REKLAMA

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku dziennika "Financial Times"

2022-12-05 14:09
publikacja
2022-12-05 14:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w poniedziałek uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" człowiekiem roku 2022. "Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny... ? Po prostu nie lubię zawodzić ludzi" - powiedział laureat.

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku dziennika "Financial Times"
Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku dziennika "Financial Times"
fot. Ukraine Presidency / / ZUMA Press

Przyznał też, że zamiast odpierać napaść Rosji, wolałby teraz wraz z synem łowić ryby w Dnieprze. "To swojskie przesłanie jest charakterystyczne dla przywódcy, który wciąż przedstawia się jako normalny człowiek o skromnych gustach i głębokim poczuciu człowieczeństwa, cechach, które przyniosły mu podziw Ukraińców i ich zwolenników za granicą" - zauważa "FT".

Jak dodaje, Zełenski jest lustrzanym odbiciem granego przez niego wcześniej w serialu satyrycznym zwykłego człowieka, który stał się prezydentem. "Jest też antytezą ukrywającego się na Kremlu prezydenta Rosji Władimira Putina, którego obsesja odbudowy imperium kosztowała dziesiątki, a może i setki tysięcy istnień ludzkich. Przed lutową inwazją wielu Ukraińców uważało go za żart, amatora, który nie potrafi sprostać wyzwaniu, jakim jest wysokie stanowisko. 44-letni Zełenski zasłużył na miejsce w historii dzięki niezwykłym przejawom przywództwa i hartu ducha" - pisze brytyjska gazeta.

Zwraca uwagę, że podobnie jak premier Winston Churchill, który przez radio mobilizował Brytyjczyków w czasie niemieckich bombardowań, tak Zełenski wykorzystuje media społecznościowe do nieustannej kampanii na rzecz zachodniego wsparcia militarnego i finansowego, przekształcając trudną sytuację swojego narodu w moralny środek nacisku na przywódców w Europie i USA. Przekonał Europejczyków, by ponieśli ogromne koszty przeciwstawienia się Putinowi i zaoferowali Kijowowi drogę do członkostwa w UE.

"Po drodze stał się rzecznikiem liberalnej demokracji w szerszym globalnym starciu z autorytaryzmem, które może zdefiniować przebieg XXI wieku. Zełenski stał się również uosobieniem odwagi i odporności narodu ukraińskiego w jego walce z rosyjską agresją" - pisze "FT" w uzasadnieniu swojego wyboru.

"Walczymy przeciwko szalonym ludziom" - mówi Zełenski o przywódcach Rosji, nawiązując do tego, że w okresie poprzedzającym inwazję wielokrotnie próbował zadzwonić do Putina i powiedzieć mu, że będzie to "wielki błąd, wielka tragedia", ale rosyjski przywódca nie odbierał jego telefonów.

Podkreśla, że Ukraina musi wyzwolić wszystkie swoje terytoria spod rosyjskiej okupacji, w przeciwnym razie wojna po prostu zostanie wznowiona w późniejszym terminie. Odrzuca zatem pojawiające się ostatnio nowe głosy wzywające do negocjacji z Rosją. "Świat nie jest lekarzem z dużym doświadczeniem, nie jest lekarzem Putina, a Putin nie jest pacjentem tego świata" - mówi Zełenski.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (11)

dodaj komentarz
usuniete_przez_moderatora
"Złota Malina" dla tego pana, który pomylił film z życiem.
endes
To już jest kabaret i to szyty najgrubszym nićmi… jak tam oceniają pana reżim mieszkańcy wschodniej Ukrainy?… warto było!?
barnapapa
Reżim pana putina mieszkańcy wschodniej Ukrainy oceniają źle. Nie warto było.
endes odpowiada barnapapa
Wspolczuję kompletnej indolencji…
abcx
Statuetka za najlepszego aktora 2022 też się mu należy jak psu kość :)
prawda_
Rece opadaja jak lewactwo wrecza nagrody samym sobie. Gdzie byl Zelenski jak pulk Azowa pod jego nadzorem mordowal ludzi na wschodzie Ukrainy, gdzie byl gdy w Odessie w maju 2014 zginelo ponad 40 osob podpalonych w budynku administracji miejscowej, gdzie ludzie wyskakujacy z okien byli dobijani kijami bejsbolowymi? A policja w miedzy Rece opadaja jak lewactwo wrecza nagrody samym sobie. Gdzie byl Zelenski jak pulk Azowa pod jego nadzorem mordowal ludzi na wschodzie Ukrainy, gdzie byl gdy w Odessie w maju 2014 zginelo ponad 40 osob podpalonych w budynku administracji miejscowej, gdzie ludzie wyskakujacy z okien byli dobijani kijami bejsbolowymi? A policja w miedzy czasie stala i patrzyla sie na ta rzez majac przyzwolenie partii rzadzacej i 'czlowieka roku'.
https://www.theguardian.com/world/2014/may/02/ukraine-dead-odessa-building-fire
mirek6504
Jak sie ma zdeponowanch 596 miliony na koncie to.i ciebie dostrzeże ,,,financial times, tylko patrz jak ciachanowska zostanie wybrana kobieta roku
barnapapa
a Krymu, Donbasu i Ługańska to nie zajęliście czasem przed majem 2014?
a tych 40 to nie były czasem ruskie bojówki podobne do tych z Donbasu i Krymu?

wodę w rzece i historię możesz zawracać sobie w petersburgu a nie na forum

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki