Wojna służb w sprawie szefa Najwyższej Izby Kontroli

CBA kwestionuje majątek, ABW nie uchyla certyfikatu - wojna służb w sprawie szefa Najwyższej Izby Kontroli - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Rzeczpospolita" w piątkowym wydaniu przypomina, że w oświadczeniu, które umieszczono na stronach NIK, prezes tej instytucji Marian Banaś napisał, że zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków. Stwierdził, że będzie się przeciwstawiał "wszelkim próbom ataku na jego osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli" a "zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie jego osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej".

Gazeta podaje, że w środę CBA przedstawiła Banasiowi protokół pokontrolny z zastrzeżeniami co do jego majątku. Według informacji "Rzeczpospolitej" prezes NIK zapoznał się z nim, ale go nie podpisał - zgodnie z prawem ma siedem dni na ustosunkowanie się do zastrzeżeń.

"Czym pierwszego dnia po trzytygodniowej przerwie się zajmował? Podpisał m.in. decyzję +w sprawie wyznaczenia zadań radców prezesa NIK w zakresie wsparcia wiceprezesa w zapewnieniu jakości zadań kontrolnych+" - informuje "Rz".

Zdaniem gazety, swoim powrotem do pracy Marian Banaś udowadnia, że partia, która "wywindowała go na najwyższe stanowiska w państwie - ministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a teraz prezesa NIK - nie ma na niego żadnego wpływu". "A on się jej nie boi" - mówi "Rz" osoba związana z kierownictwem PiS.

Dziennik podaje, że władze partii kazały Banasiowi zaraz po wyborach złożyć dymisję z funkcji (według informacji "Rz" miał czas do wtorkowego południa), jednak niespodziewanie odmówił. "Ruszyła wojna z PiS na całego" - dodaje jeden z informatorów "Rzeczpospolitej".

W artykule wskazano, że Marian Banaś "ma ogromną wiedzę i - jak mówią politycy PiS - może ją wykorzystać przeciwko partii". "Ma za sobą dużą grupę wsparcia. W tej walce wcale nie jest sam" - dodaje informator gazety.

Według "Rz" to, kto z kim walczy w sprawie Banasia i dlaczego, najlepiej pokazują dwa fakty. Gazeta podaje, że CBA, które w kwietniu rozpoczęło kontrolę jego oświadczeń majątkowych, "nie tylko solidnie ją przeprowadziło i zakończyło, ale też złapało szefa NIK na nieprawidłowościach, które mogą się dla niego źle skończyć" (zatajanie majątku przez funkcjonariusza publicznego to przestępstwo, a prawomocne skazanie oznacza utratę stanowiska - wskazuje "Rz"), "a na pewno dodatkowo obciążyć jego wizerunek".

"Drugi fakt jest taki, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, choć ma do tego podstawy (niejasne związki z dzierżawcami kamiennicy, którzy pochodzą z przestępczego półświatka), nie tylko nie zawiesiła mu dostępu do informacji niejawnych (Banaś ostatnie poświadczenie do materiałów ściśle tajnych z ABW otrzymał pod koniec 2018 r.), ale nawet nie wszczęła postępowania kontrolnego, by te niepokojące związki wyjaśnić" - pisze "Rz".

Tymczasem - jak zaznacza dziennik - "z błahego powodu Pawłowi Wojtunikowi, szefowi CBA do grudnia 2015 r., ABW cofnęła certyfikat dostępu (musiał podać się do dymisji)".

Zdaniem "Rz" zachowanie szefa ABW Piotra Pogonowskiego w sprawie Banasia trudno racjonalnie wytłumaczyć, tym bardziej, że - jak dodaje dziennik - obie służby podlegają jednej osobie - Mariuszowi Kamińskiemu, koordynatorowi służb specjalnych, który nie idzie na żadne kompromisy czy ustępstwa.

O co więc chodzi? - pyta gazeta. "Sprawa jest poważniejsza, niż się komukolwiek wydaje. Służby zaczęły walczyć między sobą" - odpowiada "Rzeczpospolitej" osoba związana ze służbami.(PAP)

kkr/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 14 ajwaj

Skad nagle taka pewnosc u Banasia ?
Moze dlatego, ze wiatr sie zmienil i ich towarzysze (PISy tez?) z Majdanu sa w podejrzeniu Kongresu USA tworzenia organizacji terrorystycznej Azow.
A tam, zarty sie koncza > Guantanamo

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/amerykanscy-kongresmeni-dlaczego-azow- nie-jest-na-liscie-organizacji-terrorystycznych/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 12 ajwaj

Banas wie-bedzie wiedzial KTO konkretnie finansowal Majdan, Azowa & co.
co moze, chcoc nie musi ujzec swaitlo dzienne i np. mrok celi nr. 69

! Odpowiedz
46 26 jarekzbyszek

Przy znanych maniach seksualnych posłów PIS, poseł prowadzący burdel na godziny to prawdziwy rozdający. Kto go ruszy, jak wszyscy u niego bywali.

! Odpowiedz
46 18 marianpazdzioch

Od miłości do nienawiści tylko krok.

! Odpowiedz
51 42 psokal

Państwo z papieru.

! Odpowiedz
65 61 kutasikaczor

wielki patryiota Maryjan Banaś walczy twardo, wielki człowiek, zaiste bardzo wielka postać i to wybrana, wyłoniona z łona największych patryjotów z pisu

! Odpowiedz
28 39 grzegorzkubik

Mają coś na niego?

! Odpowiedz
40 24 heldbaum

Jest mlotem na lewactow, dlatego prubuje sie go zaszczuc.
Tak jak wczesniej Ministra Misiewicza czy Bp. Wesolowskiego czy meza stanu, Pana Posla Piete.
Z pewnosci jest krystzalowo czysty, dziwne tylko, ze Brudzinski cos tam o nim mamrocze. Ale to pewnie fejk, prawda Sebus?

! Odpowiedz
35 19 heldbaum odpowiada heldbaum

Z wrazenia walnalem blad ortograficzny. Wstyd.
Pozdrawiam patriotow z grzesiem na czele, buziaczki.

! Odpowiedz
35 25 _jasko

Jak TVP milczy na ten temat, to na 100% nic nie mają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil