REKLAMA
BADANIE

Wojskowi opracowali nowoczesne opatrunki, będą produkowane w Polsce

2014-10-18 10:00
publikacja
2014-10-18 10:00
Wojskowi opracowali nowoczesne opatrunki, będą produkowane w Polsce
Wojskowi opracowali nowoczesne opatrunki, będą produkowane w Polsce
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego uniezależniają polską służbę zdrowia od zagranicznych dostaw najnowocześniejszych opatrunków, opracowali własne - wśród nich m.in. oryginalny opatrunek srebrowy będący syntetycznym substytutem skóry.

(fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM)"Możliwość produkowania takich opatrunków jest niezwykle istotna ze względów strategicznych. W czasie konfliktów zbrojnych, masowych zdarzeń, ataków terrorystycznych, musimy być przygotowani na to, że nie będzie prądu, możliwości wykonania przeszczepów, transportu, pozyskiwania materiałów" - podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń WIM dr Wojciech Witkowski.

Opatrunek opracowany w WiM umożliwia czasowe opatrywanie ran i ubytków. Obecnie materiały ratunkowe tego typu muszą być sprowadzane z zagranicy m.in. Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Stworzone w WiM opatrunki, jak podkreślił w rozmowie z PAP dr Witkowski, znajdują zastosowanie nie tylko w armii, ale także w środowisku cywilnym, zarówno w czasie kryzysu jak i pokoju.

Przykładowo, na oparzenia fosforem białym narażeni są nie tylko żołnierze na misjach zagranicznych, ale także zwykli ludzie. Jest on bowiem dość powszechnie stosowany choćby w zapałkach, fajerwerkach czy nawozach sztucznych - wskazał dr Witkowski

Opatrunek srebrowy uzyskał rejestrację i przez pewien czas był produkowany. Zezwolenie zostało jednak cofnięte, w związku z wymaganiami narzuconymi przez przepisy unijne w zakresie dodatkowych badań.

Prace naukowo-badawcze wymagają środków, zwykle niemałych. W części dostarcza je państwo ale musimy też pozyskiwać je sami. Poszukiwaliśmy pieniędzy na dodatkowe badania i w końcu udało się je znaleźć więc opatrunek za jakiś czas trafi ponownie do produkcji - podkreśla dr Witkowski.Wśród zalet krajowego opatrunku srebrowego wymienia on m.in. doskonałą jakość i wysoką skuteczność, konkurencyjną cenę, możliwość krajowej praktycznie nieograniczonej produkcji i nieskomplikowane wymagania w zakresie przechowywania.

Opatrunek srebrowy jest dedykowany nie na osobiste wyposażenia żołnierza, ale na wyższy szczebel np. dla brygadowych punktów opatrunkowych, czyli np. sal opatrunkowych na pojazdach - wskazał Witkowski.Zaznaczył jednocześnie, że wśród osiągnięć lekarzy z WIM jest także skonstruowanie dla żołnierzy zaawansowanego osobistego bojowego opatrunku, który może być skutecznie stosowany z opatrunkami przeciwkrwotocznymi.

WiM - jak podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń tego Instytutu - tworząc nowe opatrunki współpracuje z wieloma podmiotami m.in. Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskową Akademią Techniczną, firmami włókienniczymi i innymi ośrodkami klinicznymi.(PAP)

ktl/ par/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~R-R-R
Super inicjatywa. Nie tylko z powodu określonych potrzeb medycyny taktycznej ale także dla uniezależnienia się od innych, kosztownych źródeł. Amerykanie silnie wspierają własne koncerny i badaczy, my róbmy to samo. Nie musimy wtedy płacić pośrednikom dobrych marek, tylko dlatego, że wykupili sobie wyłączność ich dystrybucji w Europie.Super inicjatywa. Nie tylko z powodu określonych potrzeb medycyny taktycznej ale także dla uniezależnienia się od innych, kosztownych źródeł. Amerykanie silnie wspierają własne koncerny i badaczy, my róbmy to samo. Nie musimy wtedy płacić pośrednikom dobrych marek, tylko dlatego, że wykupili sobie wyłączność ich dystrybucji w Europie. Jak ktoś nie ma pojęcia, o czym mówi (żałosny "dobrze poinformowany"), to niech się nie odzywa. Jest zwykłym dyletantem i tylko miesza ludziom w głowach. Niech dalej używa sobie waty i bandaży :) Czas na wszechstronne opatrunki inteligentne. A produkt medyczny nie przechodzi testów, jeśli nie ma dobrze udokumentowanych badań klinicznych. Można im tylko pogratulować. I tyle.
~dobrze_poinformowany
lipa,lipa, lipa, wydano pieniądze pochodzące z kilku grantów na coś co zachód miał 20 lat temu, zero innowacyjności o kilkanaście milionów przepuszczone.Totalna porażka, tym wszystkim powinno zainteresować się CBA.
~olśniony
Myślę, że ludzi z pomysłami u nas nie brak tylko rzecz w tym, iż w śród decydentów najwięcej mają do powiedzenia(Niestety), ludzie z szemranymi powiązaniami szukający wszędzie własnego interesu w myśl zasady coś za coś, lub po prostu będących świadomie lub nie agentami czyichś interesów i to niekoniecznie mających coś wspólnego z Myślę, że ludzi z pomysłami u nas nie brak tylko rzecz w tym, iż w śród decydentów najwięcej mają do powiedzenia(Niestety), ludzie z szemranymi powiązaniami szukający wszędzie własnego interesu w myśl zasady coś za coś, lub po prostu będących świadomie lub nie agentami czyichś interesów i to niekoniecznie mających coś wspólnego z naszym dobrem narodowym. Jak widać mimo to wciąż trwamy i wciąż w śród nas jest wielu ludzi mogących dać pozytywny przykład, że da się i w Polsce coś zrobić, mimo tylu kłód rzucanych przez urzędasów kierujących się ślepo idiotycznymi ale niejednokrotnie skutecznie niszczącymi przepisami wprowadzanymi przez rządzących rzekomo dla naszego dobra.
~Plankton
Brawo! Tak trzymać! Koncenrny zachodnie tym razem nie były w stanie zablokować tego produktu!
~endi
Moje najszczersze gratulacje , właśnie tacy ludzie zmieniają ten kraj na lepsze , oby więcej takich sukcesów
~ra
a kto to ma produkowac jaka firma wiadomo to moze ja wykupie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jacek odpowiada ~ra
Kupuj i produkuj. Potrzebujesz ludzi do pracy , godnie zaplacisz 2800-3500 zl netto (brutto 3500-4930 Zl / bo za 1800 netto sam mozesz robic) i w firmie przez dwa miesiace bedziesz mial spokuj. Potem policza ile mozesz na tym zarobic ( policza X sztuk produkcji razy cena jednostkowa w sklepie, i maja ile zarabiasz) . Zaczna zadac Kupuj i produkuj. Potrzebujesz ludzi do pracy , godnie zaplacisz 2800-3500 zl netto (brutto 3500-4930 Zl / bo za 1800 netto sam mozesz robic) i w firmie przez dwa miesiace bedziesz mial spokuj. Potem policza ile mozesz na tym zarobic ( policza X sztuk produkcji razy cena jednostkowa w sklepie, i maja ile zarabiasz) . Zaczna zadac podwyzek , bo kapitalista ich okrada . I gowno z twojej produkcji i zarobku. Powodzenia !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki