REKLAMA

Włosi dojeżdżają dziś do pracy na rowerze

2018-09-21 04:55
publikacja
2018-09-21 04:55

Piątek został ogłoszony we Włoszech krajowym dniem dojazdu do pracy na rowerze. Jego inicjatorzy z Włoskiej Federacji Przyjaciół Roweru zaapelowali do rodaków, by przyłączyli się do nich i choć tego jednego dnia w roku zamienili swoje samochody na dwa kółka.

/ YAY Foto

Apel wystosowano również do firm by ułatwiły swym pracownikom udział w inicjatywie, której przyświecają trzy cele: troska o środowisko, zdrowie i własny portfel, czyli oszczędność na paliwie. Mimo tego, jak się zauważa, we Włoszech bardzo mało osób korzysta z tego środka transportu.

Wśród przyczyn jest zarówno lenistwo jak i strach przed jazdą po zatłoczonej ulicy, brak ścieżek rowerowych i możliwości wejścia z rowerem do metra. Prasa podkreśla, że w tej dziedzinie Włochy mają bardzo dużo do nadrobienia.

Stowarzyszenia rowerzystów zapewniają, że nie poddają się i dalej walczą o prawa dla siebie, zwłaszcza o zwiększenie liczby ścieżek rowerowych, stworzenie specjalnych parkingów rowerowych i umożliwienie podróżowania z ich pojazdami we wszystkich środkach transportu miejskiego. Kolejnym ich postulatem jest ograniczenie prędkości w ruchu ulicznym w miastach do 30 km na godzinę by ograniczyć liczbę wypadków, w których rowerzyści giną i odnoszą rany.

W Rzymie w ramach piątkowych obchodów odbędzie się rano zbiorowy przejazd rowerami po ulicach w centrum.

Po raz ósmy zorganizowano również konkurs na najbardziej rowerowe włoskie miasto, w którym najwięcej osób jeździ na dwóch kółkach. Werdykt zostanie ogłoszony po przeanalizowaniu danych z obserwacji prowadzonej w 25 miastach przez cztery poranne godziny. Dane te napłyną z punktów monitoringu, gdzie liczona będzie liczba rowerzystów.

Przed rokiem w tym konkursie wygrała Piacenza w EmiliiRomanii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki