Włoski rząd chce wyrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn od 2018 roku

Włoski rząd chce od przyszłego roku zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Wynosiłby on 66 lat i 7 miesięcy, czyli tyle, ile obecnie wiek emerytalny mężczyzn. Będzie to najwyższy wiek emerytalny w Europie - podkreślają media.

(thetaXstock)

Obecnie wiek emerytalny kobiet to 65 lat i 7 miesięcy.

W czwartek rozpoczną się rozmowy rządu Paolo Gentiloniego ze związkami zawodowymi na temat projektu podniesienia wieku emerytalnego, który miałby wejść w życie od stycznia.

Zgodnie z założeniami gabinetu, które wymagają aprobaty parlamentu, w 2019 roku wiek emerytalny zostałby następnie podniesiony dla obu płci do 67 lat. Wzrost ten strona rządowa tłumaczy m.in. rosnącą oczekiwaną długością życia Włochów.

Zauważa się, że w wielu krajach europejskich na emeryturę przechodzi się obecnie w wieku około 65 lat, a jego podniesienie do 67 lat planowane jest po 2020 roku - np. we Francji po 2022 roku, a w Niemczech w 2030 r.

Włoskie związki zawodowe sprzeciwiają się podnoszeniu wieku emerytalnego i - jak mówią ich liderzy - liczą na zablokowanie projektu ustawy w parlamencie. Takie stanowisko zamierzają też przedstawić podczas rozmów ze stroną rządową. (PAP)

sw/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 4 samsza

Ludziom :) rodzącym dzieci należy się prawo do "szybszej" emerytury bo w najaktywniejszym okresie życia poświęcają ponad 9 m-cy życia; a bywają i choroby i zgony związane z ciążą. Pozostałym po równo.

! Odpowiedz
1 43 trooper

No i prawidłowo, dziś 60 latka to nie jest staruszka, za to 67 letni facet to już bliżej grobu. Faceci starzeją i umierają szybciej, późniejszy wiek emerytalny mężczyzn to straszna niesprawiedliwość.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl