych, niestandardowych operacjach czy ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji z klientem kontaktują się konsultanci naszego Contact Center. Do momentu potwierdzenia operacji nie zostanie ona zrealizowana. Dlatego również regularnie przypominamy o aktualizowaniu swoich danych kontaktowych w banku – informuje biuro prasowe PKO Banku Polskiego.

Pilnuj ważnego przelewu

Co do zasady, klient powinien być od razu powiadomiony o zatrzymanym przelewie, ale z relacji czytelników wynika, że w praktyce nie zawsze dochodzi do kontaktu telefonicznego w tak krótkim czasie, jak można by oczekiwać. Co więcej, zdarza się, że procedury ostrożnościowe włączają się także w innych sytuacjach niż wskazane przez banki dwa najczęstsze scenariusze (nietypowa transakcja albo duża kwota).

O prawie banku do wstrzymania naszych pieniędzy warto pamiętać, gdy zlecamy niestandardowy przelew ze swojego konta. A jeszcze mocniej – gdy oczekujemy, że szybko dotrze do odbiorcy, bo na przykład chcemy oddać komuś pieniądze w terminie albo przelać środki na promocyjną lokatę dostępną tylko przez krótki czas.

Jeśli mamy możliwość, najlepiej sprawdzić na drugi dzień czy dyspozycja została zaksięgowana na czas. W razie wątpliwości przy newralgicznych przelewach (np. zaliczki na zakup domu) warto potwierdzić zrealizowaną dyspozycję na infolinii bankowej.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
46 19 piotrde

Szkoda, że nie czekał z przelewem do ostatniej minuty...

! Odpowiedz
27 12 jes

Nieważne, że głupio ale ważne że coś napisałeś.

! Odpowiedz
17 49 po_co

Pokażmy środkowy palec konstytucji, a w ogóle proponuje aby UE wydrukowało Konstytucję RP na papierze toaletowym i podcierało sobie nią szlachetny zadek.
Jak wół stoi, że każdy ma prawo do bycia niewinnym i tą winę trzeba najpierw udowodnić, natomiast UE i nasze władze robią sobie z naszej konstytucji pośmiewisko.

Jak chodzi o poważne przestępstwa, o morderstwa, o napady, o wyłudzenia, o kradzieże, o porwania to sprawy toczą się latami, często są niewyjaśnione, a w sprawie mało kto zostaje zatrzymany, a jeżeli już to dzieje się tak po wielotygodniowym weryfikowaniu dowodów. Tymczasem za miedzą bank ma prawo zablokować transakcje Kowalskiego tylko dlatego, że chce. Policja ma prawo kontrolować trzeźwość (łamiąc przepisy) tylko dlatego, że chce.

Żeby była jasność, w pełni rozumiem potrzebę prowadzenia kontroli niemniej mam z tym dwa poważne problemy.
Po pierwsze dlaczego ktokolwiek ma prawo kontrolować kogokolwiek bez istotnych przesłanek ? Zgoda kontrolujmy przelewy na konta które są na czarnej liście, zgoda kontrolujmy numery samochodów które są własnością osób które są podejrzane o spożycie ale to zawsze powinno być poparte solidnym uzasadnieniem. Państwu guzik do moich pieniędzy i mojego żołądka tak długo jak długo nie są w stanie udowodnić mi winy. Taka kontrola zawsze powinna być narażona na wysoką grzywnę. Państwo nie ma prawa, ani obowiązku kontrolować każdego z nas.

Po drugie, skoro już ktoś wprowadza te czysto bolszewickie myślenie i metody to dlaczego nikt nie aktualizuje przepisów. Art. 42 par. 3 "Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.". Koniec, kropka, tyle !
Blokowanie przelewu, sprawdzanie trzeźwości, blokowanie konta przez US to nie są działania prewencyjne czy zapobiegawcze, to są jest wprowadzanie kary w życie, a do tego upoważnione są inne organy i ty tylko i wyłącznie po wiążącej decyzji sądu !

PS. Nie żeby Polska była tu jakimś niechlubnym wyjątkiem, w UE na porządku dziennym jest łamanie praw człowieka i obywateli. Nie jestem przeciwnikiem UE samej w sobie, ale to co wyprawia się na terenie państw członkowskich rodzi spore obawy. Skoro przez wielu jestem uważany za skrajnego lewicowca to w takim razie nie wiem jak miałbym nazwać dzisiejszą UE która według mnie posuwa się daleko poza wszelkie granice przyzwoitości i za chwile stworzy służby kontrolujące to czym palę w piecu albo co wrzucam do śmietnika - aaa nie to już jest, to może kontrola tego co wydalam... tak to też już jest.
Orwell to przy ich mentalności i polocie kiepski pismak z podmiejskiego magazynu, a Marks czy Stalin to raptem kmiotki z pod stodoły.

Kontrola wszystkiego, wszędzie pod byle pretekstem nie zważając na lokalne prawo czy najbardziej podstawowe potrzeby i prawa jednostki. Byle by dobrze sprzedało się w telewizji z asystą armii pseudo ekologów i kobiet z penisami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 73 karbinadel

Współczesny człowiek jest coraz bardziej ubezwłasnowolniony. Władze, instytucje, banki i korporacje - a nawet nasze własne urządzenia - coraz częściej ograniczają naszą wolność, w tym swobodę dysponowania własnością. A w razie skargi otrzymujemy jakiś urzędniczy bełkot - i koniec sprawy

! Odpowiedz
3 45 karbinadel

PS. Miałem swojego czasu ze dwa razy podobny przypadek, ale za każdym razem pracownik centrum bezpieczeństwa banku dzwonił do mnie NATYCHMIAST. Tyle, że kiedyś w bankach pracowali ludzie, a dziś przeważnie roboty

! Odpowiedz
4 48 eagleeye

Dla mnie to śmiech na sali. Ale co tam na 2 tyś 500 zł się blokuje przelew aby się w raportach do KNF wykazać a na grube tyś oko się przymyka.

Najbardziej rozwaliło mnie to stwierdzenie o "profilowaniu klienta"

! Odpowiedz
3 30 fred_

W UK przelew bankowy wewnatrz kraju (z dowolnego do dowolnego banku) trwa sekunde. Wyjatkiem jest revolut, ktory z niewiadomych przyczyn jest bardzo powolny.

! Odpowiedz
2 31 po_co

Revolut jest solą w oku banków więc jest blokowany na każdy możliwy sposób.
Poza tym firma stara się być coraz bardziej "prawilna" i powoli dołącza do grona tych którymi nie warto zawracać sobie głowy.
To sumie zrozumiałe, plusem małego biznesu jest możliwość w pełni legalnego działania na pograniczu prawnej moralności, a duża firma może przynosić duże dyski działając w pełni moralnie i kompletnie bezprawnie :)

Ktoś za nas zdecydował, że kupowanie na promocjach to cebula, a przelew z karty kredytowej to kombinowanie ale unikanie podatku i lokowanie kapitału na Cyprze to przecież przejaw gospodarczego myślenia :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 56 159120br

Ciekawe czy rekinom finansowym i panom Soros i Rothschild wstrzymują przelewy. Spróbowaliby tylko!

! Odpowiedz
0 86 andregru

To pokazuje jak w przyszłości nasze elektroniczne pieniądze mogą być blokowane , przejmowane przez władzę , instytucje państwowe na podstawie głupich przepisów które są ustalane aby mieć nad nami coraz większe prawa .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne