REKLAMA

Od 1 września wszystkie torby foliowe w sklepach płatne

2019-08-31 15:00
publikacja
2019-08-31 15:00

Od 1 września wszystkie torby z tworzyw sztucznych wydawane w sklepach poza tzw. zrywakami nie będą bezpłatne. Zgodnie z prognozami rządu opłaty z toreb mają dać do budżetu 1,2 mld zł. Resort środowiska liczy, że będą Polacy proekologiczni i wpływy będą mniejsze.

/ fot. Piotr Lampkowski / FORUM

Objęcie wszystkich toreb z tworzyw sztucznych opłatą recyklingową (20 gr. plus VAT) to konsekwencja noweli tzw. ustawy śmieciowej, w której zmieniono m.in. przepisy dotyczące właśnie toreb foliowych.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnił w rozmowie z PAP, że dotychczasowe przepisy zakładające opłatę recyklingową za torby o grubości od 15 do 50 mikrometrów spowodowały, że sklepy, handlowcy zaczęli wydawać swoim klientom torby grubsze. Opłaty za część jednorazówek wydawanych w sklepach zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

"Prawdą jest, że toreb o grubości od 15 do 50 mikrometrów mniej wydawano, ale efektu ekologicznego nie osiągnęliśmy, czyli znaczącego ograniczenia używania jednorazowych toreb foliowych. Dlatego też zdecydowaliśmy się, by opłatą objąć wszystkie torby powyżej 15 mikrometrów. Tym sposobem nie będzie ucieczki do grubszych toreb i będziemy stopniowo uzyskiwać efekt ekologiczny” - powiedział minister.

Zgodnie z szacunkami resortu w Polsce zużywamy nawet 11 mld foliówek rocznie to od 250 do 300 toreb na mieszkańca.

"Po roku działania ustawy okazało się, że zużycie toreb na jednego mieszkańca spadło do ośmiu toreb na rok, co stawiałby nas w czołówce europejskiej. Z naszych analiz wynikało jednak, że jest to niemożliwe. Producenci zaczęli produkować grubsze toby (powyżej 50 mikrometrów-PAP), z których zaczęli korzystać klienci" - wskazał minister.

Po aktualizacji prognoz - dotyczących wpływów z opłat recyklingowych za foliówki - do budżetu ma wpłynąć 1,2 mld zł za 2020 rok. Za 2018 rok. było to 80 mln zł.

"Mam nadzieję, że wpływy z opłat będą niższe, co oznaczałoby, że Polacy rezygnują z używania jednorazówek. Taki właśnie cel ma ta opłata, to nie fiskalizm, a zachęta do bardziej ekologicznego życia" - zaznaczył szef resortu środowiska.

Obecne przepisy pozwalają na podniesienie opłaty recyklingowej do maksymalnie 1 zł od każdej foliówki.

Opłaty za jednorazowe torby obowiązywały w Polsce w niektórych sieciach handlowych i sklepach od początku XXI wieku. Nie były one jednak uregulowane ustawowo. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca na rok.

Podobnie było w Irlandii, gdzie w 2002 r. rząd postanowił o wprowadzeniu specjalnych opłat za torby foliowe - 0,15 euro (obecnie jest to 0,22 euro). Pozyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na wdrażanie projektów dotyczących recyklingu odpadów. Do dnia wejścia w życie tych przepisów, na "zielonej wyspie" zużywano rocznie 1,2 mld plastikowych toreb. Po wprowadzeniu opłat zużycie toreb spadło o ok. 90 proc.

Według danych KE przecięty Europejczyk zużywa 200 foliówek rocznie; najmniej Duńczycy - cztery torby rocznie. 

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
od razu oglosic folia + a jak nie to nosic w kieszeniach....tyle tych programow/dobrodziejstw spada na suwerena zeby tylko suweren w "glosowaniu" nie pomylil sie .......
carlito1
Zapewni to dodatkowe wpływy do budżetu nic po za tym
jes
Taki kolejny podatek, do paliwa już się nie dało (przed wyborami), po wyborach kolejne podatki, przepraszam daniny, dodane do paliwa.
and00
Zastanawiam się kiedy będą te mega demonstracje ekologów w Warszawie w proteście przeciw spuszczaniu ścieków do Wisły
Ciekawe też jakie kary będą dla Warszawy, za zanieczyszczanie, bo przy tych ilościach to chyba w miliardach?
No i odszkodowania dla wszystkich co mieszkają wzdłuż Wisły, ale to już z prywatnego
Zastanawiam się kiedy będą te mega demonstracje ekologów w Warszawie w proteście przeciw spuszczaniu ścieków do Wisły
Ciekawe też jakie kary będą dla Warszawy, za zanieczyszczanie, bo przy tych ilościach to chyba w miliardach?
No i odszkodowania dla wszystkich co mieszkają wzdłuż Wisły, ale to już z prywatnego roszczenia...
anty12
W ramach sprawiedliwosci spolczenej, tfu tfu sorry spiewki mi sie pomylily. Wicie rozumiecie drzewki, powietrze i takie tam a tak na prawde kasy brajuje na patole ale nie mam Wam odwagi o tym powiedziec. Wasz Pinokio.
marxs
PISy maja w dudzie ochronę środowiska chodzi o kolejne chamskie i ordynarne wyciąganie kasy od ludzi PISy zdewastowały Puszczę Białowieską czy też wycięli dziesiatki tysięcy drzew aby swoje chore pomysły przekopu mierzei Wiślanej realizować

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki