Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają formowanie brygad w trzech kolejnych województwach

Formowanie kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej rusza w województwach świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim - poinformował w piątek rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Jak podał rzecznik, na dowódców zostali wyznaczeni oficerowie z doświadczeniem dowódczym i sztabowym - dwóch wywodzi się z wojsk specjalnych, trzeci - uczestniczył w formowaniu jednej z już funkcjonujących jednostek WOT.

Na dowódcę 7. Pomorskiej Brygady OT wyznaczono kmdr. Tomasza Laskowskiego, dotychczasowego zastępcę dowódcy Jednostki Wojskowej Formoza, absolwenta wydziału uzbrojenia i lotnictwa WAT, uczestnika misji zagranicznych, absolwenta, kursu planowania operacyjnego Joint Special Operations University w USA oraz cyklu kursów zarządzania kryzysowego w NATO School w Oberammergau. W Formozie, przed objęciem stanowiska zastępcy dowódcy, był szefem logistyki i - szefem sztabu.

Dowództwo pomorskiej brygady OT będzie się mieścić w Gdańsku, bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w Malborku, Słupsku i Kościerzynie.

Dowódcą 9. Łódzkiej Brygady OT został płk Paweł Wiktorowicz, komandos, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, żołnierz jednostek specjalnych. Służył w 1. Pułku Specjalnym w Lublińcu, ukończył kursy w USA i w Niemczech, w tym kurs Zielonych Beretów dla komandosów w Fort Bragg. Przez cztery lata był wychowawcą klasy mundurowej. Instruktor sportów strzeleckich. Obecnie jest szefem Oddziału Szkolenia Specjalistycznego w Dowództwie WOT.

Dowództwo 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Łodzi, a bataliony lekkiej piechoty w Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Zgierzu i Skierniewicach (tymczasowo w Kutnie).

10. Świętokrzyską Brygadą OT będzie dowodził płk Artur Barański. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, szef sekcji operacyjnej w 17. Brygadzie Zmechanizowanej, szef sztabu 3. Podkarpackiej Brygady OT, bliski współpracownik dowódcy brygady płk. Arkadiusza Mikołajczyka, od początku uczestniczył w szkoleniu i powoływaniu do służby ponad 3 tys. żołnierzy podkarpackiej brygady, utworzonej w pierwszym etapie formowania WOT.

Dowództwo 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajdzie się w Kielcach, a wchodzące w jej skład bataliony w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pierwsze zadania nowo wyznaczonych oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty, tak aby na przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

WOT jako odrębny rodzaj sił zbrojnych zaczęły funkcjonować w początkiem ubiegłego roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo WOT oraz trzy brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Szkolenie w tych jednostkach przeszło dotychczas ok. 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 r. wyznaczono dowódców trzech kolejnych brygad - dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim; w tych województwach w najbliższym czasie ma ruszyć szkolenie ochotników. Wyznaczenie dowódców kolejnych trzech brygad świętokrzyskiej, łódzkiej oraz pomorskiej to początek etapu formowania WOT w Polsce centralnej.

Obecnie do WOT należy blisko 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie powołano dwie). W bieżącym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 28 karbinadel

Sam pomysł tworzenia takiej formacji jest dobry. Dzięki podobniej organizacji, armia fińska była w stanie stawić czoło wielokrotnie silniejszym siłom ZSRR podczas Wojny Zimowej. Tylko nie bardzo wierzę, żeby to akurat Macierewicz stworzył coś pożytecznego. Bo jak dotąd niszczył wszystko, czego się dotknął

! Odpowiedz
15 12 niepelnosprawny_org

coś się święci, dawno nie tworzono czegos podobnego...

! Odpowiedz
55 78 antypropaganda

Armia Macierewicza? Raczej ludzie którzy chcą bronic Polski w sytuacji zagrożenia. Rozumiem że wyborcom PO ciężko to zrozumieć, bo ci albo będą uciekać albo kolaborować, czerpiąc wzory ze swoich politycznych idoli.

! Odpowiedz
24 57 trollmaster

u mnie w pracy wyborcy PO najczęściej deklarują się jako pasażerowie pierwszego samolotu za granicę, w takiej sytuacji

! Odpowiedz
16 31 niewierzacyateusz odpowiada trollmaster

tylko jeden mały problem, 90% z nich nie zdąży się załapać na upragnione samoloty

! Odpowiedz
18 36 karbinadel

W 1939 roku to właśnie rząd politycznych idoli obecnej prawicy uciekli za granicę. A w ogóle, to zawsze mnie zastanawia prymitywizm myślenia zwolenników PiS. Dla nich każdy, komu nie podoba się Jarosław i jego komanda, jest "wyborcą PO". Nie mieści się wam w głowie, że ktoś może mieć własne zdanie,a nie po linii partyjnej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 (usunięty) odpowiada karbinadel

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 11 karbinadel odpowiada (usunięty)

Za komentarz dostaję od Sorosa 100 euro, a za każdy plusik dodatkowe 10 €. KGB na pewno tak dobrze nie płaci swoim szczekaczom

! Odpowiedz
6 14 janusz26904029

Realnie to ich chcenie nic nie znaczy, z kapiszona wiele nie ustrzelą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil