Czy USA wycofają się z Iraku?

Dowodzona przez Stany Zjednoczone wojskowa koalicja walcząca z Państwem Islamskim poinformowała w poniedziałek iracką armię, że wycofa swoje oddziały z Iraku - podały agencje Reuters i AFP. Informacji tej nie potwierdził jednak rzecznik Pentagonu, a potem zaprzeczył jej szef Pentagonu.

"Szanujemy suwerenną decyzję nakazującą nasze wyjście" - oświadczono w dokumencie, odwołując się do niedzielnej decyzji irackiego parlamentu - taką informację podały Reuters i AFP, powołując się na list amerykańskiego dowództwa koalicji do armii irackiej. Do przemieszczenia wojsk dojdzie "w najbliższych dniach i tygodniach" - dodano.

(fot. Capt. Robyn Haake/Planetpix / Forum/ZUMAPRESS.com)

Autentyczność listu podpisanego przez generała Williama H. Seely'ego i adresowanego do wojskowych w irackim ministerstwie obrony potwierdziły agencjom anonimowe wojskowe źródła amerykańskie i irackie.

Rzecznik Pentagonu nie potwierdził w poniedziałek tej informacji. Obecnie nie jest możliwe potwierdzenie autentyczności listu - przekazał w poniedziałek rzecznik Pentagonu.

Nie podjęliśmy decyzji o wyjściu z Iraku - powiedział w poniedziałek szef Pentagonu Mark Esper. Dodał, że USA nie mają w tej chwili planów, by się wycofać, a on "nie wie co to za list", do którego dostęp uzyskały media i zinterpretowały jako oświadczenie o wyjściu z Iraku.

"Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest" - stwierdził pytany przez dziennikarzy o ten dokument szef Pentagonu. "Ale nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku. Kropka" - dodał, cytowany przez Reutera.

"Ten list to szkic"

List w sprawie wyjścia wojsk z Iraku to szkic; nie powinien zostać upubliczniony - oświadczył w poniedziałek przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA gen. Mike Milley.

"Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony" - powiedział dziennikarzom wojskowy.

Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje". Zapewnił - podobnie jak szef Pentagonu Mark Esper - że wycofanie się z Iraku nie jest planowane.

Wcześniej Donald Trump przekonywał na Twitterze, że amerykańskie wojska opuszczą Irak tylko, jeśli Irak zapłaci USA za zbudowaną w tym kraju bazę wojskową. Zagroził też Irakowi sankcjami.(PAP)

mobr/ akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 silvio_gesell

W końcu. Niedługo zrobiłaby się z tego wojna 30 letnia.

! Odpowiedz
9 6 leszczykowy

No nieźle, czyli pewnie egzekucja tego irańskiego generała była ustalona z irańczykami. Oni go wystawili i obiecali nie reagować, a w zamian USA wycofa się z bliskiego wschodu i odda region Irańczykom. USA już wcześniej chciało wyjśc z bliskiego wschodu ale niektórzy wyborcy byli przeciwko, no i żydzi też płakali, że ich wujek Sam zostawia na pastwę losu. Dzięki temu USA może wyjść z twarzą, bo przecież spełnia tylko wymogi demokratycznego kraju no i zydki szczęścliwe bo w procesie zabili ważniaka z Iranu, którego nienawidzą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 12 ajwaj

Nie chcieli miec Vietnam 2.0.
Flota Chin, ROS, Iran, dziwna bron Iranu (zli ludzie mawiaja, ze od Rosjan) co niewidzialne sweet drony USA straca. Ciezkie czasy dla kal-bojów.

Afere zrobili NEOCONi, jeszcze sa Tumpistom nieco potrzebni

! Odpowiedz
31 3 ajwaj

Póki co jak z Afganistanem, Syria bedzie nawalanka Jankesów
"chciala byl - a boje sie"

Do wyjscia mysliwy jest fapana ofiara na swiecie

! Odpowiedz
29 2 ajwaj odpowiada ajwaj

Motywacje do spadania kal-boje moga dostac od Chin, jako jednych z koalicji anty-Jankesów

""Premier Iraku przyjął ambasadora ChRL – Chińczycy zaoferowali pomoc wojskową
6 stycznia 2020""

KRERSY.PL

! Odpowiedz
24 0 ajwaj odpowiada ajwaj

KRESY.PL

! Odpowiedz
29 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 12 degrengolada

to działa !

zostałem milionerem i dlatego siedzę teraz po forach i wklejam linki !

wygrałem życie

! Odpowiedz
2 38 qbotcenko

Czy tylko mnie samolot z trzema silnikami wydaje się dziwny?

! Odpowiedz
39 9 ajwaj

3. silnik kal-boje w saloonie przepili

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil