Włoscy absolwenci uczelni pracują jako śmieciarze

Dziewięciu absolwentów wyższych uczelni jest wśród trzynastu osób, które w drodze konkursu otrzymały pracę śmieciarzy w mieście Barletta na południu Włoch. Jeden nowy "pracownik ekologiczny", jak brzmi oficjalnie nazwa tej posady, ukończył inżynierię z wyróżnieniem.

(fot. degetzica / Shutterstock)
Zaoferowane im warunki to zatrudnienie na czas nieokreślony, pensja 1200 euro miesięcznie plus tzw. trzynastka i czternastka.

Lokalna prasa z Apulii podała, że wszyscy będą pracować w firmie, zajmującej się wywozem śmieci z miasta.

W komentarzach podkreśla się, że nic tak dobrze, jak ten przykład, nie ilustruje sytuacji na rynku pracy we Włoszech, gdzie wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży wynosi około 30 procent.

Burmistrz Barletty Cosimo Cannito powiedział odnosząc się do wyników konkursu: „Praca jest priorytetem, czy wręcz pilną potrzebą i to właśnie skłania młodych ludzi ze znakomitym życiorysem , dyplomem i specjalizacją do startu w konkursach po to, by robić coś zupełnie innego od tego, co studiowali i co było ich celem”.

„I tak absolwent inżynierii może zostać pracownikiem ekologicznym”- stwierdził burmistrz. Wyraził opinię, że przypadek ten jest zdarzeniem z dziedziny socjologii. Dodał następnie: „Tym młodym ludziom chcę powiedzieć, że praca jest zawsze godna, ale życzę im też, aby to doświadczenie okazało się dla nich przydatne w życiu w oczekiwaniu na pełną realizację zawodową”.

35-letni absolwent inżynierii na Politechnice w Bari, który ukończył ją z wyróżnieniem, wyjaśnił miejscowym mediom: „Powiedziałem sobie, że nie będę patrzył na moje wykształcenie, bo muszę pracować i tyle. Chcę z moją partnerką założyć rodzinę”.

„Jestem przede wszystkim osobą, a dopiero potem inżynierem” - stwierdził. Wyznał, że miał dosyć dorywczej, źle opłacanej pracy czy wręcz, jak się czasem okazywało, wykonywanej za darmo.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 15 xiven

pracownicy ekologiczni którzy są bez studiów mogą się czuć szczęściarzami, dzięki braku studiów zaoszczędzili 5 lat życia które spożytkowali na pracę, będą więc bogatsi od kolegów po studiach którzy będą produktywni krócej

! Odpowiedz
11 12 mati_86

Nie wiedziałem że we Włoszech można studiować śmieciarstwo.

! Odpowiedz
6 31 karbinadel

A ja nie wiedziałem, że studia się tam kończy w wieku 35 lat :)

! Odpowiedz
2 4 tindala odpowiada karbinadel

pozostając do tego czasu na utrzymaniu rodziców :)

! Odpowiedz
12 21 rekin1986

Jak to kiedyś mój dziadek mawiał 1 osoba do rządzenia 99 parobków do roboty
Nie pytaj się za ile tylko rób co byś z głodu nie umarł

W Europie dzisiaj życie jest cholernie drogie wszystko ma ceny kosmiczne począwszy od jedzenia na śmieciach kończąc wszyscy muszą zarobić najgorsze jest to , że nie ma ludzi do roboty za minimum i to jest przykre

Tak się kończy powszechny dostęp do szkolnictwa wyższego magistrów na pęczki a do roboty nie ma nikogo już nawet nie pytają o wysokość wypłat tylko o warunki i pozapłacowe benefity jak by to było obowiązkiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 35 tindala

Jak mówił Stanisław Witkiewicz " można gnój na polu rozrzucać, byle mieć duszę wzniosłą"
A tak na serio to studia są dla poszerzenia horyzontów, a każda praca daje nowe doświadczenia - trzeba jedynie mieć żywy umysł. Może gościu założy firmę produkującą modne gadżety z odpadów i znajdzie sposób aby zamienić je w złoto. Albo po pracy będzie spędzał miłe chwile w gronie przyjaciół dyskutując o demokracji ateńskiej. Ważne żeby zarabiał na życie i mógł, jak zechce założyć rodzinę. Nie każdy musi być korposzczurem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 26 anty12

TO jest wlasnie filozofia komuszej UE. Kazdemu po minimum procz poslom.Niedlugo UE bedzie lizac buty Chinom.

! Odpowiedz
17 54 silvio_gesell

Jedna z najbardziej potrzebnych prac. Obok budowlańca, rolnika, kierowcy, i górnika itd. Żyjemy w czasach, gdy większość ludzi, zwłaszcza siedzących w biurowcach, wykonuje nikomu niepotrzebną pracę.

! Odpowiedz
5 25 marianpazdzioch

Tak kończy populistyczny socjalizm. Kryzysz zadłużenia ostatecznie dusi gospodarkę i doprowadzając do ogromu nierównowag rynkowych tworzy takie absurdy. W USA za takie studia słono by zapłacił i po prostu nie stać by go było na bezrobocie czy pracę jako śmieciarz.

! Odpowiedz
7 34 onurb

Czemu ma służyć ten artykuł bo nie za bardzo rozumiem??? W zeszłym tygodniu oglądałem teleturniej "Milionerzy" w którym uczestnik z tytułem magistra był motorniczym tramwaju. Mało tego mówił, że ma w pracy kolegów, którzy również skończyli studia jeden nawet z tytułem doktora. Z pracą jak i z wieloma innymi sprawami w życiu jest tak, że trzeba się znaleźć w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Ewentualnie znać odpowiednich ludzi. Tak jest prawda koniec i kropka. Co za bzdurny artykuł!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.