REKLAMA

Włochy wycofały swych ostatnich żołnierzy z Afganistanu

2021-06-30 13:44
publikacja
2021-06-30 13:44
Włochy wycofały swych ostatnich żołnierzy z Afganistanu
Włochy wycofały swych ostatnich żołnierzy z Afganistanu
fot. Reuters/Mohammad Ismail / / FORUM

Włochy, jeden z najbardziej zaangażowanych zachodnich krajów w Afganistanie, ogłosiły w środę, że wycofały z tego kraju swych ostatnich żołnierzy w ramach przyspieszonego wycofywania kontyngentu NATO.

"Wczoraj wieczorem (we wtorek) oficjalnie wycofano włoską misję z Afganistanu. Jednak zaangażowanie społeczności międzynarodowej, począwszy od Włoch, tutaj się nie kończy. Będzie ono kontynuowane w innych formach poprzez wzmacnianie współpracy w rozwoju i wsparcie republikańskich instytucji afgańskich" - podał w komunikacie minister obrony Lorenzo Guerini.

Ostatnich kilkudziesięciu włoskich żołnierzy opuściło Herat na zachodzie Afganistanu i przybyło do Pizy.

Według danych ministerstwa podczas misji "Zdecydowanego Wsparcia" (Resolute Support) w Afganistanie zginęło 53 włoskich żołnierzy, a 723 zostało rannych.

Włochy, obok USA, Turcji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, były jednym z krajów najbardziej zaangażowanych w tej misji NATO. Rozmieściły w Afganistanie 6 tys. żołnierzy.

NATO po 20 latach obecności w Afganistanie ogłosiło w kwietniu rozpoczęcie wycofywania swych kontyngentów z Afganistanu. Dołączyło tym samym do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o rozpoczęciu wycofywania amerykańskiego kontyngentu od 1 maja i zakończeniu do 11 września, w 20. rocznicę zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku.

Po ogłoszeniu przez USA i NATO planów wycofania swych wojsk w Afganistanie nasiliła się przemoc prawie 20 latach konfliktu. Istnieje silna obawa przed przejęciem władzy przez talibów po całkowitym zakończeniu wycofywania się zagranicznych sił - zauważa Reuters. (PAP)

jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki