Wnioski o zaliczkę alimntacyjną do jutra

Tylko do jutra o zaległą zaliczkę alimentacyjną mogą ubiegać się osoby, które wychowują dziecko z nowym partnerem, a w sprawie zaliczki otrzymały opinię odmowną. Jeszcze do niedawna prawo do zaliczki mieli tylko samotni rodzice. 7 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zaliczka przysługuje także tym osobom, które żyją w nowych związkach małżeńskich lub konkubenckich.

Dyrektor departamentu świadczeń rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społeczenej Alina Wiśniewska podkreśla, że do jutra będą przyjmowane wnioski tylko tych osób, które o zaległą zaliczkę alimentacyjną starały się przed 7 lipca, ale ze względu na ponujący wówczas stan prawny otrzymały opinię odmowną. Te osoby mogą wystąpić ze skargą oraz wnioskiem o wznowienie postępowania.

Ministerstwo Pracy nie spodziewa się wielu takich wniosków. Alina Wiśniewska przewiduje jednak, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów, wiele osób zacznie ubiegać się o zaliczkę po raz pierwszy:

Zaliczka alimentacyjna jest wypłacana w przypadku bezskutecznej egzekucji zasądzonych alimentów, gdy dochód nie przekracza 583 złotych na osobę w rodzinie. Od października tego roku prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego będą miały rodziny, których dochód nie przekracza 725 złotych
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne