REKLAMA

Wojciechowski: Europa musi zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie

2022-06-25 10:51
publikacja
2022-06-25 10:51
Wojciechowski: Europa musi zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie
Wojciechowski: Europa musi zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie
/ Rada Europejska

W Europie trzeba zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie, w związku z rosyjską agresją na ten kraj – powiedział w sobotę w Toruniu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Ocenił, że dzięki polskim rolnikom niezagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Komisarz Wojciechowski bierze dziś udział w Toruniu w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w konferencji "Bezpieczeństwo gospodarcze". Obecni są także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wszyscy zabiorą głos w trakcie sympozjum.

Komisarz Wojciechowski ocenił, że w bliskiej perspektywie nie jest zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe ani Europy, ani Polski.

"Dzięki naszym rolnikom, dzięki ich pracy i poświęceniu mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Wyzwaniem światowym jest jednak to, co dzieje się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji" – ocenił Wojciechowski w rozmowie z PAP, TVP i Polskim Radiem.

Mówił, że Ukraina była dotychczas bardzo dużym dostawcom zbóż, m.in. na Bliski Wschód i do Afryki, dlatego w jego ocenie niezwykle ważne jest wsparcie Ukrainy w transporcie tego zboża do miejsc docelowych.

"UE musi przede wszystkim pomóc w transporcie tego zboża. Po drugie, przynajmniej okresowo w Europie trzeba zwiększyć własną produkcję. To się dzieje. Znosimy pewne ograniczenia związane z produkcją. Pewne obszary, które miały być przymusowo odłogowane, mogą być włączane do produkcji. Takie decyzje Komisja Europejska podjęła" – wskazał komisarz Wojciechowski. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki