REKLAMA

PMI: wzrost w strefie euro jest coraz wolniejszy

2022-05-24 11:07
publikacja
2022-05-24 11:07
PMI: wzrost w strefie euro jest coraz wolniejszy
PMI: wzrost w strefie euro jest coraz wolniejszy
fot. Ivan Marc / / Shutterstock

Maj przyniósł dalsze wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro – wynika ze wstępnych odczytów PMI. Zarazem wciąż są to dane sygnalizujące niebezpiecznie wysoką presję inflacyjną.

Łączony PMI dla strefy euro w maju przyjął wartość 54,9 punktów, co było najniższym odczytem od dwóch miesięcy – wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez S&P Global. Miesiąc wcześniej odnotowano wynik na poziomie 55,8 pkt., co z kolej było najwyższym rezultatem od 7 miesięcy. Malejący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje spowolnienie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej.

Tym razem obniżeniu uległy zarówno odczyty dla sektora wytwórczego jak i usługowego. „Przemysłowy” PMI dla strefy euro odnotował spadek z 55,5 pkt. do 54,4 pkt i znalazł się na najniższym poziomie od 18 miesięcy. W europejskim przemyśle widać zatem już wyraźne oznaki wyhamowania wzrostu po covidowym boomie.

Analogiczny wskaźnik dla sektora usług obniżył się z 57,7 pkt. do 56,3 pkt, w dalszym ciągu sygnalizując solidną poprawę koniunktury. – Wzrost gospodarczy w strefie euro w maju pozostał solidny pomimo wojny na Ukrainie, napiętych łańcuchów dostaw oraz rosnących kosztów życia. Jednakże podczas gdy sektor usług nadal raportował silny wzrost na bazie postpandemicznego odroczonego popytu, to ekspansja w sektorze wytwórczym była już skromna – czytamy w najnowszym raporcie S&P Global.

Zarówno w przemyśle jak i w usługach odnotowano wzrost zatrudnienia, przy czym w usługach był on niemal najsilniejszy od 2007 roku. W drugim najszybszym tempie w historii tego badania rosły ceny dóbr i usług. Niemniej jednak presja inflacyjna była nieco niższa niż w rekordowym kwietniu. Niepokojący jest jednaj pierwszy od czerwca 2020 roku spadek nowych zamówień w przemyśle. Najwolniej od sierpnia ’20 rosły też opóźnienia produkcyjne.

W ujęciu geograficznym liderem wzrostu w eurolandzie była Francja, choć także tam wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu (54,5 pkt.) jak i usług (58,4 pkt.) okazały się niższe niż w kwietniu oraz nieco niższe od rynkowego konsensusu. Za to pozytywnie zaskoczyły dane z niemieckiego przemysłu (54,7 pkt. wobec oczekiwanych 54,0 pkt.), choć rozczarował sektor usług (56,3 pkt. wobec spodziewanych 57,2 pkt.). Reszta strefy euro jako całość odnotowała najsłabszy od 4 miesięcy wzrost aktywności ekonomicznej.

- Dzięki prężnemu popytowi na usługi zgłaszanemu przez gospodarstwa domowe, wskaźniki PMI są zbieżne ze wzrostem gospodarczym na poziome 0,6% kdk w drugim kwartale. Jednakże zobaczymy, czy ożywienie w sektorze usług może się utrzymać w obliczu słabości sektora wytwórczego i rosnących kosztów życia – tak majowe dane skomentował Chris Williamson, główny ekonomista w S&P Global Market Intelligence.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Majowe badanie przeprowadzono w dniach 12-20 maja. Opublikowane dziś wyniki bazują na ok. 70-80% ankiet. Finalne rezultaty poznamy 1 czerwca (sektor przemysłowy) i 3 czerwca (sektor usług).  Także 1 czerwca opublikowany zostanie analogiczny wskaźnik dla polskiego sektora wytwórczego.

KK

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
od_redakcji
Wincyj sankcji wincyj. To takie kije samobije. "bij, kiju samobiju!' I to nie jest bajka.
od_redakcji
A rubel się umacnia. Najlepsze że psychopaci twierdzą że to z powodu manipulacji, znaczy na dolarze i Euro nie ma manipulacji i dodruku, gdzie świat żyje w sakramenckim długu a dług do waluta niewolników.
Kto pragnie przełamać hegemonię dolara zawsze źle kończy. Przypadek? Zobaczymy, bo obecnie tym razem Rubel i Yuan mówią -
A rubel się umacnia. Najlepsze że psychopaci twierdzą że to z powodu manipulacji, znaczy na dolarze i Euro nie ma manipulacji i dodruku, gdzie świat żyje w sakramenckim długu a dług do waluta niewolników.
Kto pragnie przełamać hegemonię dolara zawsze źle kończy. Przypadek? Zobaczymy, bo obecnie tym razem Rubel i Yuan mówią - sprawdzam. Znaczy główny manipulator tej gry (USA) kopie właśnie w stolik, ale wygląda że ta jego proteza papierowa nie za wiele już zdziała. Czas Husseina - Kadafi to czas przeszły i ponura historia.

bha
Nienasycona zachłanność rynkowa od lat krótkowidząca od szczytów, wierzchołków gór zapatrzona jest jak w obraz w Mamonę coraz więcej i więcej Mamony oraz w Zysk jak największy Zysk - sama się w końcu wpakuje w trwały marazm i recesję, a potem w lawinę bankructw to tylko kwestia czasu.Kij nadmiernej zachłanności bez umiaru ma zawsze Nienasycona zachłanność rynkowa od lat krótkowidząca od szczytów, wierzchołków gór zapatrzona jest jak w obraz w Mamonę coraz więcej i więcej Mamony oraz w Zysk jak największy Zysk - sama się w końcu wpakuje w trwały marazm i recesję, a potem w lawinę bankructw to tylko kwestia czasu.Kij nadmiernej zachłanności bez umiaru ma zawsze dwa końce!.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki