REKLAMA

Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka

2022-01-17 06:06
publikacja
2022-01-17 06:06
Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka
Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka
fot. Elle Hughes / / Pexels

Głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój - orzekł włoski Sąd Najwyższy. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę. Sądowa batalia o spłuczkę trwała ponad 18 lat.

Jedną z najbardziej nietypowych spraw, jakimi zajmował się włoski Sąd Najwyższy, opisał dziennik "La Repubblica".

Sąsiedzki spór toczył się w mieście La Spezia od 2003 roku, a dotyczył spłuczki zainstalowanej na cienkiej ścianie oddzielającej dwa mieszkania.

Mieszkająca w kamienicy para złożyła w miejscowym sądzie pozew przeciwko sąsiadom zarzucając im, że hałas spłuczki jest "nie do przyjęcia", bo zamontowana jest z drugiej strony ściany jej sypialni i dokładnie tam, gdzie znajduje się wezgłowie łóżka. Małżeństwo zażądało usunięcia tego problemu oraz odszkodowania za zakłócanie spokoju.

Sąd pierwszej instancji pozew ten oddalił.

Małżonkowie odwołali się od tej decyzji w sądzie apelacyjnym w Genui. Ten zaś nakazał sporządzić ekspertyzę. Na jej podstawie sąd drugiej instancji stwierdził, że faktycznie spłuczka wydaje hałas przekraczający dopuszczalne normy, a zainstalowana została na wyjątkowo cienkiej ścianie, co stanowi zakłócenie nocnego i porannego spokoju, a także prawa do poszanowania zwyczajów codziennego, rodzinnego życia, które - jak przypomniano w uzasadnieniu - zagwarantowane jest w konstytucji oraz w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Postępowanie przed sądem apelacyjnym zakończyło się wyrokiem nakazującym rozwiązanie tego problemu oraz wypłatę odszkodowania w wysokości 500 euro za każdy rok hałasów. Został on zaskarżony w Sądzie Najwyższym przez właścicieli mieszkania- czterech braci.

Sąd najwyższej instancji zażalenie to oddalił również powołując się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Uznał, że sąsiadom należy się zasądzone wcześniej zadośćuczynienie za "straty moralne" i naruszenie prawa do wypoczynku. (PAP)

sw/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (4)

dodaj komentarz
remote
Bezsens. Skoro za ścianą jest łazienka, to w łazience jest spłuczka. Jeśli mieszka się w kamienicy lub bloku, to trzeba uwzględnić, ze za ścianą mogą być sąsiedzi i mogą docierać jakieś dźwięki. Jeśli im nie pasuje to niech kupią dom. Tam nie będzie sąsiada za ścianą. Poza tym są inne rozwiązania: można wygłuszyć ścianę lub przenieść Bezsens. Skoro za ścianą jest łazienka, to w łazience jest spłuczka. Jeśli mieszka się w kamienicy lub bloku, to trzeba uwzględnić, ze za ścianą mogą być sąsiedzi i mogą docierać jakieś dźwięki. Jeśli im nie pasuje to niech kupią dom. Tam nie będzie sąsiada za ścianą. Poza tym są inne rozwiązania: można wygłuszyć ścianę lub przenieść sypialnię. Sąsiad łazienki raczej nie ma szans przenieść.
A co na to spłuczka? Może też jej przeszkadzało chrapanie za ścianą? Gdzie prawa spłuczki?
abcx
Znak czasów, głośna spłuczka narusza prawa człowieka a przymusowe szczepienia młodych zdrowych ludzi gdzie jest 1 przypadek zgonu na 10 mln zupełnie nie narusza. Czy w medycynie przypadkiem nie powinno się wykonywać zabiegów albo nie przyjmować leków jeśli to jest nie potrzebne?
taki-ktos-jak-ja
U nas każdy zamieszkujący lokale od deweloperów powinien mieć takie odszkodowanie.
carlito1
Za to nakładanie szmaty na twarz, paszporty kowidowe, segregacja, zakazy wejść, piętnowanioe ludzi nie przyjmujących substancji... to jest jak najbardziej szanowanie praw człowieka...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki