REKLAMA

Wskaźnik urodzeń w Chinach najniższy od ponad 40 lat

2021-11-24 08:01
publikacja
2021-11-24 08:01
Wskaźnik urodzeń w Chinach najniższy od ponad 40 lat
Wskaźnik urodzeń w Chinach najniższy od ponad 40 lat
fot. Asian foto / / Shutterstock

Wskaźnik urodzeń w Chinach spadł w ubiegłym roku do najniższego poziomu od ponad 40 lat mimo starań komunistycznego rządu w Pekinie, który zachęca do powiększania rodzin – podała w w środę agencja AFP.

Chińskie władze złagodziły w 2016 roku „politykę jednego dziecka” i zezwoliły wszystkim parom na posiadanie dwojga potomków. W bieżącym roku rozluźniono ją dodatkowo i pozwolono na troje dzieci. Zmiany te nie przyniosły jednak wyżu demograficznego, co wiązane jest m.in. z rosnącymi kosztami wychowania dzieci.

W ubiegłym roku w Chinach odnotowano 8,52 narodzin na 1000 mieszkańców – wynika z tegorocznego rocznika statystycznego. To najmniejsza wartość, odkąd w 1978 roku zaczęto wydawać takie roczniki.

Ubiegłoroczny wskaźnik urodzin był niższy niż w poprzednim roku, gdy odnotowano ich 10,41 na 1000 mieszkańców. Według danych państwowego urzędu statystycznego był też najniższy od proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku.

W ubiegłym roku w Chinach zarejestrowano też najmniej małżeństw od 17 lat; pobrało się 8,14 mln par. Po raz pierwszy od 30 lat spadła liczba rozwodów, co wiązane jest z wprowadzeniem na początku 2020 roku obowiązkowych 30-dniowych „okresów na ostudzenie emocji” przed zakończeniem małżeństwa.

AFP podkreśla, że choć na początku pandemii Covid-19 wprowadzono w Chinach surowe lockdowny i zamknięto urzędy, przez większość 2020 roku w kraju nie obowiązywały poważne ograniczenia dotyczące rejestracji małżeństw.

Niechęć Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci wiązana jest między innymi z rosnącymi kosztami życia, zwłaszcza w dużych miastach. Kobiety częściej niż dawniej podejmują też własne decyzje w sprawie planowania rodziny – pisze AFP.

Rządowy instytut badawczy ustalił, że w 2005 roku wychowanie dziecka kosztowało przeciętną chińską rodzinę 490 tys. juanów (74,8 tys. USD). Według lokalnych mediów do 2020 roku koszt ten wzrósł nawet do 1,99 mln juanów, a więc w ciągu 15 lat powiększył się czterokrotnie.

Przeprowadzony w ubiegłym roku spis powszechny wykazał, że w ostatniej dekadzie liczba ludności Chin rosła w najniższym tempie od lat 50. XX wieku. Liczba mieszkańców kraju zwiększyła się w latach 2010-2020 o niecałe 5,4 proc., z 1,34 do 1,41 mld. Wyniki spisu ogłoszono w maju br.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
szmk
Chiny też będą drugą Japonią :)
lampeduza
Podstawowy problem Planety to przeludnienie. 1900 r było ludzi 1,6 miliarda. Obecnie zbliżamy się do 8 miliardów. Pod ciężarem tej liczby Ziemia się "ugina", mamy problem z ekologią, z klimatem. Nie rozumiem ludzie mnożą się kompulsywnie, a politycy wymyślają kolejne programy namnażania? Podobno trzeba się Podstawowy problem Planety to przeludnienie. 1900 r było ludzi 1,6 miliarda. Obecnie zbliżamy się do 8 miliardów. Pod ciężarem tej liczby Ziemia się "ugina", mamy problem z ekologią, z klimatem. Nie rozumiem ludzie mnożą się kompulsywnie, a politycy wymyślają kolejne programy namnażania? Podobno trzeba się mnożyć, bo zabraknie dzieci, które mają pracować na emerytów. W takiej sytuacji dojdzie do załamania piramidy finansowej (schemat Ponziego). Amber Gold trafił za to do "więzienia" a politycy dostają za to ordery, bo dbają o dzietność. Ciemny lud słucha słodkich opowieści o rodzinie, dzieciach itp i się mnoży ... powstają karty dużej rodziny, dopłaty itp
zenonn
"Emeryci, popierajcie partię czynem, umierajcie przed terminem!"
Plandemia wpływa na odmłodzenie populacji.
gronostaj
Ale populacja się u nich powiększa. U nas ostry zjazd w dół, o dzietności to już nawet nikt nie myśli.

Zresztą rząd robi wszystko aby tylko młode kobiety zniechęcić do posiadania dzieci.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki