REKLAMA

Wstępne porozumienie z warszawskimi maszynistami. Dostaną jednorazową wypłatę

2023-12-05 17:28
publikacja
2023-12-05 17:28

Związkowcy zgodzili się na jednorazową wypłatę 1700 zł w grudniu tego roku. Kolejne mediacje w styczniu. Takimi postanowieniami zakończyły się mediacje maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej z zarządem spółki. 

Wstępne porozumienie z warszawskimi maszynistami. Dostaną jednorazową wypłatę
Wstępne porozumienie z warszawskimi maszynistami. Dostaną jednorazową wypłatę
fot. Martyn Jandula / / Shutterstock

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski przekazał PAP, że wtorkowe rozmowy zakończyły się tym, że strona związkowa zgodziła się na wypłatę jednorazowej kwoty 1700 zł. "Zarząd zobowiązał się do wypłaty tych pieniędzy 11 grudnia. To nie jest jednak koniec rozmów. Siadamy do kolejnych mediacji 10 stycznia" - powiedział Centkowski.

Wcześniej związkowiec w rozmowie z PAP podkreślał, że są to rozmowy ostatniej szansy. "Jeżeli się gdzieś nie spotkamy, to niestety załoga jest zdeterminowana. Po wtorku nie ma już szans na dalsze rozmowy. Albo jest porozumienie, albo jest protokół rozbieżności i wtedy właściwie nie ma już innej możliwości jak strajk generalny. Forma, jaką on przyjmie, będzie zależała od tego, jak postanowią związki" - powiedział.

Strajk generalny polega na całkowitej rezygnacji z pracy, albo w sposób ciągły - bardziej restrykcyjny - albo np. w godzinach 6-8 i 15-17.

Związkowcy przeprowadzili już 15 listopada strajk ostrzegawczy. Pociągi WKD nie kursowały między godziną 6 a 8 rano. 28 listopada odbyło się spotkanie protestujących maszynistów z władzami spółki, jednak nie przyniosło porozumienia.

Strona związkowa już 2 października złożyła pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lipca. 4 października zarząd spółki zwołał spotkanie ze związkami i oświadczył, że porozumiał się z urzędem marszałkowskim i wypłaci wzrost wynagrodzeń o 500 zł, choć 27 września przekazał pismo, w którym poinformował, że na razie wzrost wynagrodzeń jest niemożliwy, bo właściciel się nie zgodził. "Przypomniałem zarządowi, że w tej chwili związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł od 1 lipca i o 800 zł od 1 stycznia. Ale te 800 zł, jak zapisano w protokole, będzie przedmiotem kolejnych spotkań, pierwsze musi się odbyć do 15 stycznia" - podawał.

Wcześniej przez cały okres rokowań i mediacji, pracodawca nie złożył żadnej propozycji wzrostu wynagrodzeń w tym roku - podkreślał Centkowski.

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że w wyniku przeprowadzonych 14 listopada mediacji pomiędzy zarządem spółki WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, na propozycje przedstawione przez przewoźnika, wśród których znalazła się m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł od dnia 1 kwietnia 2024 roku przystała NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, odstępując od sporu.

Natomiast Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce nie przystał na propozycje przedłożone przez spółkę, podtrzymał swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w 2023 roku i przeprowadził 15 listopada strajk ostrzegawczy.

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
peluquero
ale ten ochłap to brutto czy netto? xD
bha
Aż potrzebny był strajk by łaskawie coś dano dodatkowo pracownikom na święta???. Brak na to słów.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki