Wojna taryfowa między Francją a USA wstrzymana

Francuski minister finansów Bruno Le Maire zapowiedział w Brukseli, że w środę będzie rozmawiał z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem, by spróbować osiągnąć ostateczne porozumienie ws. podatku cyfrowego. We wtorek o temacie tym rozmawia UE.

(fot. Pool / Reuters)

Wcześniej Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o planowanym przez Paryż podatku od wielkich firm internetowych. Dodał, że oba kraje powinny współpracować, aby uniknąć wzrostu taryf. "(Macron i Trump) zgodzili się dać szansę negocjacjom do końca roku. W tym okresie nie będzie kolejnych taryf" - zapowiedziało to źródło.

"Nasze zespoły są w kontakcie dzień i noc, by opracować rozwiązanie tej kwestii opodatkowania cyfrowego. Jutro spotkam się ze Stevenem Mnuchinem w Davos, aby spróbować osiągnąć ostateczne porozumienie. To trudne negocjacje" - powiedział dziennikarzom w Brukseli francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Francja zdecydowała się w lipcu ubiegłego roku, że nałoży 3-procentowy podatek od dochodów uzyskanych we Francji przez firmy internetowe, których globalny przychód przekracza 750 mln euro rocznie (z czego co najmniej 25 mln euro we Francji). Miał on objąć około 30 podmiotów, w tym amerykańskie firmy Google, Amazon, Facebook czy Apple. Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem ceł odwetowym m.in. na francuskie wina.

Sprawa wywołała mocne napięcia między Paryżem i Waszyngtonem. W niedzielę rozmawiali o niej prezydenci Donald Trump i Emmanuel Macron, którzy zgodzili się na wstrzymanie potencjalnej wojny taryfowej do końca roku. W tym czasie w sprawie podatku cyfrowego mają być kontynuowane negocjacje na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"W tej kwestii diabeł tkwi w szczegółach, musimy się nimi zająć, ale myślę, że idziemy w dobrym kierunku i że prezydenci wnieśli ważny wkład w trwające od kilku tygodni negocjacje" - zaznaczył francuski minister gospodarki. Jak podkreślił, ustalenia między Macronem i Trumpem to bardzo dobry punkt wyjściowy.

Ubiegłoroczny krok Francji, z którego kraj teraz się wycofuje, wynikał z braku postępów we wprowadzeniu podatku cyfrowego na poziomie UE. Z wypowiedzi ministra finansów sprawującej przewodnictwo Chorwacji Zdravko Maricia wynika, że na razie nie ma się co spodziewać przełomu w Unii w tej kwestii.

Rząd w Paryżu liczy, że za przykładem Francji podążą inne państwa i dzięki temu największe koncerny międzynarodowe będą płacić wyższe podatki tam, gdzie rzeczywiście działają, a nie tylko w tych krajach, które wybierają na swoje siedziby ze względu na bardziej korzystne dla nich przepisy podatkowe.

"Na poziomie Rady ds. finansów zeszłej wiosny uzgodniliśmy, że poczekamy na międzynarodowe dyskusje i ustalenie globalnego rozwiązania. Jednak w tym czasie będziemy również zachęcać do debat i dyskusji na szczeblu europejskim między państwami członkowskimi" - powiedział dziennikarzom Marić.

Według Trumpa i jego doradców opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich. W odpowiedzi na zapowiedź francuskich władz w sprawie podatku Trump zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina, co wywołało ogromny niepokój wśród ich producentów.(PAP)

Podatek cyfrowy określany jest podatkiem GAFA od nazw czterech firm Google, Amazon, Facebook i Apple, stosujących tzw. agresywną optymalizację podatkową. Zazwyczaj polega ona na tym, że firmy nie płacą podatku w krajach, w których notują przychody, lecz tam, gdzie zlokalizowane są ich centra korporacyjne, a obowiązujące podatki są bardzo niskie, np. w Irlandii. Według Waszyngtonu opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

jo/ akl/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.