Współpracownik Orbana kupi wydawnictwo prasowe Lapcom

Współpracownik premiera Węgier Viktora Orbana, producent filmowy Andrew Vajna, kupi wydawnictwo prasowe Lapcom, powiększając tym samym grupę mediów opowiadających się po stronie rządu. O transakcji powiadomił w poniedziałek właściciel wydawcy.

Jedyny właściciel Lapcomu, Radio Bridge Media Holding, poinformował, że sprzedaje swoje akcje w spółce. Nabywcą ma być należąca do Vajny firma Avalue. Warunkiem zrealizowania transakcji jest udzielenie na nią zgody przez Urząd Konkurencji Gospodarczej.

W komunikacie wydawnictwa przytoczono słowa Vajny, że kupno Lapcomu stanowi kamień milowy w historii jego inwestycji medialnych, a celem jest dalsze rozwijanie należących do niego gazet oraz portali internetowych.

Lapcom wydaje m.in. ogólnokrajowy tabloid Bors, a także dwa dzienniki regionalne. W sumie gazety te sprzedają się w 140 tys. egzemplarzy dziennie. Internetowe strony tych dzienników odwiedza codziennie około 170 tys. osób. Lapcom ma też dwie drukarnie.

Vajna, który był producentem m.in. takich filmów, jak Evita, Nixon czy "Rambo", jest też właścicielem jednej z największych węgierskich stacji telewizyjnych, TV2.

To kolejny w tym roku przypadek nabycia akcji spółki medialnej przez osoby z kręgu Orbana. W marcu poinformowano, że wójt rodzinnej miejscowości premiera Felcsut z ramienia rządzącej partii Fidesz, Loerinc Meszaros, kupił pakiet akcji w firmie medialnej Optimus Group, do której należy spółka Mediaworks, wydająca m.in. kilka węgierskich gazet. Od ubiegłego roku jedno z przedsiębiorstw Meszarosa jest też właścicielem telewizji Echo TV.

W czerwcu poinformowano zaś, że syn szefa węgierskiego banku centralnego Adam Matolcsy kupił firmę New Wave Media Group, do której należą jedne z największych portali informacyjnych kraju, w tym Origo, który ma aż 2,3 mln użytkowników (na niecałe 10 mln ludności kraju).

Vajna, który wraz z rodziną w 1956 r. wyemigrował do USA i tam zrobił karierę jako producent filmowy, od 2011 r. piastuje stanowisko komisarza rządu ds. odnowienia przemysłu filmowego na Węgrzech. W 2011 r. założył też Węgierski Narodowy Fundusz Filmowy, który ma wspomagać produkcję krajowych filmów. Fundusz ten udzielił wsparcia m.in. filmowi Syn Szawła, wyróżnionemu w 2016 r. Oscarem dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.