Włosi nie wypożyczą rysunku Leonarda da Vinci do Luwru

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum zawiesił we wtorek decyzję o wypożyczeniu do Luwru słynnego rysunku Leonarda da Vinci "Człowiek witruwiański". Porozumienie o jego wysłaniu do Paryża zawarło włoskie Ministerstwo Kultury z dyrekcją muzeum.

(fot. Pixabay / Pexels)

Przeciwko wypożyczeniu rysunku z 1490 roku, przechowywanego na stałe w Galerii Akademii w Wenecji, wystąpiło do sądu administracyjnego stowarzyszenie Italia Nostra, stojące na straży dóbr kultury.

Zgodnie z porozumieniem praca Leonarda da Vinci miała być prezentowana w Luwrze na wystawie od 24 października. W związku ze zbliżającym się terminem sąd w Lacjum na 16 października wyznaczył posiedzenie, na którym ma zapaść ostateczna decyzja w tej sprawie.

Spór na tym tle wybuchł w roku trwających we Włoszech i we Francji obchodów 500. rocznicy śmierci artysty.

W tym samym orzeczeniu trybunał administracyjny zawiesił fragment memorandum podpisanego przez włoskie Ministerstwo Kultury i paryską placówkę w sprawie wymiany dzieł zarówno Leonarda da Vinci, jak i Rafaela Santiego, którego 500. rocznica śmierci przypadnie w przyszłym roku.

Ministerstwo Kultury w Rzymie, komentując wtorkową decyzję, nazwało ją "niezrozumiałą". W oświadczeniu podkreśliło, że porozumienie ze stroną francuską zostało zawarte na drodze "przejrzystej procedury".

"Dowodzi tego łatwo prosta lektura dokumentów, a podczas posiedzenia 16 października wszystko zostanie ukazane z absolutną jasnością" - zapewnił włoski resort kultury.

Sprawy nie komentuje dyrekcja Luwru. "Decyzja należy do Włoch" - oświadczyła jedynie w odpowiedzi na pytanie agencji Ansa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne