REKLAMA

Włosi bądą mogli złożyć u notariusza namiastkę testamentu życia

2008-12-19 17:10
publikacja
2008-12-19 17:10
Od przyszłego miesiąca Włosi będą mogli złożyć u notariusza namiastkę testamentu życia - zapis swojej woli w przypadku nieuleczalnej choroby. Inicjatywa zastąpi niegotową jeszcze ustawę w tej sprawie, przygotowywaną z wielkim trudem przez parlament.

Krajowa rada notarialna i dwa stowarzyszenia walczące o wprowadzenie testamentu życia zawarły porozumienie o wydawaniu zastępczego oświadczenia. Ma ono być zapisem woli obywatela na wypadek ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Notariusze będą prowadzić w internecie ogólnokrajowy spis osób, które podjęły decyzję w tej sprawie. Będzie on zatem powszechnie dostępny.

Według inicjatorów to jedyne wyjście, aby uniknąć dramatu, jakim jest głośny przypadek Eluany Englaro. Młoda kobieta od 17 lat jest w stanie wegetatywnym w następstwie ciężkiego wypadku. Jej ojciec przez dziesięć lat zabiegał o zezwolenie sądu na zaprzestanie jej sztucznego odżywiania. Powoływał się przy tym na wolę córki, nie wyrażoną jednak na piśmie.

We włoskim parlamencie jest obecnie dziesięć projektów ustawy w sprawie testamentu życia. Główną przeszkodą w ich unifikacji jest problem, czy objąć nim również nieletnich oraz kwestia sprzeciwu sumienia lekarzy.
Źródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki