Work Service: 85 proc. Polaków nie rozważa emigracji zarobkowej

14 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku; jako miejsce wyjazdu ankietowani najczęściej wskazują Niemcy. Jednocześnie 85,5 proc. nie rozważa emigracji - wynika z badania Kantar Millward Brown, na zlecenie Work Service.

(fot. stokkete / YAY Foto)

W sondażu "Migracje zarobkowe Polaków" podkreślono, że najważniejszym powodem dla którego badani powstrzymują się od wyjazdu jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (75 proc.). Na drugim miejscu jest atrakcyjna praca w kraju (40 proc. - wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem), na trzecim zbyt duże różnice kulturowe i mentalność ludzi za granicą (17 proc.).

Głównym powodem, który skłania Polaków do emigracji są wyższe niż w naszym kraju zarobki. W porównaniu z badaniem sprzed roku odsetek osób, których do wyjazdu motywują pieniądze zwiększył się o 12 punktów procentowych i wynosi 82 proc. Drugim najważniejszym czynnikiem jest wyższy standard życia (40 proc. - wzrost o 18 pkt. proc.), a na trzecim znalazła się możliwość podróżowania i zwiedzania świata (37 proc.). Do emigracji skłania ankietowanych także lepsza perspektywa rozwoju zawodowego (36 proc. - wzrost o 13 pkt. proc.), lepsze warunki socjalne (24 proc.) oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (24 proc. - spadek o 3 pkt. proc.).

Z badania wynika, że wyjazd z kraju rozważa ponad 2,8 mln osób. Najczęściej ankietowani myślą o emigracji krótkoterminowej, na okres 3 miesięcy. Co piąty badany rozważa wyjazd na stałe. Wśród z tych osób 2/3 myśli o zabraniu ze sobą rodziny.

Prezes Work Service Maciej Witucki zwrócił uwagę, że na przestrzeni czterech ostatnich lat, poziom rozważających wyjazd z kraju zmniejszył się o 5,7 pkt. proc., a odsetek osób, które zdecydowanie odrzucają plany emigracyjne wzrósł z 50 proc. do 68 proc. "Rośnie odsetek osób deklarujących posiadanie atrakcyjnej pracy w kraju, a jednocześnie maleją deklaracje o braku odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Dlatego coraz większą rolę odgrywają czynniki geopolityczne. Już niemal połowa respondentów uważa, że zamachy terrorystyczne w zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji" - dodał.

Napisz do redakcji Bankier.pl i wygraj 1000 zł

Konkurs „Powrót z emigracji to nowy start”

Jak odnaleźć się w Polsce po powrocie z emigracji? Kiedy wrócić, żeby nie żałować? Czego potrzeba, żeby powrót był sukcesem, a nie porażką? To temat przewodni konkursu Bankier.pl, który potrwa do 30 listopada. Autor najciekawszej pracy wygra 1000 złotych.

Z badania wynika, że najczęstszym kierunkiem wyjazdu są Niemcy (32 proc. - wzrost do 17 ptk. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania - wskazało ją 19 proc. W sondażu podkreślono, że na zatrzymanie wzrostu popularności Zjednoczonego Królestwa wpłynął Brexit. Już tylko co piąty badany chce wyjechać na Wyspy przed zakończeniem procedury opuszczenia przez Wlk. Brytanię Unii Europejskiej. Wśród kierunków emigracji na dalszych miejscach znalazły się: Norwegia (11 proc.), Holandia (9 proc.) i Szwecja (5 proc.).

W sondażu zwrócono uwagę, że emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 18 a 34 rokiem życia (58 proc.). Niemal 90 proc. osób planujących wyjazd stanowią osoby niemające wyższego wykształcenia. 67 proc. osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a wśród nich 37 proc. pracuje na pełen etat. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (72 proc.) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców. Dominują również osoby zamieszkujące region południowy, wschodni i centralny.

Marlena Tryka, analityk Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. rynku pracy zwróciła uwagę, że pozytywnym sygnałem są przede wszystkim wyniki badań dotyczące spadku zainteresowania wyjazdem z kraju osób w wieku 25-34 lata. "Ludzie w tym przedziale wiekowym stanowią bardzo cenne ogniwo dla rozwijającej się polskiej gospodarki, gdyż to właśnie oni najczęściej dopiero wkraczają na rynek pracy lub stanowią część średniego szczebla specjalistów, na których zapotrzebowanie systematycznie wzrasta" - zaznaczyła.

Badanie zrealizowano między 12 a 16 września 2017 r. na próbie 636 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej 1000-osobowej próby dorosłych Polaków. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS. (PAP)

autor: Paweł Żebrowski

edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 pstrzezek


Ci co mieli wyjechać to już wyjechali

85% które deklaruje chęć pozostania to prawdopodobnie zwolennicy obecnej parii rządzącej (której poparcie wzrosło do rekordowych 45% i zapewne się utrzyma), mniej mobilni, "patrioci" co chcą Boga, lub po prostu zadowoleni prawdziwi patrioci, przywiązani do ziemi i rodziny

Zarobki rosną, bezrobocie spada w podobnym tempie jak przywiązanie do demokracji

W UK coraz trudniej o zasiłek, w innych krajach może lepiej ale jednak trzeba coś umieć by wyjechać i ewentualnie żyć na zasiłłku na dziecko.

W PL jednal lepiej, nikt specjalnie nie krytykuje skoro jest socjal.
Jak śpiewał klasyk "Najpierw dobrobyt a potem demokracjia"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.