Włoski rząd chce karać więzieniem największych oszustów podatkowych

Karę od 4 do 8 lat więzienia dla wielkich oszustów podatkowych zapisano w uzgodnionym przez włoski rząd dekrecie towarzyszącym projektowi budżetu na przyszły rok. Pozbawieniu wolności podlegać będą ci, którzy ukryli przed fiskusem co najmniej 100 tysięcy euro.

(fot. Alessandro Bianchi / Reuters)

Nad projektami przepisów pracowała w nocy z poniedziałku na wtorek koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy tworząca gabinet Giuseppe Contego. Pracę tę poprzedziły dni polemik na tym tle; tak ostrych, że - według komentatorów- zagrażały trwałości rządu powołanego we wrześniu.

Wprowadzenie kary więzienia za największe oszustwa podatkowe było jednym z głównych postulatów Ruchu a debata w rządzącej większości na temat pułapu sumy ukrytej przed fiskusem trwała do ostatniej chwili.

Po zakończeniu obrad koalicji minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede powiedział: "Osiągnęliśmy epokowy rezultat". Zapewnił, że nie obawia się tego, że zapis dotyczący kar ulegnie zmianie podczas prac w parlamencie nad ustawą.

Koalicjanci podkreślają, że najważniejsze jest to, że zagwarantowana będzie pewność kary więzienia za najcięższe przestępstwa podatkowe.

"Nareszcie ruszymy dotąd nietykalnych"- tak porozumienie w tej sprawie podsumował lider Ruchu, szef MSZ Luigi Di Maio.

Drugą kluczową kwestią w debacie nad temat budżetu było wprowadzenie kar finansowych dla handlowców i wszystkich oferujących różne usługi, którzy odmawiają przyjmowania płatności kartami. Uzgodniono ostatecznie, że przepisy w tej sprawie wejdą z opóźnieniem, od lipca przyszłego roku. Do tego czasu ma zapaść porozumienie w sprawie obniżenia opłat za korzystanie z kart płatniczych.

Nowością dekretów okołobudżetowych jest też "premia Befany". Nazwa ta nawiązuje do imienia czarownicy, która zgodnie z tradycją przynosi dzieciom prezenty w dniu święta Trzech Króli.

Według projektu prezenty otrzymają w tym okresie, począwszy od 2021 roku ci, którzy płacili kartami kredytowymi i bankomatowymi za zakupy, restauracje, wizyty u fryzjera, ale także za usługi w warsztatach samochodowych, hydraulika czy elektryka. To element walki z szarą strefą i masowym zjawiskiem transakcji bez paragonów fiskalnych. Na takie premie dla posiadaczy kart płatniczych rząd przeznaczy 3 miliardy euro.

Dyskusja nad szczegółami budżetu będzie kontynuowana.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 marianpazdzioch

Socjalizm tak daleko posunięty, że mafia przejęła pół kraju i doszło do jego totalnego olania.

! Odpowiedz
5 0 ekwador15

U nas tez powinno byc tak, że kara dla przedsiębiorstwa jesli nie mozna u niego placic karta. nawet w warszawie czesto sie spotyka nadal taki stan. to jest absurd.

! Odpowiedz
1 1 zenonn

"tłumaczyłem się nawet z przelewów miedzy mna a mama (od mamy przy obiedzie pożyczyłem 100 w gotowce bo do bankomatu nie chciało mi się jechac a oddałem przelewem) a to jest darowizna. Owszem wolna od podatku ale jak jest zgłoszona do US"

! Odpowiedz
1 4 zenonn odpowiada zenonn

"W Londynie do tajnego spotkania ekonomistów i przedstawicieli banków centralnych poświęconego likwidacji gotówki oraz jej całkowitemu zastąpieniu pieniądzem elektronicznym. Przedstawiciele FED, EBC oraz banków centralnych Szwajcarii i Danii zapoznali się m.in. z prezentacjami noblisty Kenneth’a Rogoff’a z Uniwersytetu Harvarda oraz Willem’a Buiter’a, głównego ekonomisty Citigroup i omawiali sposoby na przekonanie rządów, by całkowicie wyeliminować z obiegu pieniądze w formie banknotów i monet. To będzie początek nowej epoki w historii światowych finansów. Czy będzie to jednak epoka lepsza?"
Koniec z anonimowością transakcji – chcesz dokonać zakupu, po którym nie będzie śladu? Bez gotówki nie będzie to już możliwe. Totalna inwigilacja.
Ujemne stopy procentowe i opłaty za konto w naszym banku – gdyby dziś banki zrobiły taki numer, po prostu wyciągamy gotówkę i trzymamy ją pod materacem. Co zrobimy bez gotówki?
Energetyczny blackout – co się stanie w razie dłuższej awarii sieci energetycznych, gdy nasze smartfony “wysiądą”?
Ograniczenie dostępu do naszych pieniędzy – pamiętacie kolejki do bankomatów w Grecji? A jeśli wszystkie pieniądze będą elektroniczne?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 pkc

Wielki brat patrzy i czuwa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.