REKLAMA

Wojna w Ukrainie. Banki włączają się w akcję pomocy

Wojciech Boczoń2022-02-28 09:10, akt.2022-03-03 13:10analityk Bankier.pl
publikacja
2022-02-28 09:10
aktualizacja
2022-03-03 13:10
Wojna w Ukrainie. Banki włączają się w akcję pomocy
Wojna w Ukrainie. Banki włączają się w akcję pomocy
/ Twitter

Banki w Polsce włączają się w akcję pomocową dla obywateli Ukrainy. Kilka instytucji zniosło opłaty za przelewy wychodzące do ukraińskich banków, PKO BP proponuje bezpłatny rachunek z kartą wydawaną od ręki, Bank Pekao i BNP Paribas wyświetlają na stronie głównej wiadomości o produktach finansowych po ukraińsku.

PKO Bank Polski przed weekendem poinformował o uruchomieniu pakietu pomocowego dla Ukraińców. Proponuje im za darmo przez rok PKO Konto bez Granic wraz z kartą wydawaną od ręki w placówce banku. Przy otwarciu rachunku bank nie wymaga posiadania adresu zamieszkania w Polsce i telefonu do polskiego operatora sieci komórkowej. Bank zniósł też opłaty za szybkie przelewy do Kredobanku i za przelewy zagraniczne do każdego banku na Ukrainie. PKO BP nie będzie pobierał opłat za przelewy przez 3 miesiące.

Ponadto Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Pomóc można wpłacając dowolną, najmniejszą nawet kwotę.

Dane do przelewu:

Fundacja PKO Banku Polskiego

Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy

Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Bank Millennium poinformował, że zniósł opłaty dla obywateli Ukrainy - za obsługę konta, kartę, wypłaty z bankomatów. - Nie pobieramy od wczoraj prowizji od przelewów zagranicznych klientów indywidulanych realizowanych do Ukrainy, niezależnie od obywatelstwa. Mamy też infolinię w języku ukraińskim +48 22 598 40 45, dostępną od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 - informują służby prasowe banku.

Opłaty zniósł także Getin Bank. Konta osobiste w złotych oraz konta walutowe – w tym w EUR i USD - będą dla obywateli Ukrainy od teraz prowadzone całkowicie bezpłatnie. Karty do konta zwolnione będą z opłaty miesięcznej. Dodatkowo wpłaty i wypłaty gotówkowe w PLN oraz w obcych walutach będą realizowane bezkosztowo. Bank zniósł również prowizje za przelewy realizowane przez klientów indywidualnych wychodzące do i przychodzące z Ukrainy. Wypłaty i wpłaty w bankomatach oraz wpłatomatach w całej Polsce będą dla obywateli Ukrainy darmowe. Ułatwienia dotyczą zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów Getin Banku. Zmiany obowiązują od  28 lutego 2022 r., do odwołania.

Kilka banków także zdecydowało się znieść opłaty za przelewy realizowane na Ukrainę. Santander nie będzie pobierał opłat za przelewy wychodzące lub przychodzące do/z banków na Ukrainie (kod SWIFT UA) do 31 marca. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych oraz biznesowych. Oferta obejmuje przelewy zwykłe, pilne, ekspresowe i w każdej walucie.

Opłaty za przelewy zniosły także BNP Paribas, ING i mBank. - Zwracamy opłaty za przelewy do banków w tym kraju. Zwrot zrealizujemy automatycznie, maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji – pisze mBank na Twitterze.

Niektóre banki wyświetlają ponadto informacje o podstawowych produktach finansowych na swoich stronach w języku ukraińskim. Po wejściu na stronę Pekao czy BNP Paribas klientów witają banery kierujące do sekcji po ukraińsku. Banki zachęcają m.in. do otwierania bezpłatnych rachunków.

ING poinformował także, że wspólnie z Fundacją ING Dzieciom uruchomił zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie. Bank deklaruje podwojenie zebranej kwoty. Dodatkowo przekaże 1 mln zł organizacjom zajmującym się wsparciem i opieką nad uchodźcami w Polsce.

Pieniądze można przekazać poprzez bramkę płatniczą na stronie Fundacji ING Dzieciom lub przelewem tradycyjnym na rachunek Fundacji 22 1050 1070 1000 0001 0003 9890, z dopiskiem POMOC UKRAINIE w tytule przelewu.

Bank podjął również dodatkowe działania pomocowe. Fundacja ING Dzieciom przygotowuje m.in. swój ośrodek w Wiśle do jak najszybszego przyjęcia kobiet z dziećmi z Ukrainy.

Dla pracowników pochodzących z Ukrainy i ich rodzin przygotował pakiet pomocowy. Wspólnie z Grupą ING objął opieką wszystkich pracowników ING z Kijowa wraz z ich bliskimi.

Od 28 lutego bank wprowadził ułatwienia dotyczące otwierania rachunków dla obywateli przybywających z Ukrainy oraz zawiesił pobieranie opłat za przelewy do tego kraju.

Do wsparcia włączyły się też banki spółdzielcze z grupy SGB. Uruchomiono specjalne konto: 90 1610 0006 9002 0100 0246 0002 w SGB-Banku SA na które można wpłacać pieniądze. Środki zostaną przekazane Fundacji Ocalenie, wspierającej akcję pomocy humanitarnej na granicy.

Ponadto w akcję pomocy włączył się bank spółdzielczy z Lubyczy Królewskiej, oddalony tylko o kilka kilometrów od granicy. Bank zbiera najpotrzebniejsze rzeczy, które wspólnie z lokalnymi władzami przekaże najbardziej potrzebującym.

Od 1 marca br. aż do odwołania banki spółdzielcze SGB oraz SGB-Bank SA nie pobierają prowizji od zleceń SWIFT w walutach obcych i PLN realizowanych do banków w Ukrainie. Zniesiono też opłaty dla klientów indywidualnych za przelewy wychodzące i przychodzące z Ukrainy.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
wielblad13
W Ukrainie... i jak to czytać? tfu
talmud
"krenczy się".....LMAO :):)
pjoz
a ajwaj już w kamaszach, czy kaca leczy?
sionwo
każdy sobie teraz tyłek czyści ukraińską flagą, eksperci public relations są zgodni, kto nie wygłasza sloganów o ukrainie ten nie wie co to biznes

jeden wyraz wsparcia dla ukrainy to jedna branżowa afera zamieciona pod dywan
m00zyk
Wasz też dopadł wirus politpoprawności?! Nie żadne "w" Ukrainie, tylko "NA" Ukrainie!!! Zmieńcie to, bo wstyd.
anannke
Żaden wstyd:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Na-Ukrainie-czy-w-Ukrainie.-Jak-mowimy-i-piszemy-Prof.-Bralczyk-wyjasnia
carlo497
A znajdziesz mi opinię jakiegokolwiek językoznawcy, który mówi, że jest to forma niepoprawna?
turul odpowiada carlo497
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/w-ukrainie-a-na-ukrainie-ktora-forma-jest-poprawna-wyjasniamy/9j3sc2j
anannke odpowiada turul
"Łączność sformułowania "w Ukrainie" z niepodległością kraju wskazywał już w 2015 r. prof. Mirosław Bańko, słynny polski językoznawca. "Przyimek w rzeczywiście zdaje się lepiej podkreślać samoistność polityczną danych obszarów, gdyż łączymy go z nazwami większości państw (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi wschodnich "Łączność sformułowania "w Ukrainie" z niepodległością kraju wskazywał już w 2015 r. prof. Mirosław Bańko, słynny polski językoznawca. "Przyimek w rzeczywiście zdaje się lepiej podkreślać samoistność polityczną danych obszarów, gdyż łączymy go z nazwami większości państw (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi wschodnich i południowych sąsiadów Polski oraz niektórych państw wyspiarskich). Przyimek na zaś zwykle łączymy z nazwami ziem czy regionów, por. w Polsce, ale na Mazowszu" — wskazywał naukowiec." - czyli prawidłowo jest: w Ukrainie

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki