REKLAMA
WAŻNE

Wąskie gardła dławią wzrost w strefie euro. Firmy masowo podnoszą ceny

Krzysztof Kolany2021-10-22 10:06główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-22 10:06
Wąskie gardła dławią wzrost w strefie euro. Firmy masowo podnoszą ceny
Wąskie gardła dławią wzrost w strefie euro. Firmy masowo podnoszą ceny
fot. Ivan Marc / / Shutterstock

Październik przyniósł dalsze osłabienie koniunktury gospodarczej w strefie euro – wynika ze wstępnego odczytu PMI. Głównymi problemami pozostają niedobory komponentów oraz szybko rosnące ceny zarówno surowców jak i gotowych wyrobów.

„Przemysłowy” PMI dla strefy euro w październiku przyjął wartość 58,5 punktów – podała wstępne dane firma badawcza IHS Markit. To najniższy odczyt od 8 miesięcy, lecz zarazem tylko nieznacznie niższy niż we wrześniu (58,6 pkt.) oraz wyraźnie wyższy od oczekiwanych przez ekonomistów 57 pkt. Warto jednak pamiętać, że jeszcze w sierpniu (61,4 pkt.) oraz w lipcu (62,8 pkt.) i czerwcu (63,4 pkt.), wskaźnik ten osiągał najwyższe wartości w swej historii.

Bardziej zdecydowanie pogorszyła się koniunktura w sektorze usług, gdzie analogiczny PMI obniżył się w październiku do 54,7 pkt. wobec 56,4 pkt we wrześniu i oczekiwań analityków na poziomie 55,5 pkt. Był to zarazem najniższy odczyt od pół roku.

 - Aktywność gospodarcza w strefie euro w październiku gwałtownie spowolniła na skutek nasilających się problemów z dostawami oraz obawom związanych z Covid-19. Równocześnie odnotowano rekordowe w historii badań podwyżki cen, a  firmy przerzucały na konsumentów  ten bezprecedensowy wzrost kosztów – czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit.

Niemniej jednak wskaźniki PMI dla strefy euro w dalszym ciągu utrzymują się wyraźnie powyżej 50 punktów, sygnalizując utrzymujący się wzrost aktywności ekonomicznej. Tyle tylko, że malejące odczyty powyżej 50 punktów oznaczają spowolnienie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej. Ponadto, łączony PMI dla sektora usług i przemysłu strefy euro spadł w październiku do 54,3 pkt. (z 62,2 pkt. we wrześniu) i osiągnął najniższą wartość od pół roku.

Pozytywną stroną październikowego raportu PMI jest najszybsze od 21 lat tempo wzrostu zatrudnienia, co wynikało z inwestycji firm zmierzających do zwiększenia mocy produkcyjnych, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu. Natomiast spowolnienie wzrostu wywołane kłopotami w zaopatrzeniu było szczególnie widoczne w Niemczech, gdzie odnotowano najniższy odczyt PMI od lutego. W całym eurolandzie czasy dostaw wydłużyły się w stopniu niewidzianym przeszło w 20-letniej historii tych statystyk. Pogorszyły się zarówno warunki zaopatrzenia jak i nasiliły się problemy z transportem.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Te braki były postrzegane za bezpośredni czynnik napędzający wzrost cen towarów i usług. W październiku odnotowano rekordowy wzrost kosztów firm w strefie euro. Dotyczyło to już nie tylko przemysłu, ale też sektora usług, gdzie koszty rosły najszybciej od 20 lat. Co więcej, firmy powszechnie przerzucały wzrost kosztów na konsumentów – tempo wrostku cen wyrobów gotowych było najszybsze w ciągu ostatnich 20 lat.

- Ostre spowolnienie w październiku oznacza, że strefa euro rozpoczyna czwarty kwartał z najsłabszym momentum wzrostu od kwietnia. Sektor przemysłowy zmaga się z opóźnieniami w łańcuchach dostaw, co zmniejszyło wzrost produkcji do najniższego poziomu od czasu pierwszych lockdownów wiosną ubiegłego roku . Z kolei sektor usług notuje oklapnięcie letniego ożywienia po tym, jak wzrost liczby przypadków wirusa odnowił obawy przed spadkiem konsumpcji w sektorze turystycznym i rekreacyjnym – tak październikowe dane skomentował Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Najnowsze dane zebrano w dniach 11-20 października. Finalne dane dla przemysłu poznamy w poniedziałek, 1 listopada. Dzień później opublikowany zostanie analogiczny wskaźnik dla polskiego sektora wytwórczego, który we wrześniu był najniższy od lutego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
msp
Firmy wprowadza od nowego roku dodatek energetyczny. Producenci stali już to robią. Będziemy mieć cenę bazową plus tzw dodatek energetyczny czyli dopłatę za cenę prądu w miesiącu fakturowania ! Ciekawi mnie kto stoi za tymi machlojami z śladem węglowym itd …? Kto na rym zbije fortunę !? Pod Eko hasłami ktoś Firmy wprowadza od nowego roku dodatek energetyczny. Producenci stali już to robią. Będziemy mieć cenę bazową plus tzw dodatek energetyczny czyli dopłatę za cenę prądu w miesiącu fakturowania ! Ciekawi mnie kto stoi za tymi machlojami z śladem węglowym itd …? Kto na rym zbije fortunę !? Pod Eko hasłami ktoś obkłada nas podatkami ! Tylko do cholery Europa to nie świat ! Wszyscy nas skopią ! Tymczasem jeden wulkan przekroczy wąziutkie normy emisji !
itso_widmo_bieli
to jest jakiś skandal kto zdoił z głównej emerytowanego analityka ! gdzie ja mam tej transmisji szukać :(
itso_widmo_bieli
''Biden: Policja, ratownicy powinni zostać zwolnieni, jeśli nie chcą się zaszczepi'' - demokraci z USA :D rozmontowywali państwo przed wyborami i w trakcie jedyny w Polsce odpowiednik to niebyłe niestety polskie elity będące pseudo opozycją a tak naprawdę biorące udział w rządzeniu

TYLKO
''Biden: Policja, ratownicy powinni zostać zwolnieni, jeśli nie chcą się zaszczepi'' - demokraci z USA :D rozmontowywali państwo przed wyborami i w trakcie jedyny w Polsce odpowiednik to niebyłe niestety polskie elity będące pseudo opozycją a tak naprawdę biorące udział w rządzeniu

TYLKO KONFEDERACJA
obiektywny_komentator
W sumie transfer wydrukowanych pieniędzy do oligarchów światowych przebiega sprawnie. Gawiedź nie protestuje, a nawet udało się jej wytłumaczyć, że to dla ich dobra. Jeszcze da się trochę dorobić na pandemii. Potem zwalimy giełdy o 70% w dół, aby wyleszczyć tych, co to przypadkiem się na wzrostach akcji wzbogacili.W sumie transfer wydrukowanych pieniędzy do oligarchów światowych przebiega sprawnie. Gawiedź nie protestuje, a nawet udało się jej wytłumaczyć, że to dla ich dobra. Jeszcze da się trochę dorobić na pandemii. Potem zwalimy giełdy o 70% w dół, aby wyleszczyć tych, co to przypadkiem się na wzrostach akcji wzbogacili. Bo to nas, bogatych obraża, że zarobiło na tym również trochę tej przypadkowej, ulicznej hołoty.
men24a
Też bym tak ujął ale.......jak mawia Warren Buffett , giełdy tylko rosną z małymi korektami czy kryzysami i tak od początku ich istnienia. Czasami myślę, tyle wydrukowali i gdzie ta inflacja ? Pieniądze poszły na giełdę to się ją zwali tak jakby ściągnęło się ten czesciowy dodruk ale każda głębsza korekta Też bym tak ujął ale.......jak mawia Warren Buffett , giełdy tylko rosną z małymi korektami czy kryzysami i tak od początku ich istnienia. Czasami myślę, tyle wydrukowali i gdzie ta inflacja ? Pieniądze poszły na giełdę to się ją zwali tak jakby ściągnęło się ten czesciowy dodruk ale każda głębsza korekta to nowi milionerzy czy miliarderzy.
Sądzę, że teraz ludzie będą się dławić mocnym zadłużeniem oraz wysokimi kosztami życia począwszy od opłat a skończywszy na jedzeniu. Kiedyś obecny prezes NBP chlapnał, że ludzie ciężko będzie utrzymać mieszkania. Dziesiątki nowych opłat, danin, składek spowoduje że społeczeństwo jeszcze bardziej będzie dziękować za dodatkowy +.
zops
Kurski zmarł a Tusk złapał covida. Tak wygląda krajobraz po oskarżeniu o uchylanie się od pracy. OGÓLNOKRAJOWA RECESJA. www.wybory.wex.pl
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Rynek, gospodarka ,system finansowy sam doprowadził do coraz mocniej wąskiego gardła swoimi decyzjami od lat kredytowania wszystkiego co się da wkoło ,wyzyskiem, żerowaniu najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych w ogromie branż i zawodów. A teraz kraje społeczeństwa toną w coraz to większych długach do spłaty Rynek, gospodarka ,system finansowy sam doprowadził do coraz mocniej wąskiego gardła swoimi decyzjami od lat kredytowania wszystkiego co się da wkoło ,wyzyskiem, żerowaniu najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych w ogromie branż i zawodów. A teraz kraje społeczeństwa toną w coraz to większych długach do spłaty ,ludzie w coraz większej ilości % zarabiają na rynku minimalną lub niewiele więcej w porywach uniesień. Ludzie tym wyzyskiem, żerowaniem na nich stresem w ich pracy stracili chęci ,motywację, szybciej wypalają się zawodowo wpadają w apatię przez to firmy toną w coraz szybszych rotacjach pracowników i braku chętnych do dłużej u nich pracy .Inflacja napędza wzrost cen wszelakich opłat wzrostu stóp kredytów więc i ludzie coraz bardziej i częściej na rynku minimalnie zarabiając mogą sobie na coraz mniej pozwolić .Błędne koło które tworzy również i Wielki monopol, koncerny, sieci, korporacje itd. ,które opanowały już od dawna w wielu krajach najbardziej dochodowe dziedziny gospodarek dyktując na zdominowanym przez siebie rynku swoje zasady, warunki i ceny. Cóż na koniec to ludzie ludziom zgotowali ten los nierzadko z zachłanności pod wszystko !.Niestety.
samsza
ludzie ludziom ? nie, ludzie sobie!
tak samo było w okresie wchodzenia przemysłu, rozwoju proletariatu, nikt im nie kazał kupować jak najtaniej, mogli nadal iść do rękodzielników na zakupy, na coś trwałego, ale drogiego... nie byłoby wyzyskiwacza kapitalisty, to robota jego klientów.
bha odpowiada samsza
Co za dyrdymały. Na te drogie rzeczy muszą ludzie w większości mieć dodatkowe pieniądze. Cóż... A jeśli chodzi o wyzyskiwacza kapitalistę to również opanował w wielu branżach i dziedzinach owe tzw. trwałe drogie luksusowe wszelakie towary, rękodzieło i raczej jest ono nie skierowane na kieszeń zwykłego klienta.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki