REKLAMA

Wrocław: projekt budżetu miasta z rekordowym dochodem i wydatkami

2016-11-15 14:49
publikacja
2016-11-15 14:49
YAY Foto

Ponad 4 mld zł po stronie dochodów i ponad 4,2 mld zł po stronie wydatków - tak w liczbach wygląda projekt budżetu Wrocławia na 2017 r. Po raz pierwszy w historii zarówno po stronie dochodów, jaki i wydatków budżet stolicy Dolnego Śląska przekroczył 4 mld zł.

Według zaprezentowanego we wtorek projektu budżetu deficyt w 2017 r. może osiągnąć 165 mln zł i będzie wyższy od zaplanowanego na ten rok o 100 mln zł.

- Nasz budżet na przyszły rok jest ostrożny, a skala deficytu jest związana m.in. z zapowiadaną reformą edukacji i wiążącymi się z tym wydatkami gminy - powiedział podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Marcin Urban.

Większy deficyt - jak podkreślił skarbnik - związany jest również ze stosunkowo małą jeszcze dostępnością środków europejskich. - Czekamy na konkursy. Na chwilę obecną szacujemy, że pieniędzy z funduszy europejskich w 2017 r. będzie mniej o 100 mln zł niż w tym roku - powiedział.

Podkreślił, że rekordowy budżet po stronie dochodów wiąże się m.in. ze wzrostem dochodów z podatku PIT. To świadczy o atrakcyjności miasta - coraz więcej osób płaci u nas podatki. To są również większe wpływy, bo ludzie zarabiają lepiej - mówił Urban.

Na nominalną wysokość budżetu wpłynęły również środki z programu rządowego 500+. Gmina zajmuje się wypłacaniem tych pieniędzy. Dlatego też na pomoc społeczną, skąd wypłacane są pieniądze z programu 500+, w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano ponad 607 mln zł. To o ponad 200 mln zł więcej niż w planach tegorocznego budżetu.

W przyszłym roku gmina Wrocław najwięcej pieniędzy, bo ponad 1,1 mld zł, wyda na oświatę. W stosunku do 2016 r. wydatki te mają wzrosnąć o 45 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, które będą konieczne w związku z wprowadzaną reformą oświatową. Koszty reformy na przestrzeni kilku lat to po stronie naszego samorządu około 100 mln zł - powiedział Urban.

Dodał przy tym, że subwencja oświatowa dla gminy Wrocław w przyszłym roku wzrośnie o 20 mln zł. Ale tak naprawę o 13 mln zł, bo straciliśmy 7 mln zł z dotacji na przedszkola - wyjaśnił skarbnik.

Ponad 723 mln zł miasto chce w przyszłym roku przeznaczyć na transport, a ponad 142 mln zł na kulturę.

W projekcie przyszłorocznego budżetu ponad 650 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na infrastrukturę drogową - m.in. na dokończeniu budowy obwodnicy Leśnicy. Ponad 50 mln zł otrzyma miejska spółka odpowiedzialna za organizację w przyszłym roku we Wrocławiu igrzysk sportów nieolimpijskich World Games.

Skarbnik poinformował również, że w przyszłym roku zostanie obniżony we Wrocławiu podatek od nieruchomości.(PAP)

pdo/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki