REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Wolność internautów na świecie drastycznie spada. Raport Freedom House

2021-09-22 16:20
publikacja
2021-09-22 16:20
Wolność internautów na świecie drastycznie spada. Raport Freedom House
Wolność internautów na świecie drastycznie spada. Raport Freedom House
fot. VideoFlow / / Shutterstock

Według raportu waszyngtońskiej organizacji pozarządowej Freedom House wolność słowa i wyboru użytkowników sieci spada w skali całego świata. Rządy coraz częściej represjonują wypowiedzi internautów i wzrasta poziom dezinformacji - przekazał "The Guardian" w środę.

Freedom House odnotowało, że wolność internautów w sieci zmniejszyła się w USA już piąty rok z rzędu, z kolei na świecie - jedenasty. W Stanach dlatego, że brakuje regulacji w branży technologicznej, które ograniczałyby nadużycia firm. W innych krajach z powodu zacieśniania przez reżimy autorytarne kontroli nad internetem w celu stłumienia wolności słowa.

Organizacja wskazała, że brak zróżnicowanych źródeł informacji internetowych sprawił, że w amerykańskiej sieci rozprzestrzeniało się więcej teorii spiskowych i dezinformacji. To, jak poważny jest ten problem, zostało uwypuklone podczas wyborów prezydenckich w ubiegłym roku i w styczniu 2021, kiedy zaatakowano Kapitol. "Zalew fałszywych teorii konspiracyjnych na temat listopadowych wyborów wstrząsnął fundamentami amerykańskiego systemu politycznego" - zaznaczono.

Wolność użytkowników w sieci w każdym państwie jest mierzona w skali stustopniowej. Pod uwagę są brane takie czynniki jak infrastruktura internetowa, kontrola rządów, problemy z dostępem oraz regulacja treści. Kraje z dużą liczbą punktów są uznawane za "wolne".

W ciągu ostatniego roku odnotowano globalnie więcej niż kiedykolwiek wcześniej aresztowań internautów za nieagresywne wypowiedzi na tematy polityczne, społeczne czy religijne. Władze co najmniej dwudziestu państw zawiesiły dostęp do internetu, a dwadzieścia reżimów zablokowało platformy społecznościowe.

Sytuacja szczególnie pogorszyła się w Birmie, na Białorusi i w Ugandzie. Ten ostatni kraj stracił siedem punktów w stosunku do poprzedniego roku, ponieważ jego władze rozprzestrzeniały fałszywe informacje na temat wyborów w 2021 r. Na Białorusi z kolei reżim Łukaszenki ograniczył dostęp do internetu po wybuchu protestów w sierpniu ubiegłego roku. Ponadto infiltrowano działalność internetową aktywistów.

Z raportu wynika, że najbardziej na świecie wolność internetową narusza rząd Chin, ponieważ wprowadził nowe prawo sankcjonujące publikowanie określonych treści oraz "drakońskie" kary więzienia dla aktywistów za ich działalność w sieci. Jako przykład podano działacza, który został skazany na 18 lat więzienia za ujawnienie informacji o błędach w zarządzaniu epidemią Covid-19. (PAP)

skib/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=n8aDSFAJTcw
junior89
Tak tylko rządy mają wpływ na wolność internautów. Przecież taki fejsbuk, jutub i tłiter to oazy wolności słowa.
itso_cien_na_sciane
to już gorzej być nie może :D

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki