REKLAMA

Wnorowski z RPP: Być może podwyżka stóp procentowych we wrześniu była ostatnią w cyklu

2022-09-10 16:04
publikacja
2022-09-10 16:04

Być może podwyżka stóp proc. we wrześniu była ostatnią w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce - powiedział w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. Dodał, że ewentualna podwyżka w październiku również byłaby minimalna.

Wnorowski z RPP: Być może podwyżka stóp procentowych we wrześniu była ostatnią w cyklu
Wnorowski z RPP: Być może podwyżka stóp procentowych we wrześniu była ostatnią w cyklu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Jestem głęboko przekonany, że sierpniowy odczyt inflacji na poziomie 16,1 proc. był odczytem najwyższym w 2022 r. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach powakacyjnych będziemy mieli o kilka dziesiątych, może 0,4 pkt. proc. miesiąc do miesiąca, obniżenie inflacji. (...) Jeśli to się potwierdzi, to myślę, że koniec cyklu podwyżek stóp proc. jest bardzo bliski. Być może okaże się, że środowa podwyżka była ostatnią w tym cyklu. Być może jeszcze jedna nastąpi, także minimalna" - powiedział Wnorowski.

"Wydaje się, to są oczywiście decyzje rządu, że tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona. To, na ile URE pozwoli dostawcom energii podwyższyć ceny i na ile rząd zrekompensuje im różnice, będzie dla nas kluczowe. I to nam da odpowiedź na pytanie, ile wzrośnie inflacja w styczniu, bo pewnego wzrostu, po spadku do końca roku, powinniśmy się spodziewać. Później, wierzę w to głęboko, na przestrzeni całego 2023 r. będziemy mieli do czynienia z obniżaniem się inflacji" - dodał.

Reklama

Wnorowski zaznaczył, że dane i prognozy nie wskazują, że należałoby oczekiwać dramatycznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

"Mamy statystyki dotyczące liczby wakatów i ona się zmniejsza, ale tylko zmniejsza, wakaty ciągle są. Myślę, że tutaj nie należy się spodziewać mocnego negatywnego uderzenia" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła we wrześniu stopy procentowe o 25 pb. Była to jedenasta podwyżka z rzędu i najniższa w obecnym cyklu, trwającym od października 2021 r.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP, że w październiku możliwy jest albo brak zmian stóp procentowych albo ich wzrost o 25 pb. Dodał, że RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek, dalsze decyzje będą zależne od napływających danych, a w połowie lub w IV kw. 2023 r. możliwe są już obniżki stóp.

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski napisał w piątek wieczorem, że jego zdaniem cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce jest już zakończony. (PAP Biznes)

tus/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (19)

dodaj komentarz
lebero654
Być może. Kotecki (kolega z RPP) twierdzi, że w lutym 23 inflacja 20%. I tym sposobem ekonomiści robią maluczkim wodę z mózgu. Prorocy i analitycy od siedmiu boleści za podatnika pieniądze.
adam.1983
zawsze można rozpocząć nowy cykl :P
koperytko
raczej powinni zmniejszyć już teraz stopy do 4%.... Walcząc z inflacją trzeba zrobić tylko 2 rzeczy - zlikwidowac CO2 i zrobić porzadek na TGE czyli zmienić zasady handlu prądem gdzie wszystkie transakcje rozliczane sa po najwyzszym kursie. Mamy w tym momencie skoki cen po godzinie z 500pln na 1200pln. To jest zwykłe machinacje raczej powinni zmniejszyć już teraz stopy do 4%.... Walcząc z inflacją trzeba zrobić tylko 2 rzeczy - zlikwidowac CO2 i zrobić porzadek na TGE czyli zmienić zasady handlu prądem gdzie wszystkie transakcje rozliczane sa po najwyzszym kursie. Mamy w tym momencie skoki cen po godzinie z 500pln na 1200pln. To jest zwykłe machinacje aby jakoby "darmowy" prad z wiatraków i fotovoltaiki był rozliczany po 1200pln a nie jak drogi obciązony CO2 z węgla prąd za 500pln
trolley
Widzisz pisowski sekciarzu..nie mam ochoty być zakładnikiem waszej zdradzieckiej polityki. A wraz ze mną całe rzesze Polaków. Będziemy się musieli zderzyć na ulicach....
koperytko odpowiada trolley
Potrzebujesz chyba psychiatry,a na pewno psychologa...
trolley odpowiada koperytko
Ruska psychuszka dla każdego opozycjonisty wprowadzana przez twoją pisowską sektę zdrajców Polski? Nowe. Nie znałem hehe. ps. już się zapisałeś sekciarzu do brunatnych pisowskich oddzialów broniących wyborów?
koperytko odpowiada trolley
nieźle jesteś zindoktrynowany - ja zwyczajnie mam inne poglady od twoich i masz z tym wielki problem - pewnie w ramach demokracji i polityki miłosci...
trolley odpowiada koperytko
To w ramach demokracji będą tworzone te brunatne oddziały sekty pisowskiej "pilnujące" wyborów? Czy w ramach demokracji to grzebanie w wyborach samorządowych? PISowska sekta zdrajców Polski nie ma nic wspólnego z demokracją.
trolley odpowiada trolley
Pisowski sekciarzu zdradziecki..

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki