REKLAMA

Wracają staże podyplomowe lekarzy - prezydent podpisał ustawę

2016-12-08 13:01
publikacja
2016-12-08 13:01

Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty - zakłada ustawa podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.

fot. stevanovicigor / / YAY Foto

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 roku. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd zmianą, stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Na mocy noweli pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, które przygotowało projekt nowelizacji, środowisko lekarzy oczekuje przywrócenia stażu podyplomowego, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.

Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.(PAP)

gdyj/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~emedic
I bardzo dobrze. Trzeba również zwiększyć liczbę miejsc na uczelniach dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek bo ich bardzo w kraju potrzeba! Dlatego apeluję aby to przekazywać władzy jeśli tylko ktoś ma lepszy dostęp bo sytuacja jest pilna pod tym względem w kraju
~mk
Miejsc jest dość. Może trzeba po prostu więcej zapłacić tym ludziom za ratowanie zdrowia i życia? Ponoć jest bezcenne...
~sdfgdfg
No to teraz będzie trza dać takiemu "spycjaliście", żeby na staż przyjął...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki