REKLAMA

Wody Polskie biorą się za rzeki. "Będziemy likwidować nielegalne wyloty ścieków"

2023-03-24 13:06
publikacja
2023-03-24 13:06

Katastrofa ekologiczna na Odrze wstrząsnęła całą Polską. Dlatego też Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek – poinformował w piątek w Sosnowcu prezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Docelowo wszystkie takie miejsca mają zostać zlikwidowane.

Wody Polskie biorą się za rzeki. "Będziemy likwidować nielegalne wyloty ścieków"
Wody Polskie biorą się za rzeki. "Będziemy likwidować nielegalne wyloty ścieków"
fot. Marek Lapis / / Forum

Woś w piątek podczas zorganizowanej przez Śląskie Centrum Wody w Uniwersytecie Śląskim konferencji „Rzeka Odra 2022 – co wiemy o katastrofie ekologicznej” zaznaczył, że od 2021 r. Wody Polskie prowadzą przeglądy wszystkich wylotów, zwłaszcza tych, które zrzucają do wód powierzchniowych wody poprodukcyjne lub ścieki komunalne. W całym kraju do tej pory skontrolowano prawie 27 tys. tego typu wylotów, w tym 6160 w Odrze.

Jak mówił, Wody Polskie podjęły próbę identyfikacji nielegalnych wylotów (bez pozwolenia wodnoprawnego, albo bez pozwolenia na realizację ich jako urządzeń wodnych) z podmiotami gospodarczymi i osobami fizycznymi, poprzez lokalne samorządy. „Nie udało nam się tego ustalić, w związku z tym przystąpiliśmy do czopowania tego typu wylotów, żeby już teraz od razu te wyloty przestały być czynne” – wskazał.

Dodał, że wyloty te mają być zlikwidowane i prowadzone są w tej sprawie odpowiednie procedury; chodzi o uzyskanie decyzji, "która pozwoli Wodom Polskim je rozebrać - fizycznie zlikwidować".

Katastrofa ekologiczna na Odrze - powodem złota alga

Woś zaznaczył, że od momentu ubiegłorocznej katastrofy wiele ośrodków badało i nadal próbuje wyjaśnić sytuację, która spowodowała śnięcie ryb na tak dużą skalę. „Dzisiaj wiemy już więcej na temat tego co się wydarzyło. Dzięki raportowi, jaki został opublikowany przez zespół ekspertów i naukowców, który działał przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska wiemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ocierające się wręcz o pewność, że była to złota alga, czyli glon, który zaczął rozwijać się w rzece Odrze” – powiedział.

„Generalnie jest to glon, który lubi wodę zasoloną, a woda w Odrze była jest i jeszcze na pewno przez jakiś czas będzie wodą zasoloną. Do tego, z tego co wiemy i pamiętamy, dodatkowo dołożyły się jeszcze ekstremalne warunki pogodowe: były to wysokie temperatury powietrza, były to niskie przepływy, które były wynikiem dłuższych okresów bezopadowych. To spowodowało, że ta alga, która jest dosyć, jak się okazuje, wrażliwa, wydziela w okolicznościach dla siebie niekorzystnych toksyny, które, jak się okazało, są zabójcze dla ryb” – przypomniał.

Przyznał jednocześnie, że jest to "bardzo złożony, ale też wymagający przypadek, który musi być bardzo dogłębnie zbadany". Jak dodał, istnieje kilkanaście różnego rodzaju gatunków złotej algi, "która posiada swoją specyfikę i w różny sposób przy różnych okolicznościach reaguje na organizmy żywe - w ten sposób ona się broni, a inne organizmy w tym momencie jest w stanie zabić”.

Zanieczyszczenie rzek można zgłaszać 24 godziny na dobę

W Wodach Polskich od 1 stycznia br. działa całodobowy numer telefonu, gdzie przyjmowane są zgłoszenia od służb, ale także od każdego obywatela, który stwierdzi jakieś nieprawidłowości. Powstają raporty dobowe, na podstawie których Wody Polskie informują o zidentyfikowanych zdarzeniach.

Wody Polskie współpracują z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska z Instytutem Ochrony Środowiska i z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, by komunikaty pokazywały nie tylko stan ilościowy rzeki, ale też jakościowy, czyli stan fizykochemiczny wody.

W trakcie konferencji zaplanowano m.in. referat „Katastrofa ekologiczna – próba oceny potencjalnych przyczyn zjawiska”, przygotowany przez dziesięciu autorów z różnych instytucji. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (9)

dodaj komentarz
darius19
ppp widze ze troll "polonu" ma dzis dyzur na farmie. Zatroskany czystoscia polskich rzek. Jak to u was w Rosji. Klasyczna robota propagandowa
polonu
siedzą za biurkami , kto ma iść w teren , urzędnik on nie jest od tego , chama trzeba dodatkowo zatrudnić aby gumowce ubrał i poszedł . pozamykać za kraty hołotę ,
polonu
zrzuty słonej wody , a te przemysłowe rury nie są małe ODSALARNIE WÓD DOŁOWYCH na Sląsku , tu jest teksas , pompują słoną wodę z kopalń , a ścieki do rzeczki , rur tych mniejszych , tego nie zliczysz nie da się , masakra szamba nie pompują koszta leci te gówna śmierdzi , dajcie spokój ,
sbbililu
Dopiero teraz ? Przez dekady oko przymykali wszędzie w każdej rzeczce ,a teraz nagle będą zamykać ,takich ujęć do rzek jest nie setki nie tysiące a miliony ,ścieki / szamba itd
lancealot
Znając trochę "państwowe" "pomysły" zlikwidują rzeki..
Dzięki ich decyzjom 1/3 Wodociągów w kraju już na krawędzi bankructwa...
Witaj Grecjo sprzed kilku lat...
kaczdzonjar
przez osiem lat wylali do rzek tyle, że nie ma co juz wylewać - zresztą niedługo nie będa rządzić więc za co oni chca sie brac???? chyba za to w czym sa najlepsi w wcyciąganiu kasy ze spólki
qwertas
Bo wcześniej to same fiołki płynęły z tych wylotów. O Czajce warszawskiej nie wspominając.

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki