REKLAMA

Wspólny apel do Clintona

2000-10-27 00:00
publikacja
2000-10-27 00:00


Wspólny apel do Clintona

JAPONIA, KANADA I UE PRZECIW SUBSYDIOM W HUTNICTWIE

Japonia, Kanada i Unia Europejska wspólnie zaapelowały do prezydenta Billa Clintona o zawetowanie ustawy, która pozwoliłaby na dotowanie amerykańskiego przemysłu hutniczego.

We wspólnym liście do prezydenta - co jest w dyplomacji praktyką raczej rzadką - ambasadorowie tych trzech podmiotów politycznych ostrzegają przed poważnymi problemami handlowymi w przypadku utrzymania w mocy uchwalonej przez Senat ustawy. Sporny akt legislacyjny, będący częścią dużej ustawy budżetowej przewiduje przeznaczenie dochodów z ceł pochodzących od zagranicznych importerów stali stosujących praktyki dumpingowe na subsydia dla miejscowego przemysłu hutniczego. Zgodnie z oceną Białego Domu w grę wchodziłaby kwota rzędu 40 milionów dolarów rocznie. Zdaniem ambasadorów jest to niezgodne z przepisami Światowej Organizacji Handlu. Prezydent Clinton już zapowiedział podpisanie ustawy. W izbie wyższej Kongresu przeszła ona stosunkiem głosów 86-8 i prezydentowi i tak trudno by było ją zawetować.

W ostatnich dniach poprzedzających wybory Kongres usiłuje przegłosować kilka innych ustaw mogących wpłynąć na stosunki handlowe z największymi partnerami USA. Między Białym Domem a republikańską większością toczy się spór o zgłoszoną przez senatora Trenta Lotta poprawkę do jednej z ustaw budżetowych, która utrudniłaby zdjęcie sankcji nałożonych na Unię Europejską w związku z wygraną w WTO sprawą subsydiowania bananów i eksportu wołowiny. Z kolei WTO domaga się od Stanów Zjednoczonych jak najszybszego zniesienia programu Foreign Sales Corporation, subsydiującego amerykańskie spółki działające w rajach podatkowych.

Kongres musi uchwalić ustawę do 1 listopada aby uniknąć sankcji ze strony UE. WTO wyraziło też poważne zastrzeżenia wobec nałożenia przez USA ceł na importowaną z Australii i Nowej Zelandii baraninę uznając to za naruszenie przepisów Światowej Organizacji Handlu.

TOMASZ DEPTUŁA (Nowy Jork)

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki