Wniosek czeka w urzędzieWniosek czeka w urzędzie

PEKAO/ALLIANCE NIE ZAMIERZA POPRZESTAĆ NA PRZEJĘCIU EPOKI. MOŻE TO SAMO ZROBIĆ Z PTE PIONEER

Jeżeli UNFE zgodzi się, w marcu przyszłego roku PTE Pekao/Alliance przejmie niedokapitalizowaną i przeżywająca trudności Epokę. Z dwóch mniejszych funduszy powstanie średni z większymi szansami na rynku.

PTE Pekao/Alliance złożył do Urzędu Nadzoru nad Funduszami   Emerytalnymi wniosek o zezwolenie na przejęcie OFE Epoka. Urząd ma dwa miesiące na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Oba fundusze należą do małych, jeżeli chodzi o liczbę członków i aktywa. W końcu października OFE Pekao/Alliance miało aktywa netto o wartości 54,97 mln zł, co dawało mu pod tym względem szesnastą pozycję na 21 istniejących OFE i 0,83 proc. udział w rynku, a należy do niego nieco ponad 63 tys. osób zarejestrowanych przez ZUS, co oznacza 0,61 proc. udziału w ogólnej liczbie członków OFE. Epoka ma obecnie niewiele ponad 52 tys. zarejestrowanych członków, a jej aktywa w końcu października miały wartość 14,97 mln zł. Jej udział w rynku jest więc jeszcze mniejszy.

Jednak po przejęciu słabszej Epoki, aktywa PTE Pekao/Alliance wzrosną do prawie 70 mln zł, a liczba członków zbliży się do 120 tys. Dzięki temu Pekao/Alliance uzyska pozycję średniego funduszu z udziałem rynkowym mierzonym wysokością aktywów, przekraczającym jeden proc.

Problemem zarządzających Pekao/Alliance będzie liczba klientów Epoki na rachunkach, których znajdują się składki. O ile według danych z września w Pekao/Alliance aż za 81 proc. członków jest wpłacana składka, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku, to w Epoce zaledwie 40 proc. klientów ma na koncie co najmniej jedna składkę. Jeżeli tendencja ta utrzyma się do czasu przejęcia zarządzania Epoką przez Pekao/Alliance, to składki będzie otrzymywać 60 proc. członków. Będzie to wskaźnik zbliżony do średniej rynkowej, a aktywne konta będzie miało mniej niż 80 tys. członków. Tomasz Bańkowski, prezes Pekao/Alliance ocenia, że efektywnie zarządzać aktywami można dopiero, gdy składki regularnie otrzymuje co najmniej 300 tys. klientów. Będziemy starali się to osiągnąć - zapowiada prezes.

Różnice wartości jednostki rozrachunkowej Pekao/Alliance i Epoki nie są duże. W ostatnim dniu października wartość jednostki Epoki wyniosła 11,15 zł, a Pekao/Alliance 11,50 zł. Ustalenie nowej wartości jednostki nastąpi dopiero w marcu przyszłego roku, po przeniesieniu aktywów Epoki do Pekao/Alliance i przeliczeniu jednostek członków Epoki.

Przejęcie Epoki nie zmieni naszej długoterminowej strategii inwestycyjnej - zapewnia prezes Tomasz Bańkowski. Pekao/Alliance planuje inwestować w akcje średnio 30 proc. sumy aktywów, 50 proc. w obligacje skarbowe, średnio 8 proc. w inne papiery dłużne i 12 proc. w bony i depozyty bankowe. W ciągu ostatniego półrocza Epoka przyjęła podobną strategię zwiększania udziału akcji w portfelu inwestycyjnym. Np. w końcu października jej zaangażowanie w akcje wynosiło aż 38,67 proc. aktywów, najwięcej ze wszystkich ofe. Zarządzający Pekao/Alliance zapowiadają jednak weryfikację instrumentów finansowych, obecnych w portfelu inwestycyjnym Epoki, pod kątem zasad stosowanych w ich towarzystwie.

Decyzji UNFE w sprawie przejęcia należy się spodziewać do końca grudnia. Jeżeli będzie ona oznaczała zgodę, to w marcu 2001 r. zostanie zakończony proces likwidacji Epoki, nastąpi przeniesienie jej aktywów do OFE Pekao/Alliance, a w prasie zostaną ogłoszone zmiany w jego statucie i nowe stawki dystrybucyjne.

Towarzystwo zapowiada, że po przejęciu utrzyma opłatę za zarządzanie na poziomie swej dotychczasowej opłaty, zbliżonej do wysokości opłaty Epoki, czyli 0,6 proc. rocznie do czasu aż aktywa funduszu przekroczą 20 mln zł, a potem mniej.

Klienci przejmowanej Epoki będą mogli, w ciągu dwóch miesięcy od ukazania się w prasie ogłoszenia, przenieść się do innego funduszu bez opłaty, którą muszą uiszczać zmieniający fundusz, gdy ich dotychczasowy nie jest przejmowany.

Pekao/Alliance zapowiada dalsze uczestnictwo w przejęciach i fuzjach OFE. Może on przejąć OFE Pioneer, gdyż amerykańskiego Pioneera ostatnio przejął włoski bank UniCredito Italiano, który od lipca ub.r. jest większościowym akcjonariuszem banku Pekao. Jest też jednak możliwość sprzedania udziałów Pekao w Pekao/Alliance i PTE Pioneer innemu inwestorowi. Żadnej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto.  

MARCIN SITEK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil