Woźniak: Decyzja o wypłacie nagród w EuRoPol Gazie pojęta jednomyślnie z Rosjanami

2016-09-29 21:16
publikacja
2016-09-29 21:16

Według prezesa PGNiG, Piotra Woźniaka, decyzja o wypłacie nagród z zysku EuRoPol Gazu została podjęta jednomyślnie przez obu akcjonariuszy - PGNiG i rosyjskiego Gazpromu. Jego zdaniem, przeniesienie lokaty spółki do PKO BP - a zgodę na to Rosjanie uzależnili od wypłaty nagród - jest korzystne.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG / fot. Szymon Laszewski / FORUM

EuRoPol Gaz to spółka zarządzająca polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Jej główni udziałowcy, czyli Gazprom i PGNiG mają po 48 proc. udziałów. Pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas-Trading, jednak w lipcu ubiegłego roku pośrednią kontrolę nad jej akcjami w EuRoPol Gazie przejęło PGNiG.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli w czwartek, że zwrócą się do premier Beaty Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie zarządu PGNiG. Jak ocenili zarząd ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości w polsko-rosyjskiej spółce EuRoPol Gaz.

Politycy Platformy nawiązali w ten sposób do sprawy blisko 2 mln zł nagrody z zysku - EuRoPol Gazu za 2015 r. Nagrody rozdzieliły między siebie władze spółki - w tym dwóch nowych prezesów - i pięcioosobowy polski skład rady nadzorczej EuRoPol Gazu, którego współwłaścicielem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jak podała w ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita", decyzję w tej sprawie podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki, w praktyce - również władze PGNiG.

Odnosząc się w ubiegły piątek do publikacji gazety, prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że nagrody polskich przedstawicieli EuRoPol Gazu zostały przeznaczone na cele charytatywne, a na zamieszaniu wokół tej sprawy korzysta Gazprom. Szef PGNiG argumentował ponadto, że w ostatnim czasie Polacy zyskali kilka przewag w tej polsko-rosyjskiej spółce, m.in. większość głosów w radzie nadzorczej oraz ulokowanie środków spółki w polskich bankach. Według Woźniaka, polskim udziałowcom udało się ponadto zablokować "wypłatę prawie miliardowego zysku na rzecz Gazpromu z pieniędzy EuRoPol Gazu".

Poseł PO Zdzisław Gawlik wskazał na wątpliwości dotyczące przewag, jakie - według słów prezesa PGNiG - mieli osiągnąć polscy udziałowcy EuRoPol Gazu. Podkreślił m.in., że już od "wczesnego lata 2015 r." Polska posiada zarówno kontrolę nad większością (52 proc.) udziałów spółki, jak i większość w jej radzie nadzorczej.

"We wszystkich przypadkach, zgodnie ze statutem - wymagana jest większość trzech czwartych głosów. czyli 75 proc. Podkreślam, że 52 proc. dotyczy tylko proporcji podziału zysku (dywidendy) - powiedział PAP prezes PGNiG Piotr Woniak

"Ponieważ w spółce jest praktycznie dwóch akcjonariuszy, oznacza to, że wszystkie decyzje muszą być podejmowane jednomyślnie np. decyzja o wypłacie nagród z zysku musiała zostać podjęta przez obie strony wspólnie" - zaznaczył

"Pan Zdzisław Gawlik, który był wiceministrem nadzorującym EuRoPol Gaz przez 2 kadencje - 8 lat - mógłby choć raz przeczytać statut tej spółki, żeby wiedzieć jak ona funkcjonuje. Rekomenduję przeczytanie ze zrozumieniem"- dodał.

Woźniak podkreślił też, że wypłaty nagród z zysku były warunkiem zgody Rosjan na przeniesienie do PKO BP ponad półmiliardowej lokaty EuRoPol Gazu. Jak mówił, EuRoPol Gaz co najmniej od ośmiu lat miał zamkniętą listę 6 banków współpracujących, na której nie było ani jednego z polskim kapitałem większościowym. "Im bardziej sztywna i zamknięta jest lista, tym oferty są mniej korzystne".

Jego zdaniem, przez poprzednie osiem lat warunki lokowania pieniędzy EuRoPol Gazu były bardzo słabe. "Udało się otworzyć tę listę i dopuścić na nią Bank PKO BP. Natychmiast okazało się, że polska oferta jest znacznie bardziej korzystna i dlatego wygrali z całą resztą banków z listy" - powiedział.

"Biznes - nawet w tak specyficznej firmie jaką jest EuRoPol Gaz polega na tym, żeby zarabiać większe pieniądze niż mniejsze, tam gdzie można" - podkreślił.

Jak powiedział zysk EuRoPol Gazu "został w 2010 roku - za nadzoru pana Zdzisława Gawlika - ograniczony do 21 mln zł. Gdyby nie to ograniczenie, zysk za każdy rok byłby wielokrotnie wyższy" - zaznaczył.

Zdaniem Gawlika wątpliwości budzi również kwestia zablokowania przez polskich udziałowców EuRoPol Gazu wypłaty zysku na rzecz Gazpromu. Poseł powołując się na odpowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na interpelację poselską w tej sprawie, powiedział, że jeszcze 3 czerwca rada nadzorcza EuRoPol Gazu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele zarządu PGNiG, pozytywnie zaopiniowała możliwość wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.

"Czyli już 3 czerwca taki zamysł wśród władz zarządu PGNiG powstał, żeby część tych pieniędzy przeznaczyć na dywidendę - również dla Gazpromu, bo w 48 proc. ten Gazprom by w podziale dywidendy uczestniczył. Oczywiście pojawia się pytanie, co takiego, między 3 a 26 czerwca się stało, że decyzja została zmieniona i cały zysk został przeznaczony na kapitał zapasowy" - podkreślił Gawlik.

Woźniak ujawnił w rozmowie - z PAP, że polscy akcjonariusze EuRoPol Gazu zdecydowali o zablokowaniu wypłaty dywidendy, "bo Rosjanie nie spełnili warunku na który się wcześniej umówili" Odmówił jednak podania szczegółów.

drag/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~hehehe
Mętne tłumaczenia - jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę !!! Dla odpowiedni dobranej kasty ;-)
~Dżejms
Posłowie PO jak wiadomo mogą wiele w relacjach z Rosjanami. To pewnie ich przekonają o rezygnacji z nagród. Tak jak przekonali do oddania skrzynek.
~wonzpisem
Tłumaczenia tu nic nie pomogą. Dobrze wiemy, że chodzi o skok na pieniądze przez wygłodniałych pisowskich kolesi, którzy dorwali się do koryta.
~zez
No zaraz zaraz, skoro PGNiG ma 48% akcji i pośrednią kontrolę nad pozostałymi 4% to po co im była zgoda Rosjan skoro mogli ich przegłosować?? Jak zwykle robia z ludzi idiotów, a pieniążki płyną szerokim strumieniem do "właściwych osób"...
~Gospodarka_Głupcze
Nie doczytałeś. Statut mówi, że decyzje podejmuje się większością 75% głosów. Udział w akcjonariacie dotyczy tylko podziału zysków.
~Darek
Jak zarobić pierwszy milion i szybko się wzbogacić? Być znajomym znajomego kogoś z rządu. To jest recepta na polski rozwój.
~roko2
Ale niemądre komentarze, autorzy idzcie już te palety zbijać.
~PosadyiStanowiska
Misiewicze, zalatwiacze, kolesiostwo, dymanie uczciwych, korytożercy
~Gospodarka_Głupcze
Ruscy was rozegrali jak małe dzieci...
Chcecie wszystkim wmówić, że Radzieccy Managierowie z Radzieckiej - zarządzanej z Kremla - firmy uzależnili przeniesienie KILKUSET MILIONÓW (a może KILKU MILIARDÓW) złotych z ich zaufanych banków do PKO, tylko od wypłaty łącznie >>>DWÓCH<<< milionów złotych
Ruscy was rozegrali jak małe dzieci...
Chcecie wszystkim wmówić, że Radzieccy Managierowie z Radzieckiej - zarządzanej z Kremla - firmy uzależnili przeniesienie KILKUSET MILIONÓW (a może KILKU MILIARDÓW) złotych z ich zaufanych banków do PKO, tylko od wypłaty łącznie >>>DWÓCH<<< milionów złotych premii ?!?!

Głupszych od siebie poszukajcie to może uwierzą w takie bajki ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki