REKLAMA

Włoski szef MSZ: Będziemy walczyć, by wyeliminować jakiekolwiek weto

2020-11-27 21:56
publikacja
2020-11-27 21:56
fot. Marian Weyo / Shutterstock

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio oświadczył w piątek, że jego kraj będzie "walczyć ze wszystkich sił, by wyeliminować jakiekolwiek weto" w sprawie unijnego funduszu odbudowy. "Cała Europa jest zakładnikiem trzech państw" - napisał.

W swoim oświadczeniu Di Maio nie wymienił z nazwy żadnego kraju.

Polska i Węgry zgłosiły w zeszłym tygodniu zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. W czwartek premierzy obu krajów podpisali deklarację, w której podkreślają, że wspólnym celem obu rządów jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego".

Słowa wsparcia dla Polski i Węgier przekazał premier Słowenii Janez Jansza, który napisał list do przywódców UE, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w sprawie unijnego budżetu. Zaapelował o "poszanowanie" lipcowego porozumienia w sprawie budżetu UE i kompromis.

Szef włoskiego MSZ ocenił w piątek na Facebooku, że cała Europa jest "zakładnikiem" krajów, które "blokują fundusz odbudowy, czyli pieniądze, jakie UE oddaje do dyspozycji w związku z kryzysem" wywołanym pandemią koronawirusa.

"Włochom przypada 209 miliardów euro, (to środki) o fundamentalnym znaczeniu, by ruszyć z miejsca i zaplanować fazę po pandemii" - przypomniał Di Maio.

"Obiecałem sobie nie interweniować, ale nie mogę milczeć. Tu stawką jest przyszłość Włochów, przyszłość naszego kraju, a ja jako minister Republiki Włoskiej mam obowiązek zrobić wszystko, co możliwe, by bronić mój naród" - podkreślił.

"W minionych dniach czytałem też nieśmiałe próby niektórych polityków, by bronić stanowiska tych krajów" - oświadczył szef MSZ, odnosząc się do przedstawicieli prawicowych włoskich ugrupowań.

"Unikam komentowania tego, ale mówię jedno: tutaj nie widzę suwerenistów broniących swojego kraju, ale tylko egoistyczne postawy. To jest niedopuszczalne" - napisał minister spraw zagranicznych.

"Będziemy walczyć ze wszystkich sił, aby wyeliminować jakiekolwiek weto, bo to nie jest duch europejski, to nie jest droga wyjścia z kryzysu" - zapowiedział.

Notę zakończył apelem: "Pozostańmy zjednoczeni i pokażmy, że jesteśmy zwarci". Swój wpis zatytułował: "Pieniądze z funduszu odbudowy natychmiast".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marxs
praworządność jest w rozporządzeniu głosowanym większością kwalifikowaną i juz to zostalo przegłosowane budżet jest czymś zupełnie odrębnym jak PISie polaczki i poleczki kasy nie chca to nie należy ich na siłę uszczęśliwiać w końcu Glapa z Pixi i Dixi nadrukuja im kolorowego złotówkowego śmiecia tyle że starczy praworządność jest w rozporządzeniu głosowanym większością kwalifikowaną i juz to zostalo przegłosowane budżet jest czymś zupełnie odrębnym jak PISie polaczki i poleczki kasy nie chca to nie należy ich na siłę uszczęśliwiać w końcu Glapa z Pixi i Dixi nadrukuja im kolorowego złotówkowego śmiecia tyle że starczy na wszystkie PLUSY
darius19
ro nie Polska i Wegry sa na celowniku - nieporozumienie - na celowniku sa ich przywodcy lamiacy prawo. Inni w EU nie chca finansowac rzadow autorytarnych
darius19
przypominam ze PE jest cialem wybieralnym. Dlaczego nik nie wspomina ze 2 kraje szantazuja 27.
mnm1
To pan Di Maio będzie musiał pojechac do cioci Merkel, bo to ona uważyła jesienne piwo (owszem, razem, parlamentem Unii)
looop
sprawa jest prosta, niech przekona Merkel, aby wyrzuciła te ideologiczne brednie z budżetu i żadnego veta nie będzie......
remo87
Drodzy Włosi, ustanowienie tego precedensu dziś ugodzi w Polskę i Węgry, ale jutro to wasz kraj może być na celowniku, nie możecie oceniać tej sytuacji tak krótkowzroczne.
prs
Walczyc....

Prawie zbankrutowane Wlochy zrobia wszystko dla kasy.

Na kolanach i pod stolem..
lightning_network
Ciekawe, bardzo ciekawe: cała Europa jest zakładnikiem trzech państw: Niemiec, Francji i ...?
Kto jest tym trzecim? Z którym Polska NIE UMIAWIAŁA SIĘ, że w listopadzie zostaną złamane umowy z lipca?

Makaroniarzu, na drzewo - unijną krzywiznę banana kontrolować!
samsza
Godząc się w lipcu na mechanizm praworządności pan premier powinien był to przewidzieć, tu trzeba się z Ziobro zgodzić. Niezależnie czy uprą się przy wecie czy ugną się to trzeba było w lipcu podjąć tę decyzję. To tak jak ze współpracą z III Rzeszą, z rozbiorem Czech włącznie, żeby w ostatniej chwili się Godząc się w lipcu na mechanizm praworządności pan premier powinien był to przewidzieć, tu trzeba się z Ziobro zgodzić. Niezależnie czy uprą się przy wecie czy ugną się to trzeba było w lipcu podjąć tę decyzję. To tak jak ze współpracą z III Rzeszą, z rozbiorem Czech włącznie, żeby w ostatniej chwili się postawić i uzyskać 6 mln ofiar.
samsza
Morawiecki jak najszybciej musi odejść, to szkodnik niebywały.

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki