Włosi chcą, by rząd wystąpił o odszkodowania wojenne od Niemiec

Grupa rodzin ofiar hitlerowskich masakr w Toskanii chce, by rząd Włoch wystąpił do Niemiec o odszkodowania. Krewni wezwali szefa władz tego regionu, aby zwrócił się do rządu Giuseppe Contego z takim wnioskiem. Przypomniano o podobnych staraniach w Polsce.

(fot. Alain Frechette / Pexels)

W liście otwartym do przewodniczącego władz regionalnych Toskanii Enrico Rossiego krewni zabitych w miejscowościach koło Florencji i miasta Massa Carrara napisali: "Niech w centrum inicjatyw antyfaszystowskich i antynazistowskich postawiona zostanie prośba o sprawiedliwość dla ofiar i ich rodzin".

"Niech region Toskania, najbardziej dotknięty przez nazistowsko-faszystowskie masakry zwróci się do rządu, aby przedstawił Niemcom formalną prośbę o odszkodowanie" - zaznaczono w liście, który cytuje Ansa.

Wystosowała go grupa rodzin cywilów zabitych w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców w Fucecchio i Fivizzano. W tej drugiej miejscowości był pod koniec sierpnia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, gdzie 75 lat temu zabito 174 osoby.

Następnie w liście podkreślono: "Grecja i Polska proponują zwrócenie się o setki miliardów euro i nikt nie oskarża ich o to, że zagrażają pokojowi czy Europie".

Sygnatariusze listu zaapelowali też do krajowej adwokatury, aby "natychmiast przestała zajmować stanowisko przychylne Niemcom w procesach dotyczących nazistowskich zbrodni".

"W sprawie 30 tysięcy ofiar masakr odbyło się jedynie 20 procesów, z nielicznymi wyrokami skazującymi na dożywocie, które nigdy nie zostały zrealizowane. Obecnie dwóch albo trzech skazanych żyje w Niemczech. Obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie tego, aby odbyli kary" - napisali autorzy listu do szefa władz Toskanii. Ponadto poprosili lokalne włoskie administracje, aby "we wszelki możliwy sposób pomogły obywatelom, którzy mają prawo do odszkodowań za masakry i deportacje".

"Ich życie zostało złamane, a wielu z nich jeszcze dzisiaj doświadcza trudności. Przede wszystkim burmistrzowie jako reprezentanci społeczności muszą wziąć to pod rozwagę z wielką troską" - zaznaczyły rodziny ofiar.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 pralkaboga

mają tupet :)

! Odpowiedz
12 9 marianpazdzioch

Naziści rozliczyli się ze światem podobnie jak ruscy. Wcale. Wyroków dla masowych zbrodniarzy w rodzaju 10 lat i zwolnienie po 2-3 latach nie liczę. Zresztą tam by trzeba było wtedy posadzić 1/4 narodu. Kto by tego pilnował i karmił? A teraz to się namnopżyli i urośli z powrotem w siłę i można im skoczyć. Zwłaszcza będąc tak śmiesznym państwem jak PL.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 4 szlachta-nie-pracuje

Polacy muszą zapłacić za okupację Zaolzia tam było dużo ofiar śmiertelnych i trzeba teraz zapłacić

! Odpowiedz
7 41 talmud

ciekawe kiedy etiopia zarzada odszkodowan od wlochow ?

! Odpowiedz
5 53 django

Hehe, dobre pytanie. Wszystkie kraje kolonialne powinny zażądać odszkodowań za niewolnictwo i zbrodnie przeciwko ludzkości od Wielkiej brytani, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch.

! Odpowiedz
10 93 kris74keh

Zbrodnie przeciw ludzkości się nie przedawniają. Niemcy tak naprawdę rozliczyli się tylko z Izraelem , resztę krajów pozostawili bez rekompensat.

! Odpowiedz
11 55 pkc

oj tam oj tam, faszyści polecieli na marsa skąd wcześniej przybyli

! Odpowiedz
12 38 django

Też nie rozumiem dlaczego czepiają się Niemców. Przecież to naziści prowadzili wojnę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne