Włoskie media alarmują: Astaldi na skraju bankructwa

Włoskie media podały w środę, że firma Astaldi znalazła się na skraju bankructwa. Astaldi realizuje kilka ważnych inwestycji komunikacyjnych w naszym kraju, w tym budowę linii kolejowych, rozbudowę warszawskiego metra czy drążenie tunelu w ciągu Zakopianki.

26.04.2018. Budowa Zakopianki - trasy Krakow-Zakopane; prace budowlane przy wlocie tunelu pod Luboniem Małym
26.04.2018. Budowa Zakopianki - trasy Krakow-Zakopane; prace budowlane przy wlocie tunelu pod Luboniem Małym (fot. Piotr Guzik / FORUM)

Według cytowanych we włoskich mediach analityków, firma "technicznie jest już upadła" , bo nie jest w stanie spłacić swoich długów, a jej notowania na giełdzie spadają. W ciągu kilku dni firma straciła na giełdzie 30 proc. swojej wartości. Nie wyklucza się jednak, że spółka przedstawi plan ratunkowy.

W środę rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut podziała PAP, że mimo kłopotów włoskiej firmy budowa dwukilometrowego tunelu pod górą Mały Luboń w ciągu Zakopianki nie jest zagrożona, a wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Astaldi na skraju bankructwa. Co z polskimi kontraktami?

Włosi realizują kilka projektów w naszym kraju. Odpowiadają za budowę m.in. tunelów na Zakopiance oraz Południowej Obwodnicy Warszawy. Na te kontrakty GDDKiA póki co nie narzeka, choć warto przypomnieć, że w sierpniu Astaldi wycofało się z wygranego po długiej batalii przetargu na budowę tunelu pod Świną - pisał Adam Torchała z Bankier.pl

Nie mamy żadnych sygnałów, żeby budowa tunelu była w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie prace przy budowie trwają i nie ma żadnych opóźnień, a budowa jest cały czas monitorowana i nadzorowana - powiedziała PAP rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut.

Powstający najdłuższy tunel drogowy w Polsce w ciągu popularnej Zakopianki, jest już niemal w połowie wydrążony. Drążenie dwóch nitek tunelu w masywie góry Mały Luboń rozpoczęto w marcu 2017 r. Ten odcinek nowej drogi pod Tatry ma być gotowy według umowy do końca 2020 r.

Astaldi chce wycofać się z zawartych kontraktów na budowę linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz przebudowę linii E59 Rawicz - Leszno. W miniony piątek władze Astaldi przesłały do PKP PLK pismo informujące, że umowy na wykonanie tych inwestycji wygasły. Rzecznik PKP PLK SA Mirosław Siemieniec wyjaśnił jednak w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PLK, że Astaldi jest nadal zobowiązana do wykonania tego kontraktu, a korespondencja przesłana przez Astaldi nie stanowi o skutecznym wygaśnięciu zobowiązań, ani o odstąpieniu od obu kontraktów.

Siemieniec wyjaśnił, że w obecnej sytuacji PLK SA priorytetowo traktują zapewnienie płatności dla podwykonawców Astaldi na obydwu liniach kolejowych. Dodał, że władze PKP PLK SA weryfikują dokumenty, które pozwolą na jak najszybsze zaspokojenie nieuregulowanych przez Astaldi zobowiązań względem podwykonawców, którzy są na bieżąco informowani o sytuacji. Włoska firma na obu budowach zatrudnia ok. 40 podwykonawców.

W budownictwie piętrzą się problemy

W bilansach spółek budowlanych rysują się trendy, obserwowane przed EURO 2012 — zauważa Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku

Astaldi jest także zaangażowane w rozbudowę warszawskiego metra. Stołeczne władze wraz z wykonawcami prac zapewniły we wtorek, że kontrakty dotyczące budowy kolejnych stacji drugiej linii metra nie są zagrożone, a inwestycje są realizowane zgodnie z planem.

Przedstawiciel firmy Astaldi Francesco Paolo Scaglione informował, że nie jest prowadzona żadna procedura upadłościowa firmy i nie ma przesłanek, żeby mogło się to wydarzyć w przyszłości. Wyjaśnił on, że firma miała problemy pod koniec zeszłego roku ze względu na zaległe od Wenezueli 400 mln euro". Dodał, że od początku tego roku w Astaldi wdrożono plan wzmocnienia firmy, który przewidywał m.in. sprzedaż koncesji na inne budowy oraz zwiększenie kapitału zakładowego, sfinansowanego po części przez rodzinę Astaldi, a także przez nowego udziałowca - japońską firmę IHI Corporation. Zaznaczył również, że firma ma wsparcie banków. "Banki są zainteresowane restrukturyzacją i utrzymaniem Astaldi, ponieważ są głównymi wierzycielami" - podkreślił Scaglione.(PAP)

Rzecznik prasowy Astaldi w Polsce był w środę dla PAP nieuchwytny.

autor: Szymon Bafia, Sylwia Wysocka

szb/ sw/ skr/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 7 antek10

A gdzie kasa od COVEC? Chińczycy uciekli z kasą i cicho się zrobiło. A może tak byle jak były podpisane umowy przez poprzedników. Ciekawe jak tutaj nasi politycy się zabezpieczyli skoro uciszają sprawę.

! Odpowiedz
4 9 ronin59

COVEC zapłacił za wszystko . Proponuję poczytać o temacie i nie oczerniać bezpodstawnie.
http://auto.dziennik.pl/drogi/artykuly/553825,gddkia-covec-autostrada-a2-spor-ugoda-jedwabny-szlak.html

! Odpowiedz
0 4 antek10 odpowiada ronin59

Dzięki za link ale brak w nim informacji że coś zapłacili. Jedynie słodkie frazesy, że spór wart 130 mln zł został załagodzony podpisaniem ugody. Wiesz czy cokolwiek zapłacili czy moze poszła kasa na Panamę na lewe konta? Z artykułu nie widać że cokolwiek zapłacili. Jakby tak było to by napisali. A raczej pochwalili sie tym. A że nie mają sie czym pochwalić to mniemam że nie zapłacili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 18 pluto85md

Flecik, uwierz mi, w TVP da sie.

! Odpowiedz
14 43 flecik

Oby firma Astaldi nie zapoczątkowała fali "pięknych" katastrof, bo tym razem nie da się już PiSowi zwalić winy na Tuska!

! Odpowiedz
24 13 cyklonb

No bo... bo co ? Kaczyński ma tam udziały, obsadza stanowisko prezesa? Po za tym kontrakty które realizuje Astaldi zostały pod tą firmę przygotowane za czasów PO. Obecnie nawet jak wygrywają to nie biorą bo w obecnym układzie nie mogą kręcić takich wałków jak za Tuska.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.