"Wrócę do Polski i co dalej?" Rekordowa liczba zapytań od emigrantów

redaktor naczelna Bankier.pl

W ciągu pierwszej połowy tego roku w rządowym serwisie powroty.gov.pl odnotowano więcej zapytań od emigrantów rozważających ponowną przeprowadzkę do Polski niż w całym roku 2018. Najczęściej szukają informacji na temat świadczeń przysługujących po powrocie do kraju.

Uruchomiony w 2008 roku serwis powroty.gov.pl to baza informacji dla osób mieszkających za granicą, zainteresowanych organizacją powrotu do kraju. Jest zestawem porad dotyczących formalności koniecznych do dopełnienia przed i po powrocie, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, świadczeń społecznych, a nawet kwestii z zakresu psychologii.

Jakie jest faktyczne zainteresowanie wiedzą nt. konsekwencji powrotu, po raz pierwszy pokazywaliśmy w 2017 roku, w kilkanaście miesięcy po referendum ws. brexitu. Z danych udostępnionych nam wówczas przez redakcję powroty.gov.pl wynikało, że emigranci przesyłają średnio od kilkudziesięciu do ponad stu zapytań. Przez poprzednie 5,5 roku do redakcji skierowano ich 5,8 tys.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Tylu pytań jeszcze nie było

Nowe dane pokazują, że liczba zapytań wysyłanych do Zielonej Linii (obsługuje serwis Powroty) w ostatnich latach rośnie wręcz lawinowo. Od stycznia do sierpnia br. włącznie odnotowano ich już blisko 2 tysiące, podczas gdy w całym 2008 roku było ich 1,2 tysiąca, niewiele więcej niż w oku 2017 (1,1 tys.). To właśnie rok 2017 okazał się przełomem, w poprzedzających go dwunastu miesiącach liczba zapytań sięgała raptem pół tysiąca.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez redakcję serwisu powroty.gov.pl
Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez redakcję serwisu powroty.gov.pl (Bankier.pl)

Niezmiennie od momentu powstania portalu najwięcej zapytań dotyczy świadczeń przysługujących powracającym do kraju - tak jest w blisko co trzeciej próbie pozyskania dodatkowych informacji. Inne popularne w treści zapytań zagadnienia to: organizacja przeprowadzki, podatki i kwestie związane z przenosinami całej rodziny (w tym m.in. organizacja szkoły dla dzieci itp.). Jak wskazuje redakcja powroty.gov.pl w ciągu ostatnich trzech lat czytelniczym hitem jest sekcja poświęcona organizacji powrotu z Wielkiej Brytanii ("Formalności przed powrotem z Wielkiej Brytanii").

Jak dowiedział się Bankier.pl, serwis Powroty odwiedziło w tym roku (od stycznia do sierpnia włącznie) 58,3 tys. użytkowników, w roku wcześniejszym 43,3 tys., a dwa lata wcześniej zaledwie 37,2 tys.

Czym przekonać do powrotów?

"W perspektywie brexitu powinniśmy dotrzeć do Polaków, którzy wyjechali do Anglii, żeby pokazać im jakie warunki przez te 3,5 roku udało nam się stworzyć do tych ewentualnych ich powrotów" - przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podczas debaty poświęconej powrotom z emigracji, zorganizowanej w pierwszych dniach września w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyrażał z kolei nadzieję na przekonanie emigrantów, że Polska lepiej nada się do realizacji ich ambitnych zawodowych celów. Zdaniem szefowej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyny Ciurzyńskiej najważniejsze to pokazać obecne teraz w Polsce "środowisko pracy i możliwość robienia tego, co się lubi oraz zaplanowania swojej ścieżki kariery".

Najważniejsze argumenty dotyczące zachęcania do powrotów, jakie padły w Krynicy z ust ministrów, ale i prezesa największego polskiego banku opisujemy w artykule "Uczonych i hydraulików. Brakuje każdych polskich rąk do pracy".

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
56 48 msciwy_ogorek

Nie chcemy was tutaj taka jest smutna prawda. Emigrację moim zdaniem można podzielić na 3 grupy: 1. Osoby nie zaradne które nie potrafiły poradzić sobie na rodzimym rynku i chciały ciągnąć benefity bo są "Europejczykami" 2. Osoby z trudną sytuacją życiową. 3. Grupa która miała pomysł na siebie/biznes i wyjechała bo jest tam więcej możliwości ( ta grupa nigdy nie wróci bo jest tam obrzydliwie bogata a możliwości w Polsce są jednak dalej odrobinę mniejsze)

Nie chcemy tutaj ludzi z grupy pierwszej ( niestety największej ). Są to osoby którym zawsze jest źle, pieniądze powinny im spadać z nieba bo tak, i wine widzą we wszystkim tylko nie w sobie. Zostańcie tam pomiatani przez Niemców/Angoli i myślcie dalej że w Polsce "Nie da się żyć" a wy zarabiając 2 tysiące Euro zarabiacie dużo pieniędzy których w Polsce nie da się zarobić uczciwą pracą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
46 19 search

Jak nie zarabiasz w Polsce 10 k netto na reke to jestes zwyklym nieudacznikiem albo bazantem co dlubal w nosie na lekcjach w szkole. Zazdroscisz emigracji ze potrafi. Osobiscie popieram ludzi co wyjezdzaja i pracuja na swoja przyszlosc i PKB w innych krajach. W PL niech zostanie I sort i niech wreszcie pokaze ze mozna. Wracac go Polski to na emeryture i doic plusy ile sie da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 kamikaze351

piszesz o obywatelach Rzeczypospolitej jak Hitler o żydach.

! Odpowiedz
6 13 gronostaj

W momencie demograficznej zapaści, potrzebujemy każdego kto jest młody (<40 lat).

Inna rzecz, że nie mamy infrastruktury na tyle ludzi. Szkolnictwo siada, służba zdrowia w agonii, mieszkań jak brakowało tak brakuje etc.

! Odpowiedz
4 10 khh

Mozesz sobie nie chciec. Ja swoje pieniadze zarobione za granica zainwestowalem w Polsce. I nikogo nie musze sie pytac o pozwolenie.

! Odpowiedz
3 51 andregru

Znam ludzi którzy do Polski wracają ale już jako emeryci . Ich "zachodnia" emerytura nie pozwoli im na życie w Europie Zachodniej ale w Polsce będą żyć na wysokim poziomie o jakim przeciętny Polski emeryt może tylko pomarzyć . Nasi politycy powinni bardziej zwracać uwagę na ludzi którzy w Polsce zostali i tu płacili podatki , ZUS i utrzymywali tych polityków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 92 the_truth

Nie wroce bo:

1. W Anglii mam ponad £12k wolnych od podatkow (w tym VAT 20%)

2. Szef traktuje mnie po partnersku a nie dyktatorsku

3. Po 50 nadal moge robic kariere & jestem doceniany

Poza tym sa tu sklepy z polska zywnoscia a do Polski sa tanie loty

! Odpowiedz
127 22 jasiek2017

Zostan tam i nie wracaj. W Polsce potrzeba ludzi przebojowych a nie takich, ktorzy nie potrafili sobie poradzic i za granica do konca zycia beda wyrobnikami i gorszym sortem.

! Odpowiedz
10 77 the_truth odpowiada jasiek2017

W Polsce bylem managerem projektu. W Anglii pracuje jako Analityk za place wyzsza niz srednia krajowa oraz srednia na tym stanowisku … Nie czuje sie "wyrobnikiem" - przeciwnie czasami mam wyrzuty sumienia, ze … za malo I wolno robie (dostosowalem sie do tempa angielskiego)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.