REKLAMA

Współpraca NASA i SpaceX. Wystartowała kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2023-08-26 10:10
publikacja
2023-08-26 10:10

Z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie w USA wystartowała w sobotę kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS); przedsięwzięcie o nazwie Crew-7 to wspólna inicjatywa NASA i firmy SpaceX, założonej przez miliardera Elona Muska - powiadomiła agencja AP.

Współpraca NASA i SpaceX. Wystartowała kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Współpraca NASA i SpaceX. Wystartowała kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną
/ NASA

W składzie załogi Crew-7 znalazło się czworo astronautów: reprezentująca NASA Amerykanka Jasmin Moghbeli, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa i Rosjanin Konstantin Borisow. Misja powinna dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niedzielę, a jej celem jest rotacja czterech uczestników poprzedniego takiego przedsięwzięcia, którzy przebywają na ISS od marca.

Start misji został opóźniony o jeden dzień ze względu na dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule - poinformowała AP.

Jak dodano, na uwagę zasługują zupełnie odmienne doświadczenia życiowe członków załogi Crew-7. Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 roku. Astronautka służyła wcześniej w amerykańskich siłach piechoty morskiej i walczyła m.in. w Afganistanie, gdzie pilotowała śmigłowce szturmowe. Mogensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej, Furukawa był przez 10 lat chirurgiem, natomiast Borisow prowadzi szkołę nurkowania i jest w tym sporcie sędzią.

Crew-7 to siódma załogowa misja SpaceX, której celem jest rotacja personelu ISS. Pierwsi astronauci zostali wysłani przez SpaceX na orbitę w maju 2020 roku.

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. (PAP)

szm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Elon Musk, wieki biznesmen i góru millenialsów, ciągnie pieniądze od amerykańskich podatników. xD
zoomek
Współpraca z Rosją w toku, a dla gojów propaganda z odmóżdżaniem przez kahałę.
"Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu
Współpraca z Rosją w toku, a dla gojów propaganda z odmóżdżaniem przez kahałę.
"Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu państw. Składa się z 16 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 17) i umożliwia jednoczesne przebywanie siedmiorga[1] członków stałej załogi (trojga do roku 2009, do 2020 w praktyce sześciorga ze względu na ograniczenia transportowe). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000.
Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy promu Columbia) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress. Po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców w 2011 roku, przewoźnikiem astronautów stały się rosyjskie rakiety Sojuz i od 2020 roku amerykański statek Crew Dragon amerykańskiej firmy SpaceX. "
...
Klaskać wasza mać!
okragly_stol
Ruskie już nie wożą ludzi w kosmos…. Za to rozbijają sądy o księżyc

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki