Woźny: Do końca marca projekt ustawy o zasadach wsparcia dla ludzi ubogich energetycznie

Do końca marca powstanie projekt ustawy, który będzie regulował zasady wsparcia termomodernizacji budynków w przypadku ludzi "ubogich energetycznie" - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Wnet wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który jest odpowiedzialny za problematykę czystego powietrza.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Woźny powołał się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, z którego wynika, że 12-12,5 procent populacji w Polsce to ludzie funkcjonujący w warunkach ubóstwa energetycznego. "Mówimy o jakimś milionie trzystu tysięcy rodzin, które w takiej sytuacji się znajdują" - zaznaczył.

Ze słów Woźnego wynikało, że chodzi przede wszystkim o mieszkańców budynków jednorodzinnych, które są np. opalane węglem niskiej jakości, są źle ocieplone lub dysponują piecami złej jakości.

"Myślimy o bardzo systemowym podejściu do tej kwestii, a mianowicie o tym, by wykreować mechanizmy, które spowodują, że w 100 procentach tym najuboższym ludziom wymagającym pomocy zostanie sfinansowana termomodernizacja ich budynków jednorodzinnych" - zaznaczył.

Dodał, że "bez takiego programu osłonowego nie jesteśmy w stanie tej kwestii rozwiązać", bo, jak podkreślał, program termomodernizacji budynków, mający doprowadzić do oczyszczenia powietrza, będzie kosztowny.

Kredyt na proekologiczne rozwiązania w domu

Miasta i gminy oferują wsparcie finansowe osobom, które zdecydują się na wymianę „kopciuchów”, czyli tradycyjnych pieców węglowych. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać ze środków budżetowych przeznaczonych na poprawę jakości powietrza. Dofinansowania są bowiem udzielane do momentu wyczerpania zarezerwowanych na ten cel środków. A co potem?

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii zapowiedział zarazem, że do końca marca powstanie projekt ustawy, który "będzie regulował kwestie wydania 180 mln zł na termomodernizację budynków dla osób ubogich energetycznie".

"To będzie pierwsza ustawa w Polsce, w której będzie musiała znaleźć się definicja ubóstwa energetycznego" - zaznaczył Woźny. "To jest problem, z którym polskie państwo od 10 czy 12 lat próbuje się uporać, nigdy to się nikomu nie udało. My to musimy zrobić, żeby wiedzieć, którym osobom pomóc w miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych i precyzyjnie zdefiniować grupę osób, które będą uprawnione do otrzymania takiego wsparcia" - dodał.

Zapowiedział także, że do końca marca zostanie przeprowadzony przegląd programu "Czyste powietrze", czyli "podsumowanie tego, co się udało zrobić i tego, czego się nie udało zrobić". (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 fwd_price

Program wprowadzany w takim klimacie prawa jaki jest u nas to będzie jak te pierwsze programy - "rodzina na swoim". Polityka prorodzinna dla kolegów z partii. :-)

! Odpowiedz
0 2 fwd_price

ODPOWIEDZCIE MI KTO Z WAS WYDAJE ZAUWAŻALNIE MNIEJ NIŻ 10% SWOICH DOCHODÓ NA OGRZEWANIE DOMU I WODĘ, (oraz je ogrzenie).
Zauważyliście, że w ogóle pan ministaer się nie odniósł się do wartości dochodu jaki ludzie mają i jaką jego część przeznaczają na ogrzewanie. :-)
Na zachodzie przyjmuje się, że rodzina/gosp. domowe, które wydaje co najmniej 10% swojego budżetu na ogrzewanie, wodę i jej ogrzanie jest objęte ubóstwem energetycznym i wsparciem z tego tytułu. :-)
A jak to by wyglądało u nas? :-)
Większa część Polski byłaby strefa "ubóstwa energetycznego", wówczas dydrdymały ministra o standardach jakości paliw stałych nad Wisłą będą mieli gdzieś, a będą chcieli ogrzać dom.
Powinny być bardzo duże rabaty podatkowe i dopłaty do energooszczędności i nowoczesnych technologii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 polak2

Za te pieniądze ocieplą ile domów ???wybiórczo dla swoich .........A ten co ma mieszkanie nie ocieplone 50 metrów nie dostanie nic -tylko dołoży z podatków do domów 250 metrów dla ludzi nie biednych skoro maja domy .A wystarczyło by materiały do ocieplenia zwolnić z podatków -i to by był program energetyczny .... .??????dla wszystkich .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne