REKLAMA

Wrocław - co znajdziemy na rynku nieruchomości?

2014-11-18 14:20
publikacja
2014-11-18 14:20
Wrocław - co znajdziemy na rynku nieruchomości?
Wrocław - co znajdziemy na rynku nieruchomości?
fot. barbara sielicka / / Bankier.pl

Wrocław jest jednym z najpiękniejszych i najszybciej rozwijających się polskich miast. Liczne zabytki i kanały wodne nadają miastu niezwykły charakter. Dzięki zagranicznym inwestycjom powstają nowe miejsca pracy i polepsza się standard życia.

Mimo iż Wrocław z powodzeniem stara się przyciągać nowych mieszkańców, to liczba ludności miasta nieznacznie się zmniejsza. W dużej mierze jest to spowodowane przenoszeniem się dotychczasowych mieszkańców do miejscowości podmiejskich. Osoby szukające domu pod Wrocławiem jak i w samym mieście mogą wybierać wśród wielu ofert.Osoby, które nie potrzebują dużego metrażu powinny rozważyć zakup mieszkania. Na rynku jest wiele ofert w różnych lokalizacjach zarówno z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego. Zdecydowaną większość ofert stanowią mieszkania z rynku wtórnego. Są one również nieznacznie tańsze od nowych lokali. Prawie 75% mieszkań oferowanych na rynku wtórnym to lokale 2- i 3-pokojowe, ale osoby szukające kawalerki również nie powinny mieć problemu ze znalezieniem wymarzonego mieszkania. Najmniej jest mieszkań 4-pokojowych i większych, w związku z czym osoby szukające większego lokum powinny rozważyć zakup domu. Ceny za 1 mkw. domów są zacznie niższe zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.

Tabela 1: Średnie ceny 1 mkw. mieszkań i domów na sprzedaż we Wrocławiu 

rynek pierwotny rynek wtórny

mieszkania
5988 zł/mkw. 5827 zł/mkw.

domy
3959 zł/mkw. 4567 zł/mkw.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., na podstawie serwisu otoDom.pl

Wśród ofert domów przeważają domy w zabudowie wolnostojącej. Co czwarty dom jest w zabudowie bliźniaczej. Co ciekawe, w ofercie znajdują się również domy, które są wybudowane w stylu nawiązującym do dawnych pałaców lub dworków.

Na wrocławskim rynku znajdują się nie tylko duże domy. Coś dla siebie znajdą również osoby szukające małego domu z ogrodem. Najmniejsze domy mają ok. 50-70 mkw. powierzchni. Są one najczęściej parterowe w zabudowie wolnostojącej. Ponadto, domy o metrażu mniejszym niż 100 mkw. znajdują się przeważnie na większych działkach niż te o dużej powierzchni.

Ceny najdroższych domów przekraczają 10 mln zł. Są to nieruchomości o bardzo dużej powierzchni, zabytkowe, znajdujące się w centrum miasta lub położone w pobliżu lasu czy jeziora. Często wymagają generalnego remontu oraz zmiany funkcji.

Na rynku znajdują się również małe rezydencje kosztujące po kilka milionów zł. W takich domach znajdują się często dodatkowe rekreacyjne pomieszczenia. Położone są one w miejscach na uboczu, wśród zieleni, ale z dobrym dojazdem do centrum.

Większość domów kosztuje jednak znacznie poniżej miliona zł, najczęściej ok. 600-700 tys. zł. Ich cena zależy nie tylko od metrażu, ale również od standardu czy położenia. Najtańsze nieruchomości znajdują się dalej od centrum lub są położone w gorzej skomunikowanej okolicy. Zdecydowanie tańsze są domy w standardzie deweloperskim. Warto pamiętać, że taki dom należy wykończyć, w związku z czym finalna cena będzie wyższa. Osoby szukające tańszego domu mogą kupić nieruchomość do remontu. Ich ceny są najniższe, jednak podobnie jak w przypadku domów w standardzie deweloperskim wymagają one dodatkowych nakładów.

Tabela 2: Wybrane oferty sprzedaży domów jednorodzinnych umieszczone w serwisie otoDom.pl, listopad 2014 r. 
dzielnica metraż rodzaj zabudowy cena zł/mkw. uwagi

Psie Pole
50 mkw. wolnostojąca 8400
stary dom, odnowiona elewacja, piękny ogród, wewnątrz wymaga remontu i odnowienia

Fabrycza
157 mkw wolnostojąca 8267


dom do wejścia

Krzyki
106 mkw. bliźniak 6321
dom nowocześnie urządzony, zagospodarowany ogród

Bielany Wrocławskie
119 mkw. bliźniak 5210
pięknie, nowocześnie urządzony, teren wokół domu niezagospodarowany

Fabryczna
220 mkw. szeregowa 3661
bardzo wysoki standard wykończenia

Krzyki
85 mkw. szeregowa/bliźniacza 5495
standard deweloperski, piękne tereny zielone wokół inwestycji

Krzyki
189 mkw. szeregowa 3434
pięknie wykończony

Psie Pole
120 mkw. wolnostojąca 4958
dom do generalnego remontu
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., na podstawie serwisu otoDom.pl

Kupno domu jest zdecydowanie droższą opcją niż kupno mieszkania. Osoby zdecydowane na kupno domu mają do wyboru wiele różnorodnych ofert od małych domków z dużym ogrodem, po ogromne nowoczesne rezydencje.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Mikołaj
Poszukującym mieszkania polecam portal http://www.promocjedeweloperow.pl/

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki