REKLAMA

Włoski rząd przyjął pakiet środków przeciw nielegalnej imigracji

2023-09-18 20:44
publikacja
2023-09-18 20:44

Rząd Włoch przyjął pakiet środków dotyczących imigrantów ogłoszony w ostatnich dniach przez premier Giorgię Meloni. Maksymalny okres przetrzymywania osób, które kwalifikują się do odesłania do ich krajów pochodzenia, został wydłużony do 18 miesięcy. „Dzisiaj zleciliśmy ministerstwu obrony utworzenie ośrodków w każdym regionie" – powiedziała premier cytowana przez włoskie media.

Włoski rząd przyjął pakiet środków przeciw nielegalnej imigracji
Włoski rząd przyjął pakiet środków przeciw nielegalnej imigracji
/ Abaca Press/ ZUMA Press

Cudzoziemcy o nieuregulowanym statusie będą przewożeni do ośrodków i nie będą mogli ich opuścić nawet przez 18 miesięcy. W tym czasie będzie prowadzona wobec nich procedura identyfikacji, uzyskania zgody sędziów pokoju na odesłanie do kraju pochodzenia oraz uzyskania akceptacji samego kraju, do którego mają trafić.

Te procedury trwają dość długo, co do tej pory kończyło się tym, że nielegalni imigranci byli wypuszczani z ośrodków przed ich zakończeniem. Obecnie umowy o odsyłaniu nielegalnych imigrantów Rzym ma już podpisane z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Tunezją. Rząd forsuje zawarcie podobnych umów z Burkina Faso, Mali, Kamerunem i Gwineą.

Władze zapowiadają także walkę z procederem udawania przez imigrantów, iż są nieletni, co uniemożliwia podjęcie wobec nich procedur odsyłania do kraju pochodzenia. W przypadku podejrzanych osób zostanie przeprowadzone szereg badań medycznych i radiologicznych.

Według premier Meloni wprowadzenie dekretu oznacza, że "jeśli jako imigrant polegasz na handlarzach ludźmi, musisz wiedzieć, że zostaniesz zatrzymany i odesłany do swojego kraju. Armia dostanie polecenie przygotowania nowych ośrodków dla imigrantów. Wysyłamy jasny komunikat do imigrantów: jeśli przyjedziesz nielegalnie, nie będziesz mieć prawa do azylu, zostaniesz repatriowany” - podkreśliła premier Włoch.

Obecnie we Włoszech jest bardzo niewiele wolnych miejsc w ośrodkach deportacyjnych. Nowe ośrodki, które zostaną zbudowane, ze względów społecznych muszą znajdować się w miejscach o małej gęstości zaludnienia i łatwych do nadzoru.

Ośrodki powstaną w budynkach włoskiej armii, ale nadzór nad imigrantami zostanie powierzony policji i karabinierom. Pierwszy taki ośrodek jest gotowy na Sycylii, w pobliżu Maganuco w prowincji Ragusa; są tam ściany betonowe, kontenery, siatki ochronne. Ośrodek dysponuje 84 miejscami i będzie wykorzystywany do szybkiej repatriacji osób, które nie są uprawnione do pozostania na terytorium Włoch. Budowę kompleksu ukończono pod koniec sierpnia, jest on monitorowany przez policję i nie jest łatwo z niego uciec. W nadchodzących tygodniach powstaną kolejne podobne miejsca.

Plan jest taki, aby podwoić liczbę obecnych dziesięciu tego typu miejsc, które są w Bari, Brindisi, Caltanissetta, Rzymie, Turynie (obecnie zamknięte), Potenza, Trapani, Gorizii, Nuoro i Mediolanie. Mają one od 50 do 200 miejsc dla imigrantów.

Dzięki uproszczonym procedurom przewidzianym w dekrecie Cutro (rozporządzenie z mocą ustawy przyjęte symbolicznie w Cutro w Kalabrii 5 maja po kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym mające na celu zaostrzenie walki z nielegalną imigracją) i zabezpieczeniu pieniędzy w ustawie budżetowej na 2023 rok ośrodki do repatriacji powstaną w każdym regionie.

W 2023 roku o 20-proc. wzrosła liczba odesłanych nielegalnych imigrantów z Włoch w porównaniu z 2022 rokiem (z 2663 do 3193). Odsyłano zwłaszcza Tunezyjczyków (1507), Albańczyków (482) i Marokańczyków (264).

Obecnie repatriacje do Tunezji realizowane są dwoma lotami tygodniowo, a spośród ponad 127 tys. uchodźców, którzy przybyli do Włoch w 2023 roku, ponad 11,5 tys. zadeklarowało po przybyciu, że są Tunezyjczykami; ok. 15 tysięcy i ok. 14 tysięcy stwierdziło, że są odpowiednio z Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej.

„Chciałbym wyrazić wielką satysfakcję z jedności i pracy zespołowej całego rządu w radzeniu sobie z kryzysową sytuacją imigracyjną i w znalezieniu konkretnych rozwiązań dla silnej presji wywieranej przez napływ nielegalnych imigrantów na nasze wybrzeża” – powiedziała premier Meloni cytowana przez agencję informacyjna Ansa.

Z Pescary Miłosz Marczuk

mmk/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
eobywatel
Skąd Ci biedni ludzie mieli pieniądze żeby zapłacić pośrednikom za "podróż"? Czytamy że taka usługa kosztuje kilkaset dolarów, co w Afryce jest majątkiem? Z powietrza wzięli?
hesus777
Jaki problem ogłosić że każdy kto przypłynie na pontonie to tym samym pontonem wróci do Afryki. Nie da rady żeby cała Afryka przeprowadziła się do UE. Zakazać wjazdu odsyłać do kraju z którego przybyli i problem rozwiązany
obywatel_monte_christo
Ziew...
Prawda jest brutalna. Dopóki łodzie zamiast być zawracane a ostatecznie zatapiane, będą konwojowane przez marynarkę wojenną i straż przybrzeżną to nic się nie zmieni.
I tyle w temacie.
karbinadel
"procedura identyfikacji, uzyskania zgody sędziów pokoju na odesłanie do kraju pochodzenia oraz uzyskania akceptacji samego kraju, do którego mają trafić" - a jak ten kraj się nie zgodzi, to będę ich karmić przez 60-70 lat?
lukaszslask
Maja wlasne bogate kraje tj katar,zea,arabia itp,tylko tam nie czeka na nich socjal i blondynki,tylko ciezka praca i moze po 100 latach obywatelstwo….oni chca studiowac itp,nasze dzieci tez chca studiowac i czesto nie maja miejsca na tych uczelniach,to po to my i nasi rodzice placili podatki przez 50 lat zeby teraz oni dostawali Maja wlasne bogate kraje tj katar,zea,arabia itp,tylko tam nie czeka na nich socjal i blondynki,tylko ciezka praca i moze po 100 latach obywatelstwo….oni chca studiowac itp,nasze dzieci tez chca studiowac i czesto nie maja miejsca na tych uczelniach,to po to my i nasi rodzice placili podatki przez 50 lat zeby teraz oni dostawali 500 plus za darmo itp….
Niech w koncu UE,USA,Nato wybierze jeden kraj w afryce i zacznie tam tworzyc demokracje….sklepy fabryki itp,bo sie tu wszyscy nie pomiescimy….
obywatel_monte_christo
Przede wszystkim na granicy z Arabią czekają zasieki i karabiny maszynowe.
Problemu więc nie ma.
lukaszslask
I znowu jakies 18 miesiecy….
w kazdym afrykanskim kraju puscic reklamy,ze po przyjezdzie do europy jest powrot do siebie na drugi dzien,a jak ktorys udaje,ze nie ma papierow i nie wie skad przyjechal to 5 lat wiezienia ze nielegalne przekroczenie granic tj za kazde oszustwo
A za rzucanie kamieniami w straz graniczna gumowa
I znowu jakies 18 miesiecy….
w kazdym afrykanskim kraju puscic reklamy,ze po przyjezdzie do europy jest powrot do siebie na drugi dzien,a jak ktorys udaje,ze nie ma papierow i nie wie skad przyjechal to 5 lat wiezienia ze nielegalne przekroczenie granic tj za kazde oszustwo
A za rzucanie kamieniami w straz graniczna gumowa kula i zarzut ataku na funkcjonariusza tj to jest na stadionach….
jenak
Pali się dokładnie od 10 lat na Lampeduzie, Sycylii i dalej.

Przyjął właśnie pakiet ws. nielegalnej.


Bo trochę tamtejszego kredensa się na chwilę wybudziało.Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, dlaczego właśnie przyjęli (pakiet).


To jest proste.................jak.......psyche i sen kredensa.
salad77
nie było ani jednego zdjęcia z kobietą albo dzieckiem? no chyba że to są dzieci XD

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki